reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Budżet UE na lata 2014 – 2020 uwzględni dotacje dla firm

Budżet UE na lata 2014 – 2020 uwzględni dotacje dla firm

Nie powinniśmy obawiać się tego, że po 2013 roku miejsce dofinansowania działalności firmy z dotacji zajmą kredyty i pożyczki. Owszem, oprocentowanie pożyczek i poręczeń pójdzie w dół, ale dotacje w dalszym ciągu powinny napędzać konkurencję między różnymi branżami.

- Oferta dotacji nie powinna być radykalnie zastąpiona kredytem czy pożyczką. Trzeba brać pod uwagę, że przedsiębiorcy są nieufni wobec instrumentów inżynierii finansowej, gdyż często nie potrafią z nich efektywnie korzystać. Dlatego już teraz rozpoczynamy dyskusję o instrumentach innych niż dotacje, bo takie będą realia nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 - mówi Jacek Całus, prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, członka PKPP Lewiatan.

W połowie 2011 roku polski rząd rozpocznie negocjacje unijnego budżetu na lata 2014 - 2020. Trzeba zadbać, aby finansowanie zewnętrzne z udziałem środków unijnych stało się na nowo skutecznym motorem rozwoju polskich inwestycji i innowacji. Najwyższy czas dźwignąć polską gospodarkę z obszaru umiarkowanych innowatorów, gdzie utknęliśmy obok państw takich jak Węgry i Słowacja. Przedsiębiorcy z nadzieją czekają na nową perspektywę finansową, która da im fundusze nie tylko na pierwsze dwa - trzy lata, ale zapewni stały dostęp do kapitału. Obecny system przekazywania środków unijnych na projekty dla przedsiębiorców się nie sprawdził. Obowiązująca mapa drogowa pomocy regionalnej obligowała przedsiębiorców do wkładu własnego od 40 do 50 proc., który powinni mieć poświadczony przynajmniej promesą bankową. Oczekiwanie na tą drugą część, czyli dofinansowanie z funduszy unijnych, trwało nieraz miesiącami, natomiast przedsiębiorca, jeżeli potrzebuje wsparcia finansowego na wdrożenie swojego innowacyjnego projektu, to potrzebuje go już teraz, dzisiaj, a nie za kilka miesięcy czy też rok.

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Zaistniałą sytuację wykorzystały niektóre banki, wprowadzając swoje nowe produkty finansowane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), które mogą być alternatywą i konkurencją dla oferowanych przez regionalne, publiczne instytucje dofinansowywane z funduszy unijnych, takie jak Fundusze Poręczeń Kredytowych czy Fundusze Pożyczkowe. W związku z tym należy szukać innych, korzystniejszych dla przedsiębiorców MŚP rozwiązań, być może poprzez przekierowanie środków pomocowych z mało efektywnych dotacji na bardziej skuteczne, jak np. fundusze zalążkowe, fundusze VC, a także niskooprocentowane kredyty i łatwo dostępne pożyczki. Mogą to być też inne rozwiązania, np. łączące dotacje i kredyty - tak jak kredyt technologiczny.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

- Ważne jest, aby została zachowana delikatna równowaga pomiędzy ofensywą instrumentów zwrotnych i dobrze znanymi dotacjami, które są łakomym kąskiem dla przedsiębiorców, ale też by były one faktycznie dostępne dla przedsiębiorcy już od etapu innowacyjnego pomysłu na biznes – uważa Wojciech Jabłoński, wiceprezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, członka PKPP Lewiatan.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dostęp do funduszy unijnych jedynie przez pierwsze lata działalności znacznie ogranicza perspektywy rozwoju firmy w dłuższym okresie czasu.
Dostęp do funduszy unijnych jedynie przez pierwsze lata działalności znacznie ogranicza perspektywy rozwoju firmy w dłuższym okresie czasu.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama