REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stabilny wzrost gospodarczy

Publikacje, dotyczące eksportu netto, są miłą niespodzianką dla inwestorów.
Publikacje, dotyczące eksportu netto, są miłą niespodzianką dla inwestorów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak zauważyła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, w ciągu roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 6 proc. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2011 roku sięgnął 4,4 proc. Przedstawicielka Lewiatana wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu udziału inwestycji w tworzeniu PKB.

REKLAMA

- Najważniejszym motorem napędowym gospodarki pozostaje konsumpcja, wspierana przez powoli rosnące inwestycje i ciągle powiększające się zapasy. Nakłady brutto na środki trwałe co prawda wzrosły, ale stopa inwestycji jest nadal bardzo niska - 12,3 proc. Przy tak niskiej stopie inwestycji trudno o prognozy wzrostu PKB w latach 2012-2013 wyższe niż 3,5-4 proc. Jednak kontynuacja trendu wzrostu zapasów, trwającego od pierwszego kwartału 2010 r., świadczy o tym, że przedsiębiorstwa optymistycznie oceniają możliwości sprzedaży swoich produktów w 2011 roku. A tym samym ich decyzje inwestycyjne mają coraz silniejsze wsparcie.

REKLAMA

Wzrost inwestycji przedsiębiorstw, jeszcze niezbyt duży, jest dobrym prognostykiem na kolejne miesiące, bowiem rozpoczęte inwestycje muszą być kontynuowane, jeżeli mają przełożyć się na szanse rozwojowe firm w przyszłości. Można zatem oczekiwać w 2011 r. wzrostu inwestycji prywatnych na poziomie co najmniej 6-7 proc. Czynnikiem, który jest w stanie istotnie wpłynąć na wycofywanie się firm z podjętych i podejmowanych właśnie decyzji inwestycyjnych, będzie rozwój sytuacji na rynkach finansowych. Te ostatnie w znacznym stopniu reagują na problemy krajów Europy Południowej. Mimo posiadania przez firmy depozytów w polskim sektorze bankowych, o wartości blisko 170 mld zł, warunki dostępu do zewnętrznego finansowania są jednym z istotnych parametrów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. A ryzyko pogorszenia się tych warunków, które dzisiaj poprawiają się (poza wzrostem oprocentowania kredytów, które rośnie), jest ciągle bardzo wysokie.

Mile zaskoczył także eksport netto. Tylko w niewielkim stopniu wpłynął on na zmniejszenie wzrostu PKB, mimo relatywnie szybkiego wzrostu gospodarki, a co za tym idzie – importu. Oznacza to, że siła polskich eksporterów, abstrahując od spadku ich liczby, jest bardzo duża. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje sytuacja w gospodarce niemieckiej - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA