REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się przygotować do zmian stawek VAT w kasach fiskalnych

Marta Wysocka-Fronczek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem 2011 r. zaczną obowiązywać nowe stawki VAT. Przedsiębiorcy, którzy nie będą potrafili wprowadzić do urządzeń fiskalnych stawek obowiązujących od nowego roku, nie będą mogli sprzedawać towarów lub świadczyć usług od 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

Zgodnie z rządowym planem na podstawowe produkty żywnościowe, książki i czasopisma specjalistyczne będzie obowiązywała stawka 5%. Na 8% został ustalony podatek m.in. na budownictwo mieszkaniowe, leki oraz niektóre media. Podstawowa stawka VAT będzie wynosiła 23%. Warto dodać, że wprowadzenie stawek 3%, 8% i 23% może wydawać się niewielką zmianą, jednak przy braku odpowiednich działań na pewno będzie odczuwalne przez wszystkich podatników, w tym szczególnie przez tych, którzy posiadają kasy fiskalne.

REKLAMA

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, odnosząc się do problemu związanego z wprowadzaniem nowych stawek podatkowych VAT w kasach rejestrujących, kasy te są technicznie przygotowane do takiej operacji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338) kasy rejestrujące powinny umożliwiać ewidencjonowanie obrotów i kwot podatku należnego nawet w warunkach wprowadzenia 7 stawek podatkowych oraz dawać możliwość dokonania 30 zmian stawek. W praktyce wielu podatników posiadających kasy fiskalne napotka duże kłopoty w związku z wprowadzeniem nowych stawek VAT w swoich urządzeniach rejestracyjnych.

W 2011 r. wydruk z kasy tylko z nową stawką VAT

REKLAMA

Od 1 stycznia 2011 r. żaden podatnik nie będzie mógł sprzedać ani świadczyć usługi ze starą stawką VAT. Na paragonie i w pamięci kasy fiskalnej będzie musiała być wybita nowa stawka VAT. Jeśli byłoby inaczej, to podatnik będzie się musiał liczyć z karami finansowymi, gdyż dopuści się przestępstwa karnoskarbowego (art. 62 k.k.s.). Warto dodać, że nie będzie tu żadnego okresu przejściowego, tzw. dostosowawczego, na wprowadzenie nowych stawek VAT w kasach fiskalnych. I tutaj pojawia się problem. Otóż zmian w oprogramowaniu kas fiskalnych nie można wprowadzić z wyprzedzeniem. Zmiany do oprogramowania w kasach rejestrujących można wprowadzić dopiero po 31 grudnia 2010 r., gdy zamknie się dany rok podatkowy i gdy przestaną obowiązywać dotychczasowe stawki podatku od towarów i usług. W związku z tym w przypadku 1,5 mln kas fiskalnych1 trzeba będzie dokonać tych zmian w nocy z 31 grudnia 2010 r. na 1 stycznia 2011 r. To może spowodować kłopoty, bo nie wszyscy specjaliści kas rejestrujących będą chcieli wtedy pracować.

W takich przypadkach podatnikom pozostanie uważna lektura instrukcji obsługi kasy rejestrującej i samodzielne wprowadzenie zmian lub ściągnięcie ze strony internetowej producenta update do oprogramowania kasy rejestrującej zawierające już ustawienia nowych stawek VAT. W tym momencie pojawia się inny problem. Wielu podatnikom może się nie udać samodzielne wprowadzenie zmian stawek VAT lub prawidłowe wgranie nowego oprogramowania do kasy rejestrującej. Kasa to tylko urządzenie, a w trakcie wprowadzania nowych danych może się coś w niej zawiesić. Wtedy cała operacja zakończy się fiaskiem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla podatników jest wezwanie specjalisty do tego typu prac, aby mieć gwarancję, że wszystko odbędzie się bez komplikacji. Skorzystanie z pomocy specjalisty może być utrudnione ze względu na termin (Nowy Rok), a także na liczbę użytkowników zainteresowanych wprowadzaniem nowych stawek VAT do kas rejestrujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy fiskalne starego typu

Pojawia się jeszcze jeden problem dla podatników posiadających kasy fiskalne starego typu, których producenci już dawno zniknęli z rynku. Nie będą oni mogli skorzystać z produktu update do oprogramowania kasy rejestrującej. W tej sytuacji podatnik będzie miał dwa wyjścia: albo zatrudnić specjalistę, który sam dokona potrzebnych zmian w kasie rejestrującej, albo kupić nowe urządzenie rejestrujące zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338).

Podwyższenie stawek tylko tymczasowe

Trzeba jeszcze podkreślić, że zgodnie z zaakceptowanym przez Radę Ministrów „Wieloletnim planem finansów państwa na lata 2010-2013” tymczasowe podwyższenie stawek VAT o 1 punkt procentowy będzie obowiązywać do 31 grudnia 2013 r. A zatem w nocy z 31 grudnia 2013 r. na 1 stycznia 2014 r. podatników będzie znów czekał powrót do stawek VAT w wysokości 3%, 7% i 22%, czyli z modyfikacją stawek podatkowych w ich urządzeniach rejestrujących.

Podsumowując, nie ma wątpliwości, że 1 stycznia 2011 r. wielu podatników czeka wiele kłopotów. Na pewno część podatników mająca podpisane umowy o stałej obsłudze serwisowej będzie mogła dokonać tych operacji na warunkach przewidzianych w umowie. Reszta podatników będzie musiała zlecić przeprogramowanie kas rejestrujących specjalistom albo zmienić je samodzielnie. Samodzielna zmiana stawek w urządzeniu kasy dla większości podatników nie powinna stanowić problemu, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi kasy lub odbyciu zawczasu przeszkolenia uzupełniającego umiejętności.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

• art. 62 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 151, poz. 1013

Marta Wysocka-Fronczek

konsultant podatkowy

 

1 Dane Ministerstwa Finansów - czerwiec 2010 r. (www.mf.gov.pl).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA