REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia szansa na unijne dotacje dla przedsiębiorców

Adriana Zalewska

REKLAMA

Zdecydowana większość unijnych pieniędzy została już rozdzielona. Jednak jeszcze w przyszłym roku właściciele firm znajdą działania, w ramach których będą mogli uzyskać dotację na rozwój swojego biznesu.

Chociaż wiele unijnych pieniędzy zostało już rozdysponowanych, to w 2011 roku wciąż będzie można znaleźć konkursy, w których są dostępne unijne dotacje. Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba jednak będzie zmierzyć się z tymi konkursami, które do najłatwiejszych nie należą. W konkursach najprostszych, w których najłatwiej spełnić kryteria, nie ma już bowiem wielu środków. Dlatego trzeba będzie starannie przygotować się do napisania wniosku. Przede wszystkim nie warto na siłę dopasowywać swojego projektu do działania, które akurat jest jeszcze dostępne. Lepiej zastanowić się, co dokładnie chce się zrobić, a potem sprawdzić, jakie są możliwości. Warto przejrzeć dostępne unijne dotacje i znaleźć konkurs dla siebie.

REKLAMA


Dotacje na e-biznes

 

W 2011 roku będzie można starać się o dotacje w ramach dwóch najpopularniejszych wśród przedsiębiorców działań - 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach działania 8.1 PO IG można otrzymać pieniądze na uruchomienie specjalistycznych portali oraz na e-usługi (z wyłączeniem hostingu, czyli utrzymywania domen internetowych). Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na wynajem pomieszczeń, kupno patentów, licencji, usług doradczych czy wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu. Wnioski mogą składać mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. W ramach tego działania wprowadzono nowe zasady wyboru projektów do dofinansowania - teraz będzie liczyło się to, czy planowana inwestycja wypełnia jakąś rynkową niszę, czy jest międzynarodowa, oferuje możliwość obsługi w różnych językach. I czy dochód będzie generowany nie tylko z reklam.

 

Działanie 8.2 wspiera usługi typu „business to business” (b2b). Dotację mogą zatem otrzymać te firmy, które prowadzą wspólnie przedsięwzięcia w formie elektronicznej. Mogą one zdobyć pieniądze m.in. na zakup oprogramowania, licencji, usług eksperckich oraz na zakup środków trwałych związanych z realizacją projektu - ale z wyjątkiem nieruchomości, wynagrodzeń osób zaangażowanych w realizację projektu, specjalistycznych szkoleń.

 

Pieniądze na badania i rozwój

 

Działanie 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka skierowane jest do tych przedsiębiorców, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Mogą je prowadzić same lub zlecić np. placówce badawczo-rozwojowej. I tutaj dobra informacja dla beneficjentów: jeśli badania doprowadzą do tego, że nie da się ich wykorzystać czy sprzedać, to nie ma żadnego problemu. Działanie 1.4 przewiduje bowiem, że może dojść do porażki w badaniach - nie trzeba zwracać wtedy pieniędzy, Przecież jak ktoś przystępuje do badań, to do końca nie wie, z jakim wynikiem one się zakończą.

 

Wsparcie dla eksporterów

 

W ramach „Paszportu do eksportu”, czyli działania 6.1 o wsparcie  mogą ubiegać się mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę (a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania) na terytorium Polski, a  udział eksportu w całkowitej sprzedaży w przedsiębiorstwie w roku obrotowym poprzedzającym rok składania wniosku nie przekraczał 30 proc. Dofinansowanie w tym działaniu składa się z dwóch etapów. W pierwszym przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na usługi doradcze, dzięki którym otrzymuje rekomendacje, na jakich rynkach zagranicznych powinna się rozwijać. W drugim -  uczestniczy  w targach, misjach gospodarczych, zamawia materiały promocyjne itp.

 

Dofinansowanie zarządzania własnością intelektualną i przemysłową

 

Dzięki poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej" firmy z sektora MSP mogą zdobyć pieniądze na ochronę swoich wzorów przemysłowych, patentów itp. I np. za środki unijne pokryć część kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów, ze zgłoszeniem np. wzoru użytkowego. Wsparcie może wynieść od 2 tys. do 400 tys. zł, a konkurs odbędzie się już w I kwartale przyszłego roku.

 

Dotacje dla powiązań kooperacyjnych

 

Działanie 5.1 PO IG ma wspierać tworzenie grup przedsiębiorców - łączenie się firm wokół jakiejś idei, pomysłu - projektów doradczych, szkoleniowych i inwestycyjnych. Dofinansowany projekt powinien zapewniać współpracę co najmniej 10 przedsiębiorców, ponadto - do takiego powiązania kooperacyjnego musi należeć przynajmniej jedna organizacja badawcza i jedna instytucja otoczenia biznesu.

 

Rok 2011 może okazać się rokiem ostatniej szansy. Na realizację projektów dofinansowywanych z UE  pozostało już niewiele pieniędzy i zapewne wielu przedsiębiorców będzie chciało skorzystać z tej możliwości. Jeśli ktoś nie załapał się do tej pory na unijną dotację - warto spróbować od przyszłego roku, bo kolejne pieniądze z UE dopiero w 2014.


Adriana Zalewska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: doradca-ue.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA