reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bezrobocie w Ameryce i wzrosty na giełdach

Bezrobocie w Ameryce i wzrosty na giełdach

Najważniejszą informacją dnia były dzisiejsze dane na temat amerykańskiego rynku pracy. Spodziewano się 150 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, a przybyło ich raptem 54 tys. Mimo to giełdy uchroniły się przed wyższymi spadkami.

Początek piątkowych notowań na warszawskiej giełdzie przyniósł próbę powrotu indeksu naszych blue chipów powyżej 2900 punktów. Poziom ten był uparcie broniony przez większą część czwartkowej sesji i byki uległy dopiero w samej końcówce. Gdy okazało się, że handel na Wall Street nie zakończył się przeceną, powstały warunki, by powalczyć dziś o niewielki choćby wzrost. Ta walka była skuteczna jedynie przez kilkanaście pierwszych minut. WIG20 na otwarciu zyskiwał 0,2 proc., zaczynając od niecałych 2902 punktów. Niedźwiedzie nie miały jednak problemów ze sprowadzeniem go niżej. Po pół godzinie indeks ten tracił 0,3 proc. W ciągu następnych kilku godzin trwała przepychanka w przedziale 2888-2893 punktów. Dziś nasz parkiet nie wyróżniał się już siłą podobną jak dzień wcześniej, gdy był w stanie trzymać się minimalnie nad kreską, nie przejmując się ponad 1,5 proc. spadkami na głównych europejskich giełdach. Wręcz przeciwnie, był od nich wyraźnie słabszy.

Przeczytaj również: Na czy polega działalność funduszu Investor Private Equity FIZ?

Wskaźnik w Paryżu zaczął dzień także od zwyżki o 0,2 proc. i do południa skutecznie bronił się przed zejściem niżej. DAX rósł na otwarciu o 0,5 proc. i również nie wykazywał oznak słabości. Podobnie było w Londynie, gdzie zwyżka sięgała 0,4 proc. W utrzymaniu nie najgorszych nastrojów pomogły nieco lepsze niż się spodziewano odczyty wskaźników aktywności w słuchach strefy euro i w Niemczech. FTSE radził sobie nieźle, mimo słabszych danych. Po informacjach o pomyślnym zakończeniu negocjacji w sprawie pomocy dla Grecji, indeks w Atenach przed południem zyskiwał ponad 2 proc., a pod koniec dnia rósł o ponad 4 proc. Na pozostałych parkietach zmiany były niewielkie, poza tracącym ponad 1,5 proc. wskaźnikiem w Helsinkach. Powszechne jednak było wyczekiwanie na informacje o stanie amerykańskiego rynku pracy. Gdy tuż przed południem kontrakty na indeksy za oceanem dynamicznie poszły w dół, tracąc po 0,4 proc., nastroje na naszym kontynencie błyskawicznie pogorszyły się. Pewien wpływ na to pogorszenie miała zapewne informacja o tym, że plan dla Grecji zakłada także pewien udział w nim inwestorów sektora prywatnego. Trudno się dziwić, że inwestorzy nie ucieszyli się. Szczegóły mają być znane 20 czerwca. W tym czasie po ponad 1 proc. spadały akcje Bogdanki, BRE, PGNiG i PKN Orlen, a WIG20 zniżkował o 0,6 proc. Nasze pozostałe indeksy reagowały mniej nerwowo, tracąc po 0,4 proc.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Informacje z amerykańskiego rynku pracy okazały się fatalne. Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się o zaledwie 54 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu o 150 tys. Stopa bezrobocia podniosła się z 9 do 9,1 proc. To spowodowało chwilowy popłoch na giełdach. WIG20 tracił 1 proc. Na szczęście lepsze niż się spodziewano okazały się dane o aktywności w usługach. W efekcie skala spadków zmniejszyła się.

Ostatecznie WIG20 zniżkował o 0,42 proc., WIG o 0,37 proc., mWIG40 o 0,47 proc., a sWIG80 o 0,29 proc. Obroty wyniosły 995 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama