REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komentarze rynkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niemiecko-francuskie spotkanie bez ostatecznych rozstrzygnięć

Cztery razy do roku przychodzi czas na rozliczenie instrumentów pochodnych. Taki dzień miał miejsce podczas piątkowej sesji, co automatycznie było przyczyną większych obrotów i zmienności indeksów. Mimo to dzisiejsze notowania nie są istotne.

Nie ma efektu drugiej rundy

Dane z maja, informujące o wysokości płac i zatrudnieniu, rozwiały wątpliwości, związane z ewentualnym wystąpieniem efektu drugiej rundy w strefie euro. Wyższe ceny dóbr konsumpcyjnych mogłyby rzutować na żądania płacowe, wspierać konsumpcję i w ten sposób wzmacniać presję inflacyjną.

Rosnący kurs CHF

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od spadków, odzwierciedlających słabe nastroje po wczorajszej przecenie w USA. Poprawę notowań na GPW zawdzięczamy krajowemu popytowi. Umożliwił on indeksowi 20 największych spółek akcyjnych powrót do poziomu z poprzedniego zamknięcia.

Udane oferty publiczne Facebooka i LinkedIn

Już od wielu dni inwestorzy w Polsce zastanawiają się, czy pogarszające się nastroje doprowadzą do zdecydowanej przewagi podaży na GPW. Pytanie to pojawiło się również na początku dzisiejszej sesji. Na coraz mniejszej ilości światowych rynków można bowiem w dalszym ciągu obserwować tegoroczne szczyty.

REKLAMA

Budżet UE na lata 2014 – 2020 uwzględni dotacje dla firm

Nie powinniśmy obawiać się tego, że po 2013 roku miejsce dofinansowania działalności firmy z dotacji zajmą kredyty i pożyczki. Owszem, oprocentowanie pożyczek i poręczeń pójdzie w dół, ale dotacje w dalszym ciągu powinny napędzać konkurencję między różnymi branżami.

Dane makro bezcenne dla byków

We wtorek miały miejsce znaczne wzrosty, zarówno na giełdach europejskich, jak i na Wall Street. Świadczy to o dużej determinacji byków do obrony rynku. Czy jednak okoliczności są sprzyjające i gracze na zwyżkę zdołają utrzymać swoje pozycje?

Niewielki przyrost inwestycji firm

Rok temu w maju zmniejszyła się wartość kredytów, udzielonych firmom. Tym razem było inaczej. W maju br. firmy więcej oszczędzały, ale również zaciągały więcej kredytów, w porównaniu z analogicznym okresem 12 miesięcy temu.

Byki mogą wykorzystać wzrosty w Azji

Dziś na azjatyckich parkietach można było zaobserwować zwyżki. Jest to szansa, którą powinny wykorzystać byki, przynajmniej na początku dzisiejszych notowań. Druga część sesji uzależniona będzie od publikacji z USA.

REKLAMA

Poniedziałkowy marazm na giełdach

W poniedziałek nie dało się jeszcze w pełni poczuć, że rozpoczął się nowy tydzień. Nie tylko na GPW obroty były mizerne, ale również inne parkiety nie ruszyły z kopyta. Inwestorzy wstrzymali oddechy przed publikacją wtorkowych danych i będą uważnie śledzić reakcję Wall Street.

Zniżki na parkietach w USA i w Chinach

Nic nie zapowiada końca spadków w Nowym Jorku. W Szanghaju parkiet już od kilku tygodni nie może uwolnić się od złej passy. W tym towarzystwie wydaje się, że warszawska GPW prosperuje całkiem dobrze.

Sprzedaż akcji PZU odbiła się na indeksie blue chipów

Skarb Państwa zaskoczył inwestorów, decydując się na sprzedaż pakietu akcji PZU. Na wiadomość o tym posunięciu WIG20 zareagował spadkami. Indeks warszawskich blue chipów dołączył dzisiaj do grona najgorzej notowanych wskaźników w Europie.

Słaby sygnał poprawy sytuacji gospodarczej

W pierwszym kwartale 2011 roku odnotowano wzrost inwestycji, sięgający 6 proc. r/r. W dużych przedsiębiorstwa inwestycje wzrosły o 2,6 proc. Ta informacja może cieszyć, ale warto również poznać drugą stronę medalu.

Stopy po raz kolejny zostały podniesione

Koniec posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które miało miejsce w środę, przyniósł kolejną niespodziankę. RPP znowu kolejny zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych o 0,25 pkt. proc.

Fed czuwa nad sytuacją

Wystąpienie Bena Bernanke rozczarowało inwestorów. Niedługo przed wypowiedzią szefa Fed S&P500 zwyżkował, ale ostatecznie zakończył sesję 0,1 proc. na minusie.

Od trzech miesięcy maleje stopa bezrobocia

W maju stopa bezrobocia spadła do 12,2 proc., podczas kiedy w kwietniu wynosiła 12,6 proc., jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Prawdopodobnie odsetek bezrobotnych w dalszym ciągu będzie maleć.

Inwestorzy liczą na Bernanke’a

W poniedziałek na Wall Street niedźwiedzie dały popalić bykom. Jeżeli Fed nie wykaże się dużą determinacją w ratowaniu amerykańskiej gospodarki, może być ciężko o zmianę układu sił na giełdzie. Sytuacja wyklaruje się po dzisiejszym, wieczornym przemówieniu Bena Bernanke’a.

W oczekiwaniu na publikację Beżowej Księgi

Nie da się już ukryć słabej kondycji amerykańskiej gospodarki. Teraz inwestorzy oczekują wypowiedzi Fed w tej sprawie. Możemy spodziewać się słów, które będą miały na celu uspokojenie sytuacji na rynkach. Taka postawa byłaby po myśli byków.

Bezrobocie w Ameryce i wzrosty na giełdach

Najważniejszą informacją dnia były dzisiejsze dane na temat amerykańskiego rynku pracy. Spodziewano się 150 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, a przybyło ich raptem 54 tys. Mimo to giełdy uchroniły się przed wyższymi spadkami.

Piątkowe notowania pod wpływem danych z USA

W dniu dzisiejszym rynki będą uważnie śledzić raport Departamentu Pracy USA, dotyczący zatrudnienia w tym kraju. Na początku tygodnia prognozowano, że majowy przyrost w sektorze pozarolniczym wyniesie 185 tys. W środę, pod wpływem publikacji ADP, oczekiwania te zrewidowano do 150 tys.

Stabilny wzrost gospodarczy

Jak zauważyła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, w ciągu roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 6 proc. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2011 roku sięgnął 4,4 proc. Przedstawicielka Lewiatana wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu udziału inwestycji w tworzeniu PKB.

Korekta na europejskich parkietach

Pod koniec tygodnia inwestorzy z rezerwą odnosili się do bardziej śmiałych posunięć. Odważniejsze decyzje prawdopodobnie podejmą w ciągu najbliższych kilku dni.

Początek tygodnia i dalszy ciąg złych wiadomości

Dziś rano obserwowaliśmy coraz większe spadki. Falę zniżek sprowokowało zakończenie zeszłego tygodnia, zwłaszcza na Wall Street, gdzie nie udała się próba powrotu ponad wiosenny szczyt. Notowania na amerykańskim parkiecie znowu poszły w dół.

Nie wiadomo, jak długo inwestorzy będą polegać na FED

Skutki publikacji makroekonomicznych, które w ostatnich dniach napłynęły z USA, mogą mieć trwalszy charakter. Wywołujące poczucie zawodu dane mają szansę doprowadzić do odreagowania na rynkach akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Jednakże troska o gospodarkę zza oceanu blednie w obliczu problemów Grecji.

Inwestorów nie opuszcza chęć odreagowania

Czwartkowa sesja jest dowodem na to, że inwestorom bardzo zależy na zwyżkach. Jednak chęć odreagowania spadków nie ma pokrycia w sprzyjających okolicznościach. Dzisiaj okaże się, na ile byki są zdeterminowane, żeby wypchnąć indeksy w górę i czy mają wystarczająco dużo siły.

Kolejna porażka byków

W czwartek na parkiecie mogliśmy obserwować efekt odbicia, którego pierwsze symptomy wystąpiły już w środę. Taki zwrot notowań stanowił miłe urozmaicenie po utrzymujących się od początku maja spadkach. Niestety, chociaż odreagowanie trwało przez większą część sesji, efekt końcowy popsuły niekorzystne publikacje makroekonomiczne.

Rezerwa Federalna nie śpieszy się ze z podnoszeniem stóp

Ze sprawozdania z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, że władze monetarne przystąpią do podnoszenia stóp procentowych dopiero po zakończeniu II rundy poluzowania ilościowego. Wyprzedaż zgromadzonych do tej pory aktywów, których wartość opiewa na 2,4 bln USD, nie powinna mieć miejsca wcześniej.

Zmiana nastawienia do rynku

W środę byki odpoczywały po spadkach, które wcześniej wdały im się we znaki. Końcówka wtorkowej sesji na Wall Street i zwyżkujące notowania na azjatyckich parkietach pozwalały sądzić, że dzień na giełdach przebiegnie pomyślnie.

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od 14 lat

Wydaje się, że uczestnicy rynku w USA nie wiedzą, czy spadek cen towarów wziąć za dobrą monetę. Świadczy o tym fakt, że we wtorek rynek akcji nie stracił mimo niekorzystnych publikacji gospodarczych. Obawa przed spowolnieniem koniunktury wywołała obniżkę cen surowców, ale jednocześnie stanowi bufor, chroniący przed presją inflacyjną, która z kolei mobilizuje banki do podnoszenia stóp procentowych.

Korekta nie tylko na GPW

We wtorek na giełdach w dalszym ciągu przeważały spadki. Korekta nabiera coraz większego rozmachu. Parkiety na Wall Street i we Frankfurcie, a także polski indeks dwudziestu największych spółek, od początku maja są już ok. 3 proc. na minusie.

Wątpliwe odbicie na GPW

Poniedziałkowa zwyżka notowań na GPW była przede wszystkim zasługą dobrych notowań PKO BP. Wiosenne szczyty dały wsparcie indeksom WIG i WIG20, ale mimo to niedźwiedzie nie dawały za wygraną. Zmiany cen sprawiały wrażenie chwilowego odbicia, a nie trwalszego ruchu w górę.

Testowanie poziomu 2800 pkt.

Pierwszy dzień notowań okazał się dla inwestorów stresujący. Tuż po rozpoczęciu sesji WIG20 dzieliło zaledwie 10 pkt. od poziomu 2800 pkt. Złamanie tego oporu mogłoby doprowadzić do gwałtownych zmian indeksów, tym bardziej, że nastroje na zachodnich giełdach nie napawały optymizmem.

Inflacja na świecie nadal pozostaje na wysokim poziomie

W ciągu najbliższych dni poznamy szereg publikacji, dotyczących koniunktury gospodarczej w Polsce w kwietniu. Niemalże wszystkie odczyty z marca przyniosły rozczarowanie, z tego względu inwestorzy mogą przywiązywać dużą wagę do najnowszych danych i wykazać szczególną wrażliwość na pogorszenie kondycji polskiej gospodarki.

Bezwzględna inflacja

W zeszłym miesiącu inflacja wzrosła o 0,2 proc., jak wynika z najnowszych danych GUS i osiągnęła poziom 4,5 proc. W ciągu roku ceny żywności zwiększyły się o 7,7 proc. – efekt najbardziej odczuwają gospodarstwa domowe. Paliwa podrożały o 14,2 proc.

Nad Grecją wisi widmo bankructwa

Ostatnio na rynkach finansowych nastąpiły znaczne rotacje. Szczególnie dużym wahaniom podlegają notowania srebra, którego ceny zarówno w ciągu ostatnich dni, tygodni, jak i miesięcy były bardzo niestabilne. Najwidoczniej kruszec ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem spekulantów.

Dane klientów nie wpadną w niepowołane ręce?

Sejmowa Komisja Gospodarki nie poparła w całości projektu senatorów, zakładającego zmianę ustawy o kredycie konsumenckim. Parlament dostał rekomendację odrzucenia zanegowanych poprawek. Nowelizację ustawy Senat zaakceptował pod koniec kwietnia.

Rośnie skala strat indeksu WIG

Przed kolejnym krajem rysuje się perspektywa podniesienia stóp procentowych. W środę Mervyn King, szef Banku Anglii, narzekał na „niekomfortowo wysoką” inflację w Wielkiej Brytanii i przyznał, że ta sytuacja może doprowadzić do podwyżek kosztów pieniądza jeszcze w tym roku. Nie tylko poinformował o projekcji wysokiej inflacji, ale także zapowiedział zwolnienie tempa rozwoju gospodarczego.

Decyzja RPP dużym zaskoczeniem dla rynku

Uczestnicy rynku nie przewidzieli tego, że Rada Polityki Pieniężnej może w dniu dzisiejszym zmienić wysokość stóp procentowych. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto decyzję RPP o podniesieniu stóp o 0,25 pkt. proc.

Cena złota w 2012 r. może sięgnąć nawet 2000 dolarów za uncję

Na początku maja na rynku złota i srebra miała miejsce korekta, jednak w tej chwili ceny obu kruszców znowu idą w górę. Dziś przed południem uncja złota kosztowała 1525 dolarów – od dołka z 5 maja podrożała o 3,5 proc. Cena srebra zwiększyła się o 15 proc.

Poprawki Senatu mogą zaszkodzić kupującym na raty

W środę, 11 maja br. sejmowa Komisja Gospodarki będzie debatować nad nową wersją ustawy o kredycie konsumenckim, którą pod koniec kwietnia przyjął Senat. PKPP Lewiatan uważa, że zmiany zostałyby naniesione w sprzeczności z unijną dyrektywą, naruszałyby konstytucję, a ponadto niekorzystnie wpływały na przestrzeganie tajemnicy bankowej.

Chwiejna szala z surowcami

Na początku tygodnia ropa naftowa drożała o 5,6 proc., ale już dzisiaj rano potaniała o 2 proc. Ceny czarnego złota od kilku dni nie są stabilne. To znak, że hossa dobiega końca – zarówno na rynku surowców, jak i akcji.

Wysoka dynamika niemieckiego eksportu z korzyścią dla polskiej gospodarki

Niemal o 16 proc. r/r wzrósł w marcu niemiecki eksport, opiewając na 98,3 mld euro. Mimo że nie są to najświeższe dane, trudno przejść obok nich obojętnie. To najlepszy wynik od 1950 roku, kiedy zaczęto gromadzić informacje na temat handlu zagranicznego.

Regres w irlandzkim budownictwie postępuje

Na początku dzisiejszego tygodnia może wyklarować się, jakie trendy będą dominować na rynkach ryzykownych aktywów w średnim terminie. Przed weekendem wiele już się wyjaśniło, ale pojawiło się również parę znaków zapytania. Wydaje się, że przesądzone zostały notowania surowców i euro.

Więcej nowych etatów w USA

W piątek udało się zatrzeć złe wrażenie po słabych notowaniach surowców. Sytuację uratowała publikacja ze Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że utworzono dużo więcej miejsc pracy niż zakładali analitycy.

Czy rynek przyklaśnie Benowi Bernanke?

Tydzień po świętach nie trwał długo. Nie dość, że skrócił go drugi dzień Wielkiej Nocy, to odchudził go także królewski ślub w Wielkiej Brytanii. Jeżeli do rachunku doliczymy długi weekend  na GPW i wielu innych giełdach, obraz może zapowiadać się nieciekawie. Tak istotnie wygląda rzeczywistość, chociaż nie sposób pominąć pewnych wyjątków.

Siedmiu pracodawców w okresie aktywności zawodowej

Przeciętnie siedem razy zmieniamy pracę, ale okres zatrudnienia u jednego pracodawcy statystycznie trwa aż dziesięć lat. Zazwyczaj najbardziej spełnia nasze oczekiwania trzecia praca. Co trzeci absolwent studiów wyższych nie ma podpisanej umowy o pracę.

Nowe rekordy za oceanem

W czwartek słabe publikacje makroekonomiczne w USA nie były w stanie powstrzymać tamtejszych indeksów od pobicia rekordów hossy. Czyżby nastąpił okres, w którym złe wieści są brane za dobrą monetę, a dobre – uznawane za nieszkodliwe?

Członkowie izb handlowych u prezydenta

W czwartek prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych w Polsce. Podczas spotkania poruszono przede wszystkim kwestię obecności zagranicznych inwestorów w naszym kraju. Zajmowano się także zagadnieniem rozwoju rodzimej gospodarki.

Fed umiarkowanie troszczy się o dolara

Wczorajsze wystąpienie Bena Bernanke rozwiało wszelkie wątpliwości. Słowa szefa Fed, które padły podczas konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, były skrojone tak, żeby spełnić oczekiwania graczy na zwyżkę.

Niższe bezrobocie w 2011 roku?

W marcu odnotowano minimalny spadek bezrobocia – z danych GUS wynika, że odsetek bezrobotnych zmniejszył się o 0,1 pkt. proc., w porównaniu z lutym i stanowił 13,1 proc. W kwietniu możemy spodziewać się większej poprawy.

Hossa tylko dla odważnych

Na amerykańskiej giełdzie pobito kolejne rekordy. S&P500 osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2008 r., co stanowi dobrą wiadomość dla europejskich byków. Nie wiadomo jednak, czy właścicielom akcji starczy zapału, który jest niezbędny, aby utrzymać hossę.

REKLAMA