| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Podatki

Poczęstunek w gabinecie kosmetycznym a koszty uzyskania przychodów i VAT

Aktualizacja: 08.08.2011

W gabinecie kosmetycznym klientom czekającym na zabieg proponuje się coś do picia. W związku z tym kupowane są kawa, herbata, mleko, cytryny, soki. Czy takie wydatki stanowią koszt podatkowy dla firmy? Czy można od nich odliczyć VAT? »

Sprzedaż w sklepie internetowym

Aktualizacja: 02.08.2011

Dokonujemy wysyłkowej sprzedaży towarów za pobraniem (kurier). Mamy w związku z tym pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tego rodzaju czynności:  w dniu wystawienia faktury na zasadach ogólnych (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT), czy w dniu wpływu pieniędzy na rachunek bankowy (art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT)?Czy na ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego wpływa fakt, że dany kurier stosuje ustawę – Prawo pocztowe? »

Odliczanie VAT z faktury przesłanej w formie pliku PDF

Aktualizacja: 18.07.2011

Nasza spółka rozważa możliwość wyrażenia zgody na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej. Czy otrzymywane drogą mailową faktury w formie zwykłego, niezabezpieczonego niczym pliku PDF dają prawo do odliczenia podatku naliczonego? »

Odliczanie podatku naliczonego przy zakupie kawy dla klientów firmy

Aktualizacja: 11.08.2011

Przy zakupie kawy i ciastek dla klientów firmy do końca marca 2011 r. nie odliczaliśmy podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich zakupy. Czy od kwietnia 2011 r. od zakupów tych możemy odliczać VAT, tj. przysługuje nam prawo do odliczania podatku naliczonego? Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać faktury wewnętrzne z podatkiem należnym? »

Llikwidacja działalności gospodarczej a zwrot nadwyżki podatku naliczonego

Aktualizacja: 01.07.2011

Planuję likwidację firmy z końcem lipca. Wszystko wskazuje na to, że po rozliczeniu i ujęciu remanentu likwidacyjnego zostanie nadwyżka VAT (około tysiąca złotych). Czy mogę liczyć na jej zwrot na rachunek bankowy, wykazując tę kwotę w ostatniej deklaracji? Chodzi o to, że zwrot ten musiałby nastąpić już po zamknięciu firmy, tzn. z dniem 31 lipca zamykam firmę, do 25 sierpnia składam ostatnią deklarację VAT z zaznaczeniem zwrotu. Czy będzie to prawidłowe? »

Prawo do ryczałtu w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej

Aktualizacja: 30.06.2011

 Wnioskodawca 7 maja 2008 r. rozpoczął działalność gospodarczą i wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy jako podatnik, który rozpoczął działalność gospodarczą w roku podatkowym, może do końca roku korzystać z ryczałtu bez względu na wysokość dochodów? »

Jak jest opodatkowana VAT sprzedaż w sklepie internetowym

Aktualizacja: 24.06.2011

Dokonujemy wysyłkowej sprzedaży towarów za pobraniem (kurier). Mamy w związku z tym pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla róznego rodzaju czynności. Czy na ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego wpływa fakt, że dany kurier stosuje ustawę o prawie pocztowym? »

Jak zaliczyć do kosztów wydatki przedsiębiorcy w podróży służbowej

Aktualizacja: 20.06.2011

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą odbywam często podróże po kraju w celu nawiązania współpracy z kontrahentami lub udziału w przetargach. Czy mogę zaliczać do kosztów podatkowych wydatki poniesione na hotel w trakcie takich podróży? Prowadzę pkpir metodą kasową. »

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego wydania towarów z logo

Aktualizacja: 08.06.2011

W marcu bieżącego roku kupiliśmy kubki z logo naszej firmy. W związku z tym, że jesteśmy podatnikiem VAT dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, odliczyliśmy w całości VAT naliczony przy zakupie. W maju wydaliśmy kubki nieodpłatnie naszym klientom. Czy powinniśmy opodatkować to wydanie? »

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed wykonaniem usługi

Aktualizacja: 01.06.2011

Kiedy można odliczyć VAT z faktur wystawionych przed terminem wykonania usługi, dokumentujących okresowe usługi serwisowe, jeśli wynikające z nich należności zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi? Nie jest to faktura zaliczkowa. »

Zmiana siedziby w trakcie prowadzonej działalności

Aktualizacja: 23.05.2011

Spółka zgłosiła do Krajowego Rejestru Sądowego zmianę siedziby. Dawny adres już nie istnieje, firma organizuje się w nowym miejscu, ale nie ma jeszcze wpisu do KRS. Czy deklaracje VAT składa do starego urzędu skarbowego?  »

Czy usługi nauczania języków obcych powinny być zaewidencjonowane w kasie rejestrującej

Aktualizacja: 20.05.2011

Prowadzimy szkołę językową „Usługi w zakresie nauczania języków obcych”. Czy w 2011 r. mamy obowiązek ewidencjonowania opłat wnoszonych przez uczestników kursów w kasie rejestrującej? »

Czy wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne stanowią koszty podatkowe

Aktualizacja: 06.05.2011

Czy poniesione przez spółkę z o.o. wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? »

Wartość kursu językowego dla pracowników jest zwolniona z podatku

Aktualizacja: 26.04.2011

Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK). »

Jak rozliczyć fakturę za reklamę wystawioną przez Facebooka?

Aktualizacja: 26.04.2011

Mam fakturę wystawioną przez Facebooka za reklamę na tym portalu z VAT 0 proc. Jak rozliczyć VAT z tego tytułu? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »