| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Podatki

Jak rozliczyć w pkpir otrzymane dofinansowanie do kształcenia młodocianych pracowników

Aktualizacja: 21.09.2010

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą. Rozliczam się w pkpir. Zatrudniam młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego. W czerwcu br. jeden z tych pracowników ukończył już naukę i zdał egzamin. Złożyłem więc wniosek o przyznanie dofinansowania do kształcenia tego pracownika. Dofinansowanie otrzymałem w sierpniu br. Czy muszę je rozliczyć w pkpir? »

Czy można zrezygnować z nieużywanej kasy rejestrującej

Aktualizacja: 15.09.2010

Prowadzę usługi remontowo-budowlane. Siedem lat temu miałem kasę rejestrującą, bo świadczyłem usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i przekroczyłem limit zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Od sześciu lat świadczę jednak tylko usługi na rzecz dużych firm. Czy mogę zrezygnować z kasy, gdyż niepotrzebnie płacę serwisantowi za przeglądy? »

Czy wydatki na upominki dla kontrahentów w postaci słodyczy i alkoholi stanowią koszty

Aktualizacja: 06.09.2010

Ze środków obrotowych zakupiliśmy dla naszych kontrahentów upominki w postaci słodyczy i alkoholi. Otrzymaliśmy faktury VAT, na których są wymienione poszczególne pozycje słodyczy i alkoholi. Prowadzimy ewidencję obdarowanych osób, z której wynika, że żaden z obdarowanych nie otrzymał prezentu o wartości powyżej 70 zł netto. Na upominkach nie zamieściliśmy logo firmy. Jak w tej sytuacji zakwalifikować wydatki poniesione na zakup upominków? »

Czy zawsze trzeba wystawiać faktury końcowe, gdy były wystawiane faktury zaliczkowe

Aktualizacja: 31.08.2010

Jeżeli wystawiam fakturę zaliczkową, a później okazuje się, że cała zaliczka jest rozliczona i nie ma nic ani do zwrotu, ani do dopłaty, to czy muszę wystawiać fakturę końcową? »

Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Aktualizacja: 20.08.2010

Zamierzam kupić kasę rejestrującą. Ponieważ mam zgłoszony handel obwoźny i będę chciał jeździć z tą kasą po Polsce, nie wiem, w jaki sposób powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego. »

Jak dokonać korekty podatku dochodowego w pkpir

Aktualizacja: 18.08.2010

Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów z wykorzystaniem programu komputerowego. Musimy dokonać korekty podatku dochodowego od stycznia 2010 r. W jaki sposób należy to zrobić? Czy dowody wewnętrzne z korygującymi kwotami należy zaksięgować w miesiącach, których korekta dotyczy, czy w miesiącu ich dokonania? Czy należy wydrukować księgę „po korekcie”? Czy można wydrukować tylko podsumowanie „po korekcie” za te okresy? »

Czy podpisywanie faktur jest obowiązkowe

Aktualizacja: 23.07.2010

Czy można księgować faktury, które nie mają pieczątki ani podpisu sprzedawcy (sprzedaż internetowa)? Jeśli tak, to według jakiej podstawy prawnej można to robić? »

Jak ustalić przychód pracownika z tytułu abonamentów medycznych

Aktualizacja: 19.07.2010

Zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników. W ramach wykupionego pakietu pracownicy mają zapewnioną opiekę medyczną wynikającą z przepisów prawa pracy oraz pakiet dobrowolnych świadczeń opieki profilaktycznej. Po uchwale NSA z 24 maja 2010 r., która dotyczy opodatkowania abonamentów medycznych, mamy problem – w jaki sposób ustalić wartość przychodu pracownika, jeżeli za usługi medyczne płacimy co miesiąc jedną kwotą na podstawie wystawionej faktury? »

Utrata dokumentacji podatkowej

Aktualizacja: 12.07.2010

Co zrobić, jeśli w czasie kataklizmu firma utraciła dokumentację? »

Czy należy rozliczyć VAT z faktury zwróconej przez nabywcę

Aktualizacja: 12.07.2010

Co zrobić z VAT w sytuacji, gdy kontrahent odesłał nam oryginał faktury, gdyż nie zgadza się z nią? Czy uwzględnić tę fakturę w deklaracji VAT? »

Czy należy odtworzyć dokumenty zniszczone przez powódź

Aktualizacja: 07.07.2010

W wyniku powodzi zniszczeniu uległa moja dokumentacja podatkowa z okresu ostatnich dwóch lat. Czy mam obowiązek odtworzyć tę dokumentację? »

Czy podatnik handlujący używanymi samochodami osobowymi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 17.06.2010

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Czy jest to możliwe? W urzędzie skarbowym urzędniczka powiedziała mi, że prowadząc ten rodzaj działalności gospodarczej, nie mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Czy to jest prawda? »

Czy likwidacja środka trwałego rodzi obowiązek opodatkowania oraz korekty odliczonego VAT

Aktualizacja: 16.06.2010

Samochód ciężarowy był kupiony na fakturę. VAT odliczono 12 lat temu, żadnych pieniędzy z likwidacji (złomowanie) nie otrzymaliśmy. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu? »

Czy prowadząc warsztat samochodowy, należy mieć kasę fiskalną

Aktualizacja: 12.09.2014

Czy w warsztacie samochodowym musi być od razu kasa rejestrująca? Warsztat nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz jedynie montował je podczas wykonywania usługi. »

Jak rozliczyć w pkpir umowę faktoringu

Aktualizacja: 01.06.2010

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji okien. Rozliczam się w pkpir. Bank, w którym posiadam rachunek firmowy, zaproponował mi podpisanie umowy faktoringu. Proszę o przybliżenie zasad opodatkowania tej umowy. Jak taką umowę rozliczyć w pkpir? »

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »