REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy liczą na Bernanke’a

Subskrybuj nas na Youtube
Dzisiejsza sesja nie powinna przynieść raptownych wahań indeksów.
Dzisiejsza sesja nie powinna przynieść raptownych wahań indeksów.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek na Wall Street niedźwiedzie dały popalić bykom. Jeżeli Fed nie wykaże się dużą determinacją w ratowaniu amerykańskiej gospodarki, może być ciężko o zmianę układu sił na giełdzie. Sytuacja wyklaruje się po dzisiejszym, wieczornym przemówieniu Bena Bernanke’a.

Poniedziałkowa sesja na nowojorskim parkiecie zaczęła się neutralnie, niemal dokładnie w tym samym punkcie, w którym kończyła się ta z piątku, po publikacji fatalnych danych, dotyczących sytuacji na rynku pracy. Nastroje szybko zaczęły się pogarszać. Po pierwszej godzinie S&P500 zniżkował o 0,6 proc., schodząc poniżej wsparcia do okolic 1290 punktów. Tu byki próbowały bronić swych pozycji i udawało im się to przez dłuższy czas. Na niecałe dwie godziny przed końcem handlu nie sprostały kolejnemu atakowi podaży. Sprowadził on indeks lekko pod 1285 punktów, czyli o 1,2 proc. poniżej piątkowego zamknięcia. Można powiedzieć, że żarty skończyły się, a schody prowadzą coraz niżej. Poniedziałkowy, ostatni stopień to spadek o 1,1 proc., do poziomu najniższego od 18 marca. Od szczytu z 29 kwietnia S&P500 stracił 77 punktów, czyli 5,7 proc. Mamy za sobą najbardziej do tej pory dynamiczną fazę majowo-czerwcowej korekty. W ciągu czterech kolejnych, spadkowych sesji indeks poszedł w dół o 59 punktów, a więc o 4,4 proc. Na pytanie o to, co przed nami, można odpowiedzieć tylko tyle, co w tytule komentarza. Pozostaje nam mieć nadzieję, że po czarnej serii zwykle przychodzi mniejsze lub większe odreagowanie. W obecnej sytuacji nawet powrót w okolice 1300 punktów będzie można uznać za poważne osiągnięcie byków. Szczyt ich obecnych możliwości wydaje się leżeć w okolicach niedawno przełamanego wsparcia, czyli 1315 punktów.

REKLAMA

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

W bardzo podobnej sytuacji znajduje się DAX. Lepszej o tyle, że do najbliższego wsparcia ma już bardzo niedaleko. W gorszej, ponieważ korekta zabrała mu prawie 9 proc., mimo że niemiecka gospodarka radzi sobie znakomicie i nawet jeśli dozna spowolnienia, to z pewnością nie tak ostrego jak w Stanach Zjednoczonych. W gorszej także dlatego, że następna wsparcie znajduje się o wiele niżej, a co za tym idzie, potencjał do spadku jest duży.

Śladem Wall Street podążyły wskaźniki giełd Ameryki Południowej i Kanady, tracące po 1,3-1,5 proc. Brazylijska Bovespa zniżkowała o 2 proc.

Dziś w Azji przeważają spadki. Na godzinę przed końcem handlu w górę o 0,6 proc. szedł jedynie Nikkei, a w okolicy poprzedniego zamknięcia znajdowały się wskaźniki w Bombaju i na Tajwanie. W Hong Kongu spadek sięgał 0,5 proc. Po świątecznej przerwie Shanghai B-Share tracił 1,3 proc., a Shanghai Composite trzymał się minimalnie nad kreską. Kontrakty na amerykańskie indeksy rosły rano po 0,2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

Oczekiwanie na wystąpienie Bena Bernanke będą inwestorom urozmaicać informacje o dynamice sprzedaży detalicznej w strefie euro i zamówieniach w niemieckim przemyśle. Dziś raczej nie należy spodziewać się zbyt wielkiej dynamiki wydarzeń na giełdach, ale atmosfera jest napięta i wszystko może się zdarzyć. Część inwestorów prawdopodobnie liczy na odreagowanie trwających od kilku dni spadków i przystąpi do zakupów.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA