REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia szansa na unijne dotacje dla przedsiębiorców

Adriana Zalewska

REKLAMA

Zdecydowana większość unijnych pieniędzy została już rozdzielona. Jednak jeszcze w przyszłym roku właściciele firm znajdą działania, w ramach których będą mogli uzyskać dotację na rozwój swojego biznesu.

Chociaż wiele unijnych pieniędzy zostało już rozdysponowanych, to w 2011 roku wciąż będzie można znaleźć konkursy, w których są dostępne unijne dotacje. Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba jednak będzie zmierzyć się z tymi konkursami, które do najłatwiejszych nie należą. W konkursach najprostszych, w których najłatwiej spełnić kryteria, nie ma już bowiem wielu środków. Dlatego trzeba będzie starannie przygotować się do napisania wniosku. Przede wszystkim nie warto na siłę dopasowywać swojego projektu do działania, które akurat jest jeszcze dostępne. Lepiej zastanowić się, co dokładnie chce się zrobić, a potem sprawdzić, jakie są możliwości. Warto przejrzeć dostępne unijne dotacje i znaleźć konkurs dla siebie.

REKLAMA


Dotacje na e-biznes

 

W 2011 roku będzie można starać się o dotacje w ramach dwóch najpopularniejszych wśród przedsiębiorców działań - 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach działania 8.1 PO IG można otrzymać pieniądze na uruchomienie specjalistycznych portali oraz na e-usługi (z wyłączeniem hostingu, czyli utrzymywania domen internetowych). Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na wynajem pomieszczeń, kupno patentów, licencji, usług doradczych czy wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu. Wnioski mogą składać mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. W ramach tego działania wprowadzono nowe zasady wyboru projektów do dofinansowania - teraz będzie liczyło się to, czy planowana inwestycja wypełnia jakąś rynkową niszę, czy jest międzynarodowa, oferuje możliwość obsługi w różnych językach. I czy dochód będzie generowany nie tylko z reklam.

 

Działanie 8.2 wspiera usługi typu „business to business” (b2b). Dotację mogą zatem otrzymać te firmy, które prowadzą wspólnie przedsięwzięcia w formie elektronicznej. Mogą one zdobyć pieniądze m.in. na zakup oprogramowania, licencji, usług eksperckich oraz na zakup środków trwałych związanych z realizacją projektu - ale z wyjątkiem nieruchomości, wynagrodzeń osób zaangażowanych w realizację projektu, specjalistycznych szkoleń.

 

Pieniądze na badania i rozwój

 

Działanie 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka skierowane jest do tych przedsiębiorców, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Mogą je prowadzić same lub zlecić np. placówce badawczo-rozwojowej. I tutaj dobra informacja dla beneficjentów: jeśli badania doprowadzą do tego, że nie da się ich wykorzystać czy sprzedać, to nie ma żadnego problemu. Działanie 1.4 przewiduje bowiem, że może dojść do porażki w badaniach - nie trzeba zwracać wtedy pieniędzy, Przecież jak ktoś przystępuje do badań, to do końca nie wie, z jakim wynikiem one się zakończą.

 

Wsparcie dla eksporterów

 

W ramach „Paszportu do eksportu”, czyli działania 6.1 o wsparcie  mogą ubiegać się mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę (a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania) na terytorium Polski, a  udział eksportu w całkowitej sprzedaży w przedsiębiorstwie w roku obrotowym poprzedzającym rok składania wniosku nie przekraczał 30 proc. Dofinansowanie w tym działaniu składa się z dwóch etapów. W pierwszym przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na usługi doradcze, dzięki którym otrzymuje rekomendacje, na jakich rynkach zagranicznych powinna się rozwijać. W drugim -  uczestniczy  w targach, misjach gospodarczych, zamawia materiały promocyjne itp.

 

Dofinansowanie zarządzania własnością intelektualną i przemysłową

 

Dzięki poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej" firmy z sektora MSP mogą zdobyć pieniądze na ochronę swoich wzorów przemysłowych, patentów itp. I np. za środki unijne pokryć część kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów, ze zgłoszeniem np. wzoru użytkowego. Wsparcie może wynieść od 2 tys. do 400 tys. zł, a konkurs odbędzie się już w I kwartale przyszłego roku.

 

Dotacje dla powiązań kooperacyjnych

 

Działanie 5.1 PO IG ma wspierać tworzenie grup przedsiębiorców - łączenie się firm wokół jakiejś idei, pomysłu - projektów doradczych, szkoleniowych i inwestycyjnych. Dofinansowany projekt powinien zapewniać współpracę co najmniej 10 przedsiębiorców, ponadto - do takiego powiązania kooperacyjnego musi należeć przynajmniej jedna organizacja badawcza i jedna instytucja otoczenia biznesu.

 

Rok 2011 może okazać się rokiem ostatniej szansy. Na realizację projektów dofinansowywanych z UE  pozostało już niewiele pieniędzy i zapewne wielu przedsiębiorców będzie chciało skorzystać z tej możliwości. Jeśli ktoś nie załapał się do tej pory na unijną dotację - warto spróbować od przyszłego roku, bo kolejne pieniądze z UE dopiero w 2014.


Adriana Zalewska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA