| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Zmiana siedziby w trakcie prowadzonej działalności

Aktualizacja: 23.05.2011

Spółka zgłosiła do Krajowego Rejestru Sądowego zmianę siedziby. Dawny adres już nie istnieje, firma organizuje się w nowym miejscu, ale nie ma jeszcze wpisu do KRS. Czy deklaracje VAT składa do starego urzędu skarbowego?  »

Czy usługi nauczania języków obcych powinny być zaewidencjonowane w kasie rejestrującej

Aktualizacja: 20.05.2011

Prowadzimy szkołę językową „Usługi w zakresie nauczania języków obcych”. Czy w 2011 r. mamy obowiązek ewidencjonowania opłat wnoszonych przez uczestników kursów w kasie rejestrującej? »

Czy wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne stanowią koszty podatkowe

Aktualizacja: 06.05.2011

Czy poniesione przez spółkę z o.o. wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? »

Wartość kursu językowego dla pracowników jest zwolniona z podatku

Aktualizacja: 26.04.2011

Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK). »

Jak rozliczyć fakturę za reklamę wystawioną przez Facebooka?

Aktualizacja: 26.04.2011

Mam fakturę wystawioną przez Facebooka za reklamę na tym portalu z VAT 0 proc. Jak rozliczyć VAT z tego tytułu? »

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem - byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Aktualizacja: 12.04.2011

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zfśs. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku? »

Odliczenie VAT naliczonego z faktury zaliczkowej wystawionej przed zapłatą zaliczki

Aktualizacja: 12.04.2011

Nasza firma w swojej działalności gospodarczej nabywa towary i usługi od różnych dostawców. Za niektóre z nich jesteśmy zobowiązani wpłacić zaliczkę przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem towaru. Zdarza się, że dostawca towarów lub usługodawca wystawią fakturę zaliczkową przed otrzymaniem zaliczki. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z takiej faktury? »

Czy można dokumentować fakturą zbiorczą regularne dostawy towarów?

Aktualizacja: 21.03.2011

Prowadzimy hurtownię. Z niektórymi odbiorcami łączą nas umowy na codzienne dostawy towarów. Dostawy te rozliczamy jedną fakturą zbiorczą wystawianą w ciągu 7 dni danego miesiąca za wszystkie dostawy wykonane w ciągu miesiąca. Przykładowo – 5 stycznia 2011 r. wystawiliśmy zbiorczą fakturę na dostawy towarów wykonane w grudniu ze stawką 22%. »

Jaką stawką VAT w 2011 r. należy opodatkować ciastka

Aktualizacja: 13.09.2011

Wyroby klasyfikowane tylko do grupowania PKWiU 10.72.12.0 jako piernik i podobne wyroby, słodkie herbatniki, gofry i wafle – wyłącznie wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10% masy, które mieści się w poz. 34 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlegają, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. stawką podatku w wysokości 8%. »

Usługi dowozu pracowników do pracy - ewidencjonowanie na kasie fiskalnej

Aktualizacja: 15.03.2011

Zakład pracy wynajmuje autobus, który dowozi pracowników do pracy. Należność za dowóz jest potrącana na liście płac. Nie wiemy, czy taką sprzedaż należy ewidencjonować za pomocą kas rejestrujących? Niestety, nie posiadamy kasy rejestrującej. »

Nierzetelność ksiąg rachunkowych

Aktualizacja: 15.03.2011

Otrzymałam protokół z US z którego wynika, że: „księgi rachunkowe prowadzone były nierzetelnie, gdyż nie wykazywano w nich przychodu z nieodpłatnych świadczeń tj. korzystania nieodpłatnie z udzielonych przez udziałowców pożyczek i korzystania nieodpłatnie z nieruchomości”. Czy ten zarzut można jakoś odeprzeć? Czy faktycznie US mógł tak stwierdzić? »

Miejsce dostawy towarów w przypadku sprzedaży z Chin do Niemiec

Aktualizacja: 07.03.2011

Nasza spółka sprowadziła towar z Chin. Chiński dostawca wystawił nam fakturę 27 grudnia 2010 roku. Towar przypłynął do Hamburga 28 stycznia 2011 roku i został odebrany przez niemieckiego przedstawiciela podatkowego.  »

Kurs prawa jazdy pracownika jako koszt pracodawcy

Aktualizacja: 15.02.2011

W komunikacie z 22 grudnia 2010 r. Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii zwolnienia z VAT od 1 stycznia 2011 r. usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy. Powołane argumenty są przy tym kluczowe dla korzystnego rozstrzygnięcia dla podatników dwóch spraw z zakresu podatku dochodowego. Chodzi o zaliczenie do kosztów i skorzystanie ze zwolnienia od podatku świadczenia z tytułu ufundowanego pracownikowi przez pracodawcę kursu prawa jazdy na samochody osobowe (prawo jazdy kategorii B). »

Wydatki ponoszone w okresie zawieszenia działalności a koszty uzyskania

Aktualizacja: 10.02.2011

Istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Wynika to interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 września 2010 roku (nr IPPB1/415-594/10-3/JB).   »

Wynagrodzenie adwokata pracownika pokryte przez pracodawcę a przychód pracownika

Aktualizacja: 08.02.2011

 Zdarza się, że pracodawca funduje pracownikowi koszty adwokata w sytuacji, gdy sprawa ma związek z wykonywaną pracą. Czy pokrycie przez pracodawcę wynagrodzenia adwokata powoduje powstanie przychodu dla pracownika? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK