| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy faktura wystawiona na wpłatę należności powinna mieć formę faktury zaliczkowej

Aktualizacja: 20.10.2010

Czy faktura VAT wystawiana na podstawie zapłaty przez klienta należności wynikającej z uprzednio wystawionej faktury proformy powinna mieć nazwę i charakter faktury zaliczkowej? Czy może to być zwykła faktura VAT z adnotacją, że zapłacono przelewem? »

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

Aktualizacja: 06.10.2010

Od kilku lat powadzę działalność gospodarczą, a oprócz tego osiągam przychody ze stosunku pracy. Moja żona osiąga jedynie dochody z pracy. W przyszłym roku chciałbym prowadzoną przeze mnie działalność gospodarczą opodatkować 19% podatkiem liniowym. Czy wybierając tę formę opodatkowania działalności gospodarczej dochody z pracy, będę mógł nadal rozliczać wspólnie z żoną? »

Kto powinien skorygować błędną datę wystawienia faktury

Aktualizacja: 29.09.2010

Sprzedawca wystawił fakturę VAT z datą wystawienia: 09.08.2010, datą sprzedaży: 15.07.2010 oraz terminem płatności: 29.07.2010. Oczywiście jest podana zła data wystawienia. Sprzedawca twierdzi jednak, że to odbiorca powinien wystawić do tej faktury notę korygującą zmieniającą datę wystawienia. Czy ma rację? »

Jak rozliczyć w pkpir otrzymane dofinansowanie do kształcenia młodocianych pracowników

Aktualizacja: 21.09.2010

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą. Rozliczam się w pkpir. Zatrudniam młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego. W czerwcu br. jeden z tych pracowników ukończył już naukę i zdał egzamin. Złożyłem więc wniosek o przyznanie dofinansowania do kształcenia tego pracownika. Dofinansowanie otrzymałem w sierpniu br. Czy muszę je rozliczyć w pkpir? »

Czy można zrezygnować z nieużywanej kasy rejestrującej

Aktualizacja: 15.09.2010

Prowadzę usługi remontowo-budowlane. Siedem lat temu miałem kasę rejestrującą, bo świadczyłem usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i przekroczyłem limit zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Od sześciu lat świadczę jednak tylko usługi na rzecz dużych firm. Czy mogę zrezygnować z kasy, gdyż niepotrzebnie płacę serwisantowi za przeglądy? »

Czy wydatki na upominki dla kontrahentów w postaci słodyczy i alkoholi stanowią koszty

Aktualizacja: 06.09.2010

Ze środków obrotowych zakupiliśmy dla naszych kontrahentów upominki w postaci słodyczy i alkoholi. Otrzymaliśmy faktury VAT, na których są wymienione poszczególne pozycje słodyczy i alkoholi. Prowadzimy ewidencję obdarowanych osób, z której wynika, że żaden z obdarowanych nie otrzymał prezentu o wartości powyżej 70 zł netto. Na upominkach nie zamieściliśmy logo firmy. Jak w tej sytuacji zakwalifikować wydatki poniesione na zakup upominków? »

Czy zawsze trzeba wystawiać faktury końcowe, gdy były wystawiane faktury zaliczkowe

Aktualizacja: 31.08.2010

Jeżeli wystawiam fakturę zaliczkową, a później okazuje się, że cała zaliczka jest rozliczona i nie ma nic ani do zwrotu, ani do dopłaty, to czy muszę wystawiać fakturę końcową? »

Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Aktualizacja: 20.08.2010

Zamierzam kupić kasę rejestrującą. Ponieważ mam zgłoszony handel obwoźny i będę chciał jeździć z tą kasą po Polsce, nie wiem, w jaki sposób powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego. »

Jak dokonać korekty podatku dochodowego w pkpir

Aktualizacja: 18.08.2010

Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów z wykorzystaniem programu komputerowego. Musimy dokonać korekty podatku dochodowego od stycznia 2010 r. W jaki sposób należy to zrobić? Czy dowody wewnętrzne z korygującymi kwotami należy zaksięgować w miesiącach, których korekta dotyczy, czy w miesiącu ich dokonania? Czy należy wydrukować księgę „po korekcie”? Czy można wydrukować tylko podsumowanie „po korekcie” za te okresy? »

Czy podpisywanie faktur jest obowiązkowe

Aktualizacja: 23.07.2010

Czy można księgować faktury, które nie mają pieczątki ani podpisu sprzedawcy (sprzedaż internetowa)? Jeśli tak, to według jakiej podstawy prawnej można to robić? »

Jak ustalić przychód pracownika z tytułu abonamentów medycznych

Aktualizacja: 19.07.2010

Zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników. W ramach wykupionego pakietu pracownicy mają zapewnioną opiekę medyczną wynikającą z przepisów prawa pracy oraz pakiet dobrowolnych świadczeń opieki profilaktycznej. Po uchwale NSA z 24 maja 2010 r., która dotyczy opodatkowania abonamentów medycznych, mamy problem – w jaki sposób ustalić wartość przychodu pracownika, jeżeli za usługi medyczne płacimy co miesiąc jedną kwotą na podstawie wystawionej faktury? »

Utrata dokumentacji podatkowej

Aktualizacja: 12.07.2010

Co zrobić, jeśli w czasie kataklizmu firma utraciła dokumentację? »

Czy należy rozliczyć VAT z faktury zwróconej przez nabywcę

Aktualizacja: 12.07.2010

Co zrobić z VAT w sytuacji, gdy kontrahent odesłał nam oryginał faktury, gdyż nie zgadza się z nią? Czy uwzględnić tę fakturę w deklaracji VAT? »

Czy należy odtworzyć dokumenty zniszczone przez powódź

Aktualizacja: 07.07.2010

W wyniku powodzi zniszczeniu uległa moja dokumentacja podatkowa z okresu ostatnich dwóch lat. Czy mam obowiązek odtworzyć tę dokumentację? »

Czy podatnik handlujący używanymi samochodami osobowymi może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 17.06.2010

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Czy jest to możliwe? W urzędzie skarbowym urzędniczka powiedziała mi, że prowadząc ten rodzaj działalności gospodarczej, nie mogę korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Czy to jest prawda? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK