| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania?

Kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania?

Przedsiębiorca może potrzebować do prowadzenia działalności gospodarczej pojazdu. Pojazd ten będzie podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu auto casco. Istnieją jednak sytuacje kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pojazdu na na celu zabezpieczenie roszczeń powstałych w wyniku wyrządzenia szkody w związku z jazdą. Będzie to dotyczyć zarówno szkód powstałych z winy przedsiębiorcy, jak i z winny innych. Dlatego też każdy każdy pojazd musi być ubezpieczony. W zależności kto wyrządzi szkodę, z tego ubezpieczenia będzie wypłacone odszkodowanie, np. odszkodowanie dla osoby której pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku niezawinionego zderzenia z innym pojazdem.

Ubezpieczenie auto casco natomiast jest ubezpieczeniem od szkód lub utraty pojazdu wywołanych z działań innych lub sił przyrody (powódź, pożar, kradzież, grad).

Przeczytaj także: Czy możesz domagać się odszkodowania, gdy kontrahent prowadzi nieuczciwie negocjacje?

W obu przypadkach ubezpieczenia istnieją jednak przypadki, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Będą to najróżniejsze sytuacje, z których każda powinna być wskazana w umowie ubezpieczenia.

Do najczęściej występujących wyłączeń należą wypadki, gdy szkoda:
1. została wyrządzona umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa;
2. powstała w wyniku utraty wartości pojazdu spowodowanej normalną eksploatacją;
3. spowodowana została przez kierowcę znajdującego się stanie nietrzeźwości, wskazującym na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających;
4. powstała w wyniku działania osoby, która zbiegła z miejsca wypadku;
5. została spowodowana przez kierującego posiadającego odpowiednich uprawnień (nie posiadającego prawa jazdy lub posługującego się pojazdem, którego ważność dowodu rejestracyjnego wygasła);
6. nie przekroczyła określonej wartości;
7. nie została zgłoszona w odpowiednim terminie;
8. powstała podczas użytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem;
9. powstała podczas użycia pojazdu jako narzędzia służącego popełnieniu przestępstwa;
10. powstała podczas kierowania pojazdem niedopuszczonym do ruchu;
11. spowodowana została działaniami wojennymi lub związanymi ze stanem wojennym lub wyjątkowym, użyciem pojazdu w akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i strajkach.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie społeczne

Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń jest rzeczą naturalną. Istotnej jest jednak, żeby na te wyłączenia zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy, aby nie doszło później do niemiłego rozczarowania. 

W sytuacji, gdy małoletni spowoduje wypadek prowadząc pojazd bez prawa jazdy. Właściciel pojazdu nie może wówczas liczyć na wypłatę odszkodowania.

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczenie auto casco jest ubezpieczeniem od szkód lub utraty pojazdu wywołanych z działań innych lub sił przyrody (powódź, pożar, kradzież, grad).
Ubezpieczenie auto casco jest ubezpieczeniem od szkód lub utraty pojazdu wywołanych z działań innych lub sił przyrody (powódź, pożar, kradzież, grad).

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »