reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Stabilny wzrost gospodarczy

Stabilny wzrost gospodarczy

Jak zauważyła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, w ciągu roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 6 proc. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2011 roku sięgnął 4,4 proc. Przedstawicielka Lewiatana wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu udziału inwestycji w tworzeniu PKB.

- Najważniejszym motorem napędowym gospodarki pozostaje konsumpcja, wspierana przez powoli rosnące inwestycje i ciągle powiększające się zapasy. Nakłady brutto na środki trwałe co prawda wzrosły, ale stopa inwestycji jest nadal bardzo niska - 12,3 proc. Przy tak niskiej stopie inwestycji trudno o prognozy wzrostu PKB w latach 2012-2013 wyższe niż 3,5-4 proc. Jednak kontynuacja trendu wzrostu zapasów, trwającego od pierwszego kwartału 2010 r., świadczy o tym, że przedsiębiorstwa optymistycznie oceniają możliwości sprzedaży swoich produktów w 2011 roku. A tym samym ich decyzje inwestycyjne mają coraz silniejsze wsparcie.

Wzrost inwestycji przedsiębiorstw, jeszcze niezbyt duży, jest dobrym prognostykiem na kolejne miesiące, bowiem rozpoczęte inwestycje muszą być kontynuowane, jeżeli mają przełożyć się na szanse rozwojowe firm w przyszłości. Można zatem oczekiwać w 2011 r. wzrostu inwestycji prywatnych na poziomie co najmniej 6-7 proc. Czynnikiem, który jest w stanie istotnie wpłynąć na wycofywanie się firm z podjętych i podejmowanych właśnie decyzji inwestycyjnych, będzie rozwój sytuacji na rynkach finansowych. Te ostatnie w znacznym stopniu reagują na problemy krajów Europy Południowej. Mimo posiadania przez firmy depozytów w polskim sektorze bankowych, o wartości blisko 170 mld zł, warunki dostępu do zewnętrznego finansowania są jednym z istotnych parametrów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. A ryzyko pogorszenia się tych warunków, które dzisiaj poprawiają się (poza wzrostem oprocentowania kredytów, które rośnie), jest ciągle bardzo wysokie.

Mile zaskoczył także eksport netto. Tylko w niewielkim stopniu wpłynął on na zmniejszenie wzrostu PKB, mimo relatywnie szybkiego wzrostu gospodarki, a co za tym idzie – importu. Oznacza to, że siła polskich eksporterów, abstrahując od spadku ich liczby, jest bardzo duża. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje sytuacja w gospodarce niemieckiej - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Publikacje, dotyczące eksportu netto, są miłą niespodzianką dla inwestorów.
Publikacje, dotyczące eksportu netto, są miłą niespodzianką dla inwestorów.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama