Kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania?
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pojazdu na na celu zabezpieczenie roszczeń powstałych w wyniku wyrządzenia szkody w związku z jazdą. Będzie to dotyczyć zarówno szkód powstałych z winy przedsiębiorcy, jak i z winny innych. Dlatego też każdy każdy pojazd musi być ubezpieczony. W zależności kto wyrządzi szkodę, z tego ubezpieczenia będzie wypłacone odszkodowanie, np. odszkodowanie dla osoby której pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku niezawinionego zderzenia z innym pojazdem.
REKLAMA
Ubezpieczenie auto casco natomiast jest ubezpieczeniem od szkód lub utraty pojazdu wywołanych z działań innych lub sił przyrody (powódź, pożar, kradzież, grad).
Przeczytaj także: Czy możesz domagać się odszkodowania, gdy kontrahent prowadzi nieuczciwie negocjacje?
W obu przypadkach ubezpieczenia istnieją jednak przypadki, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Będą to najróżniejsze sytuacje, z których każda powinna być wskazana w umowie ubezpieczenia.
Do najczęściej występujących wyłączeń należą wypadki, gdy szkoda:
1. została wyrządzona umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa;
2. powstała w wyniku utraty wartości pojazdu spowodowanej normalną eksploatacją;
3. spowodowana została przez kierowcę znajdującego się stanie nietrzeźwości, wskazującym na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających;
4. powstała w wyniku działania osoby, która zbiegła z miejsca wypadku;
5. została spowodowana przez kierującego posiadającego odpowiednich uprawnień (nie posiadającego prawa jazdy lub posługującego się pojazdem, którego ważność dowodu rejestracyjnego wygasła);
6. nie przekroczyła określonej wartości;
7. nie została zgłoszona w odpowiednim terminie;
8. powstała podczas użytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem;
9. powstała podczas użycia pojazdu jako narzędzia służącego popełnieniu przestępstwa;
10. powstała podczas kierowania pojazdem niedopuszczonym do ruchu;
11. spowodowana została działaniami wojennymi lub związanymi ze stanem wojennym lub wyjątkowym, użyciem pojazdu w akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i strajkach.
Polecamy serwis: Ubezpieczenie społeczne
Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń jest rzeczą naturalną. Istotnej jest jednak, żeby na te wyłączenia zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy, aby nie doszło później do niemiłego rozczarowania.
W sytuacji, gdy małoletni spowoduje wypadek prowadząc pojazd bez prawa jazdy. Właściciel pojazdu nie może wówczas liczyć na wypłatę odszkodowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.