REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2011 r. firmy uzyskają NIP od ręki

REKLAMA

Od przyszłego roku zostanie zlikwidowany obowiązek posiadania NIP przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, natomiast firmy będą mogły uzyskać ten numer od ręki - poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Parafianowicz wziął udział w konferencji związanej z rankingiem Banku Światowego "Paying Taxes 2011". W zestawieniu obrazującym łatwość płacenia podatków, Polska zajęła 121. miejsce, awansując z miejsca 148. Zdaniem Parafianowicza Polska na pewno może poprawić swoją pozycję.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister poinformował, że do końca 2013 r. ma być gotowy kompletny projekt "e-deklaracje", dotyczący elektronicznego rozliczenia się z fiskusem. Do tego czasu resort finansów będzie wprowadzał kolejne ułatwienia dla podatników. "W przyszłym roku ma być gotowy Centralny Rejestr Podatników, co znakomicie skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników" - powiedział wiceminister.

Dodał, że resort zamierza też od przyszłego roku zlikwidować obowiązek posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. W stosunku do firm, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on wydawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej. Ma to znacznie skrócić całą procedurę.

Ministerstwo finansów zamierza także wprowadzić "jedno okienko" dla rejestracji firm, które nie muszą być wpisywane do KRS. Okienko to będzie znajdowało się w urzędach skarbowych, które przyjmują najwięcej dokumentów związanych z rejestracją firmy.

REKLAMA

Raport "Paying Taxes" bierze pod uwagę trzy kryteria - czas poświęcony na załatwianie formalności, liczbę płatności i zobowiązanie podatników w stosunku do zysków. W pierwszym przypadku Polska zajęła 136. miejsce (na 183 kraje), w drugim 94. miejsce, a w trzecim 102.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marcin Piątkowski z BŚ zwrócił uwagę, że większość krajów na świecie ułatwia płacenie podatków, a nasz region przoduje w reformach podatkowych. "Im trudniejsze jest płacenie podatków, tym większy jest nieformalny sektor gospodarki (szara strefa - PAP)" - wyjaśnił. Dodał, że najbardziej w tym roku swój system podatkowy zreformowała Tunezja, gdzie przedsiębiorcy korzystają z elektronicznych płatności CIT i VAT. Jego zdaniem właśnie elektroniczne płatności podatków - co skraca czas rozliczeń podatkowych - są kluczem do sukcesu w rankingu.

 

Partner w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers Katarzyna Czarnecka-Żochowska powiedziała, że wyniki rankingu mogą być mylące, a pierwsza dziesiątka państw jest "do odrzucenia". Pierwsze miejsce zajęły np. Malediwy, gdzie płacony jest tylko jeden podatek, przez firmy świadczące usługi turystyczne. Poza tym w grupie tej znajdują się też kraje arabskie, które swoje dochody czerpią ze sprzedaży surowców, a nie podatków.

 

Czarnecka-Żochowska oceniła, że Polska wykonała bardzo duży skok, którego niewiele krajów było w stanie dokonać. Poinformowała, że w Polsce firmy muszą się uporać z 29 płatnościami podatkowymi, na które tracą 325 godzin, a całkowita stawka podatkowa wynosi 42,3 proc., co daje nam 11 miejsce w UE.

 

"Przełomowe znaczenie (dla pozycji Polski - PAP) będzie miało upowszechnienie składania deklaracji on line. Metodologia Paying Taxes promuje nie tylko te kraje, które to umożliwiają, (...) ale musi to być potwierdzone badaniami, że firmy z tej możliwości korzystają. Można nałożyć na podatników obowiązek składania deklaracji on line" - powiedziała.

 

W opinii Parafianowicza Polska została w rankingu niejako ukarana za to, że daje podatnikom wybór. Mogę oni bowiem rozliczać się elektronicznie albo tradycyjnie, jeśli chcą. Podobnie mogą też zmniejszyć liczbę rozliczeń z fiskusem. "To (metodologia BŚ - PAP) kłóci się z filozofią przyjaznego urzędu skarbowego" -podkreślił.

 

Dodał, że ranking nie bierze pod uwagę np. czasu trwania kontroli skarbowej, który w Polsce uległ znacznemu skróceniu, czy tego, że podatnicy są o takiej kontroli wcześniej powiadamiani.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA