REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się przygotować do zmian stawek VAT w kasach fiskalnych

Marta Wysocka-Fronczek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem 2011 r. zaczną obowiązywać nowe stawki VAT. Przedsiębiorcy, którzy nie będą potrafili wprowadzić do urządzeń fiskalnych stawek obowiązujących od nowego roku, nie będą mogli sprzedawać towarów lub świadczyć usług od 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

Zgodnie z rządowym planem na podstawowe produkty żywnościowe, książki i czasopisma specjalistyczne będzie obowiązywała stawka 5%. Na 8% został ustalony podatek m.in. na budownictwo mieszkaniowe, leki oraz niektóre media. Podstawowa stawka VAT będzie wynosiła 23%. Warto dodać, że wprowadzenie stawek 3%, 8% i 23% może wydawać się niewielką zmianą, jednak przy braku odpowiednich działań na pewno będzie odczuwalne przez wszystkich podatników, w tym szczególnie przez tych, którzy posiadają kasy fiskalne.

REKLAMA

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, odnosząc się do problemu związanego z wprowadzaniem nowych stawek podatkowych VAT w kasach rejestrujących, kasy te są technicznie przygotowane do takiej operacji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338) kasy rejestrujące powinny umożliwiać ewidencjonowanie obrotów i kwot podatku należnego nawet w warunkach wprowadzenia 7 stawek podatkowych oraz dawać możliwość dokonania 30 zmian stawek. W praktyce wielu podatników posiadających kasy fiskalne napotka duże kłopoty w związku z wprowadzeniem nowych stawek VAT w swoich urządzeniach rejestracyjnych.

W 2011 r. wydruk z kasy tylko z nową stawką VAT

REKLAMA

Od 1 stycznia 2011 r. żaden podatnik nie będzie mógł sprzedać ani świadczyć usługi ze starą stawką VAT. Na paragonie i w pamięci kasy fiskalnej będzie musiała być wybita nowa stawka VAT. Jeśli byłoby inaczej, to podatnik będzie się musiał liczyć z karami finansowymi, gdyż dopuści się przestępstwa karnoskarbowego (art. 62 k.k.s.). Warto dodać, że nie będzie tu żadnego okresu przejściowego, tzw. dostosowawczego, na wprowadzenie nowych stawek VAT w kasach fiskalnych. I tutaj pojawia się problem. Otóż zmian w oprogramowaniu kas fiskalnych nie można wprowadzić z wyprzedzeniem. Zmiany do oprogramowania w kasach rejestrujących można wprowadzić dopiero po 31 grudnia 2010 r., gdy zamknie się dany rok podatkowy i gdy przestaną obowiązywać dotychczasowe stawki podatku od towarów i usług. W związku z tym w przypadku 1,5 mln kas fiskalnych1 trzeba będzie dokonać tych zmian w nocy z 31 grudnia 2010 r. na 1 stycznia 2011 r. To może spowodować kłopoty, bo nie wszyscy specjaliści kas rejestrujących będą chcieli wtedy pracować.

W takich przypadkach podatnikom pozostanie uważna lektura instrukcji obsługi kasy rejestrującej i samodzielne wprowadzenie zmian lub ściągnięcie ze strony internetowej producenta update do oprogramowania kasy rejestrującej zawierające już ustawienia nowych stawek VAT. W tym momencie pojawia się inny problem. Wielu podatnikom może się nie udać samodzielne wprowadzenie zmian stawek VAT lub prawidłowe wgranie nowego oprogramowania do kasy rejestrującej. Kasa to tylko urządzenie, a w trakcie wprowadzania nowych danych może się coś w niej zawiesić. Wtedy cała operacja zakończy się fiaskiem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla podatników jest wezwanie specjalisty do tego typu prac, aby mieć gwarancję, że wszystko odbędzie się bez komplikacji. Skorzystanie z pomocy specjalisty może być utrudnione ze względu na termin (Nowy Rok), a także na liczbę użytkowników zainteresowanych wprowadzaniem nowych stawek VAT do kas rejestrujących.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy fiskalne starego typu

Pojawia się jeszcze jeden problem dla podatników posiadających kasy fiskalne starego typu, których producenci już dawno zniknęli z rynku. Nie będą oni mogli skorzystać z produktu update do oprogramowania kasy rejestrującej. W tej sytuacji podatnik będzie miał dwa wyjścia: albo zatrudnić specjalistę, który sam dokona potrzebnych zmian w kasie rejestrującej, albo kupić nowe urządzenie rejestrujące zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338).

Podwyższenie stawek tylko tymczasowe

Trzeba jeszcze podkreślić, że zgodnie z zaakceptowanym przez Radę Ministrów „Wieloletnim planem finansów państwa na lata 2010-2013” tymczasowe podwyższenie stawek VAT o 1 punkt procentowy będzie obowiązywać do 31 grudnia 2013 r. A zatem w nocy z 31 grudnia 2013 r. na 1 stycznia 2014 r. podatników będzie znów czekał powrót do stawek VAT w wysokości 3%, 7% i 22%, czyli z modyfikacją stawek podatkowych w ich urządzeniach rejestrujących.

Podsumowując, nie ma wątpliwości, że 1 stycznia 2011 r. wielu podatników czeka wiele kłopotów. Na pewno część podatników mająca podpisane umowy o stałej obsłudze serwisowej będzie mogła dokonać tych operacji na warunkach przewidzianych w umowie. Reszta podatników będzie musiała zlecić przeprogramowanie kas rejestrujących specjalistom albo zmienić je samodzielnie. Samodzielna zmiana stawek w urządzeniu kasy dla większości podatników nie powinna stanowić problemu, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi kasy lub odbyciu zawczasu przeszkolenia uzupełniającego umiejętności.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

• art. 62 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 151, poz. 1013

Marta Wysocka-Fronczek

konsultant podatkowy

 

1 Dane Ministerstwa Finansów - czerwiec 2010 r. (www.mf.gov.pl).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA