REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź czy mu podlegasz!

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem bardzo powszechnym. Jego istotą jest odpowiedzialność gwarancyjna towarzystwa ubezpieczeniowego. Towarzystwo to przejmuje odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez podmiot ubezpieczony poprze umowę ubezpieczeniową. Doskonałym przykładem tego typu ubezpieczenia jest znane wszystkim kierowcom obowiązkowe OC.

Firmy poprawiają wyniki finansowe

W pierwszych trzech kwartałach br. przedsiębiorstwa poprawiły kondycję finansową. W analogicznym okresie 2009 roku wynik finansowy netto był niższy o 12,5 proc. proc. - wynika z raportu GUS.

Ostatnia szansa na unijne dotacje dla przedsiębiorców

Zdecydowana większość unijnych pieniędzy została już rozdzielona. Jednak jeszcze w przyszłym roku właściciele firm znajdą działania, w ramach których będą mogli uzyskać dotację na rozwój swojego biznesu.

Telepraca - nietypowe uzgodnienia z pracodawcą

Telepracownik oprócz postanowień związanych z zawarciem zwykłej umowy o pracę musi również uzgodnić z pracodawcą inne warunki pracy charakterystyczne dla telepracy, np. zasady korzystania ze sprzętu komputerowego.

REKLAMA

Firmy mają problem ze stosowaniem przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników

Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników, przedsiębiorcy mają liczne problemy z ich stosowaniem w praktyce.

Od 2011 r. firmy uzyskają NIP od ręki

Od przyszłego roku zostanie zlikwidowany obowiązek posiadania NIP przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, natomiast firmy będą mogły uzyskać ten numer od ręki - poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Zwiększenie aktywności w internecie korzystne dla firm

Obecność firm w internecie zwiększa możliwość bezpośredniego kontaktu między partnerami, przedsiębiorcami i klientami - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zachęcał firmy do większej aktywności w internecie.

Nadchodzi wielka inwigilacja firm

Z finalizowanych w Sejmie prac nad projektem ustawy wprowadzającej zmiany w kompetencjach dziewięciu służb specjalnych wynika, że wywiad skarbowy będzie mógł podsłuchiwać przedsiębiorców i podatników swobodniej niż policja, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Pomoc dla Irlandii to odwlekanie ataku choroby

Ostatnimi czasy spekulanci szczególnymi względami darzą Irlandię. Już od weekendu wiadomo, że przyjmie ona wsparcie od UE i MFW, natomiast na szczegóły, dotyczące pomocy, prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do końca tygodnia. Jest nad czym się zastanawiać, zwłaszcza że zastrzyk finansowy dla Irlandii może kosztować nawet 80 mld euro.

Irlandia musi oszczędzać

Wskutek porozumienia, zawartego przez EU i MFW i Irlandię, zapadła decyzja o udzieleniu tej ostatniej wsparcia. Inwestorzy nie mogli jednak wczoraj odetchnąć z ulgą – wciąż przyszłoroczny budżet tego kraju stoi pod znakiem zapytania. Pod koniec sesji giełdowej kurs EUR/USD spadł w okolice poziomu 1,3610.

Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Robert Zoellick, prezes Banku Światowego, rozważa powrót do złotego kruszcu. Miałby on pomóc w odzyskaniu światowego ładu gospodarczego. Wzorem naszych dziadków uczynilibyśmy ze złota swój punkt odniesienia.

Jak założyć gabinet rehabilitacji? - minireportaż

Mania sportu i zdrowy styl życia ogarnia coraz więcej osób. Nieprzygotowany organizm może jednak szybko „zaliczyć” kontuzję. Leczenie wymaga rehabilitacji, a rehabilitacja specjalnego sprzętu. Za chwilę przeczytasz historię zakładania firmy trudniącej się przywracaniem sprawności ludziom, którzy nie mieli tyle szczęścia co pozostali

Od 2011 roku NIP tylko dla firm

Ministerstwo Finansów od pewnego czasu zapowiada likwidację obowiązku posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej i niepłacących VAT. Zamiast NIP posługiwalibyśmy się numerem PESEL. Zmiana ta miałaby wejść w życie w 2011 roku.

EXPO wypromowało Polskę wśród chińskich firm

- Polski pawilon na EXPO 2010 odwiedziło blisko 8,3 mln osób z 73 mln wszystkich zwiedzających targi. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wystawa trwała 180 dni. 19 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z Huo Junduo piastującym funkcję komisarza generalnego EXPO 2010.

Producenci zwalniają

Październik bieżącego roku przyniósł wzrost produkcji o 8% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim - podał GUS. Ostatnie miesiące cechowały się wzrostem dwucyfrowym.

Jak prawidłowe nabycie nieruchomości wpływa na VAT?

Prawidłowe nabycie nieruchomości przez wspólników spółki cywilnej jest warunkiem odliczenia podatku od towarów i usług oraz amortyzowania budynków i budowli. Podczas nabycia należy zwrócić uwagę, aby skutecznie wnieść nieruchomość do majątku spółki.

Czym jest cena i szacunkowa wartość zamówienia

W systemie zamówień publicznych funkcjonują dwa bardzo często niewłaściwie stosowane przez zamawiających jak i wykonawców pojęcia - cena i szacunkowa wartość. Oba pojawiają się w formularzu ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.

Kiedy podatek liniowy jest korzystny?

Jaki jest plus podatku liniowego? Niezmienna stawka, niezależna od dochodów. 19-procentowy podatek zapłaci zarówno przedsiębiorca, który zarobił w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i ten, którego roczny dochód liczony jest w milionach. A jakie są minusy?

Irlandia otrzyma wsparcie od UE

Dzięki pomocy przyznanej Irlandii poprawił się kurs euro. Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się przy niewielkiej zmienności złotego. Notowania EUR/PLN oscylują wokół wartości 3,9300, znajdując się od początku sierpnia w połowie kanału spadkowego.

Kim jest idealny trener?

Bardzo często, gdy przedstawiam się, jako trener, pada pytanie: „.. a jakiej dyscypliny sportu?” Pytanie dość zasadne, bo zawód trenera – szkoleniowca istnieje na rynku od niedawna. To profesja, która wraz z gospodarką rynkową i potrzebą ciągłego rozwoju firmy weszła w krąg usług.

Czy przedsiębiorca może swobodnie ustalać ceny za usługi transportowe?

Co do zasady przedsiębiorca może swobodnie kształtować ceny swoich usług. Jednak w przypadku działalności taksówkarzy i firm świadczących usługi przewozowe transportu zbiorowego rada gminy może ustalić ceny urzędowe.

Jak określić ceny urzędowe na produkty lecznicze?

Co do zasady strony mają swobodę w kształtowaniu cen towarów i usług w umowie sprzedaży. Ustawa o cenach przewiduje jednak pewne wyjątki, kiedy swoboda ta może zostać ograniczona. Jednym z tych wyjątków jest określenie cen urzędowych na produkty lecznicze i wyroby medyczne.

Kiedy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

Masz kredyt hipoteczny? Sprawdź, czy nie nadszedł czas na jego przewalutowanie!

Kto może skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest rozwiązaniem, które wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Nie każdy jednak może z niego skorzystać. Jakie warunki należy spełnić, aby złożony wniosek faktoringowy został rozpatrzony pozytywnie?

Jakie są konsekwencje nieokreślenia ceny w umowie sprzedaży?

Nieodzownym warunkiem umowy sprzedaży jest podanie ceny. Nie musi to być konkretna kwota. Kodeks cywilny dopuszcza możliwość wskazania podstaw do jej ustalenia. A jakie są konsekwencje nieokreślenia w umowie sprzedaży ceny?

Grass roots marketing - co to takiego?

Internet jako najdynamiczniej rozwijające się zjawisko w przeciągu ostatnich kilkunastu lat doprowadził do wykreowania się szeregu różnych innowacji w praktycznie każdej dziedzinie ludzkiego życia. Począwszy od możliwości swobodnej komunikacji w każdym zakątku świata, czy zrewolucjonizowanie systemu wymiany handlowej, Internet niewątpliwie w dużej mierze przyczynił się także do zapoczątkowania wielu technik promocyjnych kreując tym samym nowe rozdziały w nauce marketingu.

Czy cenę w umowie sprzedaży można ustalać swobodnie?

Zgodnie z postanowienia ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach, ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę. Przy czym, ustawa ta wprowadza także wyjątki od tej zasady. Kiedy ustawa przewiduje ograniczenia w swobodnym ustalaniu przez strony cen?

Jak powinna wyglądać umowa partnerska w projektach realizowanych na Mazowszu

Projekty unijne mogą być realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na taką współpracę są zobowiązani do zawarcia umowy partnerskiej. Umowa taka określa wzajemne zobowiązania stron oraz odpowiedzialność podczas realizacji projektu.

Jak określić cenę w umowie sprzedaży?

Nie ulega wątpliwości, że dla zawarcia umowy sprzedaży konieczne jest uzgodnienie przez strony ceny, przy czym, nie zawsze cena wyrażona musi być konkretną kwotą pieniędzy. Jak zatem można określić cenę?

Jaki jest termin związania ofertą

Ustawodawca w art. 85 Pzp przyznaje wykonawcy uprawnienia do samodzielnego przedłużenia terminu związania ofertą jak i zamawiającemu, który może wystąpić z takim wnioskiem do wykonawcy. Upływ terminu związania ofertą jest w praktyce bardzo częstą przyczyną unieważnienia postępowań.

Jak wygląda oferta sprzedaży w świetle prawa?

Zgodnie z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Oferent jest związany ofertą.

Kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania?

Przedsiębiorca może potrzebować do prowadzenia działalności gospodarczej pojazdu. Pojazd ten będzie podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu auto casco. Istnieją jednak sytuacje kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania.

Niewykonanie zobowiązania – sprawdź czy zastrzegłeś w umowie karę umowną!

W obrocie gospodarczym przedsiębiorcy zawierają między sobą umowy, na mocy których jeden podmiot zobowiązuje się do wykonania określonej czynności, drugi zaś do zapłaty określonej sumy pieniężnej. Istnieją jednak sytuacje, gdy dłużnik zobowiązania nie wykonuje lub wykonuje je nienależycie. W takiej sytuacji wierzyciel może podjąć kroki, które będą zmierzać do niwelowania strat jakie poniósł przez niewykonanie zobowiązania.

Kiedy możliwa jest sprzedaż na próbę?

Stworzenie nabywcy możliwości przekonania się, że rzecz jest dla niego odpowiednia, może skutecznie zachęcić do jej nabycia. Przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności, jednak dokonanie zastrzeżenia prawa własności nie jest możliwe w przypadku każdej sprzedaży.

Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed niewłaściwie wykonanym zobowiązaniem?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, wykonując umówione zobowiązanie powinien dołożyć należytej staranności przy jego wykonywaniu. Oznacza to, że wykonanie powinno nastąpić zgodnie z wiedzą przedsiębiorcy, a także ze starannością wynikającą z zawodowego charakteru czynności.

RPP może zaostrzyć politykę monetarną

W październiku stopy utrzymywały się na tym samym poziomie. Pytanie, czy powinno się zaostrzyć politykę monetarną. Zdania w tej kwestii są podzielone.

Doznałeś szkody? Sprawdź w jaki sposób może być ona naprawiona

Funkcjonowanie w obrocie niesie za sobą ryzyko powstania szkody. Podmiot, który jej dozna może żądać jej naprawienia. O tym w jaki sposób można naprawić szkodę mówią przepisy prawa. Nie mniej jednak powinno ono być dopasowane do rodzaju szkody oraz w taki sposób, aby jak najbardziej niwelować uszczerbek poniesiony przez poszkodowanego.

Podwójną zaliczkę za listopad można zmniejszyć

Do ostatniego dnia listopada przedsiębiorcy mają możliwość, aby obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy. Obecnie obowiązujące regulacje wymagają, aby do 20 grudnia prowadzący firmy opłacili podwójną zaliczkę za listopad.  Zobowiązanie podatkowe za listopad i grudzień można obniżyć. W szczególności, że nowelizacja przepisów planowana jest najwcześniej za dwa lata.

Dlaczego zaciągamy coraz więcej kredytów hipotecznych?

W III kwartale br. zaciągnęliśmy o 62 tys. więcej kredytów hipotecznych niż rok temu, co stanowi 28,32 proc. ilości kredytów, zaciągniętych w analogicznych okresie w zeszłym roku. W 19 bankach sprzedano łącznie ponad 165 tys. kredytów.

Spółka cywilna - udział w zyskach i stratach

Zamierzam założyć wraz z jeszcze trzema osobami spółkę cywilną. Proszę o wyjaśnienie kwestii podziału zysków w takiej spółce? Proszę także o informację co się dzieje, gdy spółka przynosi straty? Na jakich zasadach wspólnicy mają je pokryć? I jak się to ma do odpowiedzialności wspólników wobec kontrahentów spółki?

Jak się przygotować do zmian stawek VAT w kasach fiskalnych

Z początkiem 2011 r. zaczną obowiązywać nowe stawki VAT. Przedsiębiorcy, którzy nie będą potrafili wprowadzić do urządzeń fiskalnych stawek obowiązujących od nowego roku, nie będą mogli sprzedawać towarów lub świadczyć usług od 1 stycznia 2011 r.

Przedsiębiorcy chcą pełnego odliczenia VAT od aut z kratką

Podatnicy powinni mieć możliwość pełnego odliczania podatku VAT od pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Solidarność skieruje ustawę w sprawie święta Trzech Króli do TK

Solidarność skieruje do Trybunału Konstytucyjnego podpisaną przez prezydenta ustawę, ustanawiającą 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Wcześniej związek apelował do Bronisława Komorowskiego, aby to on skierował ustawę do Trybunału.

Jakie są przyczyny wojny walutowej?

Poszczególne kraje i regiony są bardzo zróżnicowane pod względem gospodarczym i finansowym. Różnice te pogłębił jeszcze kryzys, odciskając swoje piętno na decyzjach władz monetarnych poszczególnych państw. Skutki wywołane przez kryzys stają się coraz bardziej odczuwalne, a posunięcia poszczególnych rządów nie pozostają bez znaczenia dla pozostałych.

Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

W październiku ceny najmu poszły w dół. Za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni zapłacimy średnio ok. 3,5 proc. mniej. Co oznacza to dla mieszkańców dużych miast, którzy zastanawiają się, jak ulokować swoje pieniądze?

Jak prowadzić blog firmowy?

Poznawszy szczegóły dotyczące blogów i związane z nimi możliwości, prawdopodobnie się zastanawiasz, w jaki sposób mogą one pomóc Twojej firmie. Jak dzięki nim możesz stać się zauważalny?

Jak można wykorzystać firmowy blog?

Przekazywanie prasie bieżących informacji, a może laurka z sukcesami? Prowadzenie firmowego bloga może być wykorzystane na wiele sposobów.

Po co tworzyć firmowy blog?

Współpraca z klientami, reklama, badanie własnych pomysłów – skutecznie prowadzony firmowy blog to duży atut w czasach popularyzacji portali społecznościowych.

Jakie są podstawowe prawa konsumenta w Czechach

Od 7 dni do nawet roku – tyle czasu może mieć czeski konsument na odstąpienie od umowy. Planujesz otworzyć biznes w Czechach? Zobacz jakie prawa będą mieli Twoi klienci.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie studenckim

Trudno znaleźć lepszy sposób na pozyskanie pieniędzy, niż kredyt studencki. Ten rodzaj kredytu nie ma sobie równych, dlatego warto wiedzieć, na czym dokładnie polega. Warto podkreślić, że nie każdy student może skorzystać z tej formy wsparcia.

REKLAMA