REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Ubezpieczenie auto casco jest ubezpieczeniem od szkód lub utraty pojazdu wywołanych z działań innych lub sił przyrody (powódź, pożar, kradzież, grad).
Ubezpieczenie auto casco jest ubezpieczeniem od szkód lub utraty pojazdu wywołanych z działań innych lub sił przyrody (powódź, pożar, kradzież, grad).

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca może potrzebować do prowadzenia działalności gospodarczej pojazdu. Pojazd ten będzie podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu auto casco. Istnieją jednak sytuacje kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pojazdu na na celu zabezpieczenie roszczeń powstałych w wyniku wyrządzenia szkody w związku z jazdą. Będzie to dotyczyć zarówno szkód powstałych z winy przedsiębiorcy, jak i z winny innych. Dlatego też każdy każdy pojazd musi być ubezpieczony. W zależności kto wyrządzi szkodę, z tego ubezpieczenia będzie wypłacone odszkodowanie, np. odszkodowanie dla osoby której pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku niezawinionego zderzenia z innym pojazdem.

REKLAMA

Ubezpieczenie auto casco natomiast jest ubezpieczeniem od szkód lub utraty pojazdu wywołanych z działań innych lub sił przyrody (powódź, pożar, kradzież, grad).

Przeczytaj także: Czy możesz domagać się odszkodowania, gdy kontrahent prowadzi nieuczciwie negocjacje?

W obu przypadkach ubezpieczenia istnieją jednak przypadki, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Będą to najróżniejsze sytuacje, z których każda powinna być wskazana w umowie ubezpieczenia.

Do najczęściej występujących wyłączeń należą wypadki, gdy szkoda:
1. została wyrządzona umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa;
2. powstała w wyniku utraty wartości pojazdu spowodowanej normalną eksploatacją;
3. spowodowana została przez kierowcę znajdującego się stanie nietrzeźwości, wskazującym na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających;
4. powstała w wyniku działania osoby, która zbiegła z miejsca wypadku;
5. została spowodowana przez kierującego posiadającego odpowiednich uprawnień (nie posiadającego prawa jazdy lub posługującego się pojazdem, którego ważność dowodu rejestracyjnego wygasła);
6. nie przekroczyła określonej wartości;
7. nie została zgłoszona w odpowiednim terminie;
8. powstała podczas użytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem;
9. powstała podczas użycia pojazdu jako narzędzia służącego popełnieniu przestępstwa;
10. powstała podczas kierowania pojazdem niedopuszczonym do ruchu;
11. spowodowana została działaniami wojennymi lub związanymi ze stanem wojennym lub wyjątkowym, użyciem pojazdu w akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i strajkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Ubezpieczenie społeczne

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń jest rzeczą naturalną. Istotnej jest jednak, żeby na te wyłączenia zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy, aby nie doszło później do niemiłego rozczarowania. 

W sytuacji, gdy małoletni spowoduje wypadek prowadząc pojazd bez prawa jazdy. Właściciel pojazdu nie może wówczas liczyć na wypłatę odszkodowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA