| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Kiedy podatnikowi przysługuje pełnomocnik z urzędu

Aktualizacja: 15.09.2011

Prowadzenie egzekucji przeciwko podatnikowi powoduje konieczność objęcia go ochroną na zasadzie prawa pomocy wówczas, gdy zostanie wykazane, że sytuacja majątkowa dłużnika, która powstała na skutek zastosowanych środków egzekucyjnych, nie pozwala na pokrycie jakichkolwiek kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla podatnika i jego rodziny – wyrok WSA z 27 lipca 2011 r. (sygn. akt III SA/Po 33/11). »

Sprzedaż wierzytelności własnych

Aktualizacja: 07.09.2011

Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie dostawy materiałów budowlanych. Ze względu na fakt, że kilku developerów z regionu, którzy nabywali u nas towary, straciło płynność finansową, zastanawiamy się nad sprzedażą wierzytelności, które wobec nich posiadamy. Wierzytelności te nie zostały opłacone w terminie, pomimo doręczenia kontrahentom wezwania do ich zapłaty. Jesteśmy podatnikami VAT. Czy w takiej sytuacji (sprzedaż wierzytelności firmie windykacyjnej) powinniśmy naliczyć VAT? »

Zaliczenie do kosztów wydatków na organizację imprezy jubileuszowej

Aktualizacja: 19.08.2011

Od 10 lat prowadzę działalność w zakresie produkcji i montażu kominków. Z okazji kolejnej rocznicy zorganizowałem otwartą imprezę artystyczną. W przerwach pomiędzy występami prowadzący imprezę przedstawiał historię mojej firmy, a także reklamował oferowane przez nią produkty. Czy wydatki na organizację takiej imprezy (udokumentowane fakturą) mogę zaliczyć do kosztów? »

Ewidencjonowanie kosztów przesyłki kurierskiej

Aktualizacja: 24.08.2011

Rozpoczęłam działalność w zakresie handlu sprzętem AGD. Większość małego AGD będę otrzymywała przesyłką kurierską. Pierwszą fakturę, na której widnieją koszty zakupionych towarów oraz koszty przesyłki, otrzymałam wraz z towarem 22 sierpnia br. Faktura jest z 18 sierpnia br. Czy koszty przesyłki powinnam doliczyć do wartości zakupionych towarów? Jak zaewidencjonować ten zakup w pkpir, którą prowadzę metodą kasową? »

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za Internet

Aktualizacja: 17.08.2011

W jakim terminie można odliczyć VAT z faktury za Internet? Czy decyduje data otrzymania faktury, czy termin płatności? »

Poczęstunek w gabinecie kosmetycznym a koszty uzyskania przychodów i VAT

Aktualizacja: 08.08.2011

W gabinecie kosmetycznym klientom czekającym na zabieg proponuje się coś do picia. W związku z tym kupowane są kawa, herbata, mleko, cytryny, soki. Czy takie wydatki stanowią koszt podatkowy dla firmy? Czy można od nich odliczyć VAT? »

Sprzedaż w sklepie internetowym

Aktualizacja: 02.08.2011

Dokonujemy wysyłkowej sprzedaży towarów za pobraniem (kurier). Mamy w związku z tym pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tego rodzaju czynności:  w dniu wystawienia faktury na zasadach ogólnych (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT), czy w dniu wpływu pieniędzy na rachunek bankowy (art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT)?Czy na ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego wpływa fakt, że dany kurier stosuje ustawę – Prawo pocztowe? »

Odliczanie VAT z faktury przesłanej w formie pliku PDF

Aktualizacja: 18.07.2011

Nasza spółka rozważa możliwość wyrażenia zgody na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej. Czy otrzymywane drogą mailową faktury w formie zwykłego, niezabezpieczonego niczym pliku PDF dają prawo do odliczenia podatku naliczonego? »

Odliczanie podatku naliczonego przy zakupie kawy dla klientów firmy

Aktualizacja: 11.08.2011

Przy zakupie kawy i ciastek dla klientów firmy do końca marca 2011 r. nie odliczaliśmy podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich zakupy. Czy od kwietnia 2011 r. od zakupów tych możemy odliczać VAT, tj. przysługuje nam prawo do odliczania podatku naliczonego? Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać faktury wewnętrzne z podatkiem należnym? »

Llikwidacja działalności gospodarczej a zwrot nadwyżki podatku naliczonego

Aktualizacja: 01.07.2011

Planuję likwidację firmy z końcem lipca. Wszystko wskazuje na to, że po rozliczeniu i ujęciu remanentu likwidacyjnego zostanie nadwyżka VAT (około tysiąca złotych). Czy mogę liczyć na jej zwrot na rachunek bankowy, wykazując tę kwotę w ostatniej deklaracji? Chodzi o to, że zwrot ten musiałby nastąpić już po zamknięciu firmy, tzn. z dniem 31 lipca zamykam firmę, do 25 sierpnia składam ostatnią deklarację VAT z zaznaczeniem zwrotu. Czy będzie to prawidłowe? »

Prawo do ryczałtu w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej

Aktualizacja: 30.06.2011

 Wnioskodawca 7 maja 2008 r. rozpoczął działalność gospodarczą i wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy jako podatnik, który rozpoczął działalność gospodarczą w roku podatkowym, może do końca roku korzystać z ryczałtu bez względu na wysokość dochodów? »

Jak jest opodatkowana VAT sprzedaż w sklepie internetowym

Aktualizacja: 24.06.2011

Dokonujemy wysyłkowej sprzedaży towarów za pobraniem (kurier). Mamy w związku z tym pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla róznego rodzaju czynności. Czy na ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego wpływa fakt, że dany kurier stosuje ustawę o prawie pocztowym? »

Jak zaliczyć do kosztów wydatki przedsiębiorcy w podróży służbowej

Aktualizacja: 20.06.2011

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą odbywam często podróże po kraju w celu nawiązania współpracy z kontrahentami lub udziału w przetargach. Czy mogę zaliczać do kosztów podatkowych wydatki poniesione na hotel w trakcie takich podróży? Prowadzę pkpir metodą kasową. »

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego wydania towarów z logo

Aktualizacja: 08.06.2011

W marcu bieżącego roku kupiliśmy kubki z logo naszej firmy. W związku z tym, że jesteśmy podatnikiem VAT dokonującym wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, odliczyliśmy w całości VAT naliczony przy zakupie. W maju wydaliśmy kubki nieodpłatnie naszym klientom. Czy powinniśmy opodatkować to wydanie? »

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed wykonaniem usługi

Aktualizacja: 01.06.2011

Kiedy można odliczyć VAT z faktur wystawionych przed terminem wykonania usługi, dokumentujących okresowe usługi serwisowe, jeśli wynikające z nich należności zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi? Nie jest to faktura zaliczkowa. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK