| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Podatki

Czy należy odtworzyć dokumenty zniszczone przez powódź

Aktualizacja: 07.07.2010

W wyniku powodzi zniszczeniu uległa moja dokumentacja podatkowa z okresu ostatnich dwóch lat. Czy mam obowiązek odtworzyć tę dokumentację? »

Czy podatnik handlujący używanymi samochodami osobowymi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 17.06.2010

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Czy jest to możliwe? W urzędzie skarbowym urzędniczka powiedziała mi, że prowadząc ten rodzaj działalności gospodarczej, nie mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Czy to jest prawda? »

Czy likwidacja środka trwałego rodzi obowiązek opodatkowania oraz korekty odliczonego VAT

Aktualizacja: 16.06.2010

Samochód ciężarowy był kupiony na fakturę. VAT odliczono 12 lat temu, żadnych pieniędzy z likwidacji (złomowanie) nie otrzymaliśmy. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu? »

Czy prowadząc warsztat samochodowy, należy mieć kasę fiskalną

Aktualizacja: 12.09.2014

Czy w warsztacie samochodowym musi być od razu kasa rejestrująca? Warsztat nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz jedynie montował je podczas wykonywania usługi. »

Jak rozliczyć w pkpir umowę faktoringu

Aktualizacja: 01.06.2010

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji okien. Rozliczam się w pkpir. Bank, w którym posiadam rachunek firmowy, zaproponował mi podpisanie umowy faktoringu. Proszę o przybliżenie zasad opodatkowania tej umowy. Jak taką umowę rozliczyć w pkpir? »

W jaki sposób odzyskać nadwyżkę podatku naliczonego w przypadku likwidacji działalności

Aktualizacja: 26.05.2010

W deklaracji za marzec 2010 r. wystąpiła u mnie nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, jednak nie wystąpiłem o jej zwrot. W czerwcu 2010 r. planuję zakończenie działalności. Czy jeżeli w czerwcu nie wystąpi sprzedaż, mogę wystąpić o zwrot nadwyżki podatku? »

Czy karę umowną za opóźnienie wykonania usługi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 18.05.2010

Jesteśmy firmą remontowo-budowlaną. Jeden z inwestorów przy zapłacie faktury za usługi potrącił nam karę umowną za nieterminowe wykonanie robót. Opóźnienie to powstało z winy dostawcy materiałów, które miały być zainstalowane dla tego inwestora. Czy i kiedy taką karę mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jeżeli tak, to proszę o schemat ewidencji. »

Zaliczka, a odliczenie podatku VAT

Aktualizacja: 17.05.2010

Wykonawca zażądał ode mnie przed wykonaniem usługi remontowej w mojej firmie wpłaty 30% jej wartości kosztorysowej. Na potwierdzenie przedpłaty otrzymałem fakturę VAT - zaliczka. Roboty nie zostały jeszcze wykonane. Czy w takiej sytuacji mogę odliczyć podatek VAT wynikający z tej faktury? »

Kopie faktur papierowych mogą być przechowywane w formie elektronicznej

Aktualizacja: 13.05.2010

Przepisy wykonawcze do ustawy o VAT nie nakazują posiadania wyłącznie papierowych kopii faktur. Za wystawienie faktury uznać można już samo zgromadzenie informacji niezbędnych do jej sporządzenia, a nie wydrukowanie faktury. »

Uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych dla celów VAT

Aktualizacja: 06.05.2010

W jakich przypadkach podatnicy VAT nie muszą już składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R? »

Zwrot nadpłaty z zeznania rocznego PIT

Aktualizacja: 05.05.2010

Często w zeznaniu rocznym PIT podatnik wykazuje nadpłatę w podatku dochodowym. Jest ona efektem odprowadzenia w trakcie roku zaliczek w kwocie wyższej od rocznego podatku wyliczonego w zeznaniu. Podatnik ma prawo otrzymać zwrot tej nadpłaty, ale zwrot nie zawsze musi nastąpić w gotówce. »

Czy dostawy towarów mogą być uznane za transakcję ciągłą

Aktualizacja: 22.04.2010

Zamierzamy dostarczać swoje wyroby na podstawie umów długoterminowych. Dostawy dla jednego kontrahenta, w zależności od składanych zamówień, będą dokonywane co najmniej kilka bądź kilkanaście razy w miesiącu, a czynności będą miały charakter powtarzalny. Okresem rozliczeniowym przyjętym w umowie będzie miesiąc, a nabywcy to podatnicy VAT. Czy w takiej sytuacji możemy wystawiać fakturę raz w miesiącu? »

Jak rozliczyć w pkpir stratę ze sprzedaży wierzytelności „własnej”

Aktualizacja: 22.04.2010

Jako indywidualny przedsiębiorca prowadzę zakład stolarski. Jestem podatnikiem VAT. W sierpniu 2009 r. jednemu z kontrahentów sprzedałem towar o wartości 42 000 zł netto. Taką wartość wykazałem jako przychód należny w dacie wystawienia faktury, tj. 19 sierpnia 2009 r. Niestety, kontrahent zbankrutował i nie uregulował wystawionej faktury. W marcu br. udało mi się sprzedać tę należność firmie windykacyjnej. Z tytułu tej sprzedaży otrzymałem 30 000 zł. Czy w tym przypadku stratę poniesioną na sprzedaży opisanej należności mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jak powyższe zdarzenie ująć w pkpir? »

Kiedy opodatkować wycofanie środka trwałego z działalności

Aktualizacja: 19.04.2010

Jeśli wycofuję z ewidencji samochód ciężarowy po sześciu latach, czyli po tym, jak się zamortyzował, to czy muszę naliczyć VAT? Co z innymi środkami trwałymi? Jeśli wycofam je z używania, a już są zamortyzowane, to czy naliczam VAT? »

Amortyzacja samochodu kupionego na kredyt

Aktualizacja: 16.04.2010

Jestem tzw. małym podatnikiem. Moje przychody za zeszły rok wyniosły niecałe 500 000 zł. W lutym br. kupiłem samochód „z kratką”. Auto zostało kupione na kredyt. Ze swoich środków dokonałam wpłaty 35% wartości auta. Jednym z zabezpieczeń spłaty kredytu jest przewłaszczenie własności samochodu na bank. Czy w takim przypadku mogę skorzystać z jednorazowej amortyzacji? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK