reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Stopy po raz kolejny zostały podniesione

Stopy po raz kolejny zostały podniesione

Koniec posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które miało miejsce w środę, przyniósł kolejną niespodziankę. RPP znowu kolejny zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych o 0,25 pkt. proc.

- Rada chce za wszelką cenę powstrzymać szybko rosnącą inflację. Jeśli w najbliższych miesiącach inflacja nie wyhamuje, to w tym roku czeka nas jeszcze jedna podwyżka – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Przeczytaj również: Dlaczego wzrasta oprocentowanie kredytów hipotecznych?

- Chyba jednak nie ma szans na to, aby inflacja wyhamowała w 2011 r. w stopniu pozwalającym na powrót do celu inflacyjnego +1 punkt procentowy. Widać bowiem już tzw. efekt drugiej rundy i zapewne był to jeden z powodów dzisiejszej decyzji RPP. Dane GUS potwierdzają także, że w górę poszły oczekiwania inflacyjne ludności. A stąd już krok do presji płacowej. Na razie jej nie widać, ale ponieważ od wielu tygodni wzrost cen napędzają drożejąca żywność i paliwa, a przed nami wybory do Sejmu, zapewne Polacy będą chcieli to wykorzystać. Oby nie.

Polecamy serwis: Kredyty

Podniesienie stóp procentowych powinno wpłynąć na umocnienienie się złotego, co z kolei negatywnie może odbić się na polskich eksporterach i wpływach z eksportu. Częste podwyżki stóp w tym roku zwiększają też ryzyko spowolnienia gospodarczego w 2012 roku – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mimo próby zahamowania presji inflacyjnej przez RPP, w Polsce można już zaobserwować efekt drugiej rundy.
Mimo próby zahamowania presji inflacyjnej przez RPP, w Polsce można już zaobserwować efekt drugiej rundy.

Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama