REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na czym polega obowiązek pieczy nad mieniem komisowym?

Jednym z obowiązków jakie nakłada Kodeks cywilny na przedsiębiorcę prowadzącego komis jest sprawowanie należytej pieczy nad mieniem zostawionym przez komitenta. Jeżeli rzecz narażona jest na zepsucie, komisant ma prawo ją sprzedać, musi jednak zachować przy tym należytą staranność.

Antykryzysowe działania pomogły naszej gospodarce

Podejmowanie przez poszczególne państwa działań antykryzysowych miało wpływ na Polską gospodarkę - wynika z raportu dotyczącego działań antykryzysowych na świecie przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki.

Firmy wyślą PIT pocztą elektroniczną

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu nie pozostawia wątpliwości: przedsiębiorca może przesłać pracownikowi PIT-40 i PIT-11 drogą elektroniczną.

TK: dwie kary za niepłacenie składek do ZUS - niekonstytucyjne

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego, pozwalające dwa razy karać tę samą osobę za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek ubezpieczeniowych, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

REKLAMA

Będą nowe obowiązki dla firm wprowadzających opakowania do obrotu

Rada Ministrów przyjęła, przedłożone przez ministra środowiska, założenia do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

KE krytykuje podatek od pożyczek udziałowców dla spółek

Komisja Europejska uważa, że polskie przepisy dot. pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców, które po wcześniejszej likwidacji weszły w życie od 1 stycznia 2007, są sprzeczne z prawem unijnym - poinformował st. konsultant w firmie Deloitte Krzysztof Gil.

Święto Trzech Króli dniem wolnym - prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.

PKPP Lewiatan pozytywnie o ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych

PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, którą bez poprawek przyjął Senat.

REKLAMA

General Motors zaskakuje wszystkich

Dziś popyt był większy niż wczoraj, osiągając 2700 pkt.. na otwarciu WIG20. Niestety dobra passa nie trwała długo i na zamknięcie wróciliśmy już do minimów z poprzedniego dnia.

Jak nauczyć się oszczędzać

Wiele osób jest „pod kreską” – wypłaty nie starcza na bieżące wydatki, nie mówiąc już o oszczędzaniu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że efektywne planowanie wydatków może pomóc wyjść na prostą i uratować domowy budżet.

Dlaczego program „Rodzina na Swoim” będzie krzywdzący dla singli?

Od 2011 roku single zostaną objęci programem „Rodzina na Swoim”. Nie oznacza to jednak, że będą przysługiwać im takie same profity, jak reszcie beneficjentów. Czy będzie z czego wybierać? – w ofercie znajdzie się pięciokrotnie mniej mieszkań niż obecnie. W Szczecinie może to oznaczać, że w praktyce program w ogóle nie obejmie singli, sytuacja jest nieciekawa również we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

Uważaj co jesz, gdy przedsiębiorca oszczędza

Ile jest szynki w szynce? Albo sardynki w sardynce? Niestety coraz mniej. Aktualnie 15% żywności nie spełnia norm.

Jaki wpływ na ilość udzielonych kredytów mają depozyty i współczynnik wypłacalności?

Jeżeli bank ma przewagę depozytów nad kredytami i wysoki wskaźnik płynności, oznacza to, że posiada on duże możliwości kapitałowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki bank będzie zainteresowany sprzedażą kredytów.

W jaki sposób aktualizować dane firmy?

Instytucja „jednego okienka”, która w założeniu miała maksymalnie uprościć procedury związane z założeniem działalności gospodarczej, nie do końca spełniła swoją rolę. Przyszły przedsiębiorca ciągle musi dopełnić formalności w kilku urzędach. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku aktualizacji danych firmy.

Niewielka poprawa nastrojów inwestycyjnych

Na światowych rynkach da się zaobserwować pewną poprawę nastrojów inwestycyjnych, co wpłynęło pozytywnie na kurs złotego, ale nie spowodowało jego zdecydowanego umocnienia. Kurs EUR/PLN wyrwał się z górnego ograniczenia płaskiego kanału spadkowego, w którym znalazł się trzy miesiące temu.

Na „Mocce” można ubić dobry interes

Klienci Expandera zarobili 39% na produkcie strukturyzowanym o nazwie „Mocca”. Inwestycje trwały do połowy listopada.

Na „Mocce” można ubić dobry interes

Klienci Expandera zarobili 39% na produkcie strukturyzowanym o nazwie „Mocca”. Inwestycje trwały do połowy listopada.

Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?

Kradzież tożsamości to bardzo popularny proceder w Internecie. Ten rodzaj oszustwa ma na celu najpierw wyłudzenie danych osobowych od niczego niespodziewającej się ofiary, żeby podszywać się pod daną osobę w różnych celach. Znając wszystkie dane ofiary, cyberprzestępca może na przykład założyć fałszywy sklep internetowy, dokonywać zakupów na duże kwoty w serwisach aukcyjnych czy innych sklepach internetowych. Oczywiście wachlarz możliwości jest o wiele większy, ale jeśli nie chcemy poznać jego zasięgu powinniśmy uważać na każdym kroku i skorzystać z poniższych rad.

Kto odpowiada za wady w procesie budowlanym - projektant czy wykonawca

Umowa o roboty budowlane – choć uregulowana w Kodeksie cywilnym – w praktyce budzi szereg wątpliwości praktycznych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że prawidłowa realizacja inwestycji budowlanej wymaga sprawnego współdziałania pomiędzy co najmniej trzema podmiotami: inwestorem, wykonawcą robót oraz projektantem.

W jakich sytuacjach pracodawcom przysługują autorskie prawa majątkowe?

Pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, co do zasady nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe.

Postępowanie grupowe - szanse i zagrożenia dla przedsiębiorcy

W dniu 19 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Polska regulacja stanowi odpowiednik instytucji class action, która funkcjonuje w wielu krajach świata. Od samego początku procesu legislacyjnego, zamysł wprowadzenia przedmiotowej regulacji do polskiego systemu prawnego budził niemałe kontrowersje.

Jak wysokość stóp procentowych wpływa na ratę kredytu hipotecznego?

Podpisując umowę kredytową, otrzymujemy informację, że płacone przez nas raty mają charakter stały. Pojawia się pytanie, dlaczego w takim razie co kilka miesięcy ulegają one zmianie? Tajemnica tkwi w stopach procentowych.

Biznes w Internecie? Czy jest możliwy?

Możliwość dotarcia do nieograniczonej liczby odbiorców z całego świata, dostępność towarów i usług przez 24 godziny na dobę, to wszystko sprawia, że Internet stał się świetnym instrumentem do prowadzenia działalności gospodarczej. Co musisz zrobić aby rozpocząć biznes w Internecie? Czytaj w poniższej poradzie.

Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Prawo jasno zastrzega, że podmiot, który poniósł szkodę, może domagać się jej naprawienia. Jeżeli szkoda ma charakter majątkowy naprawienie jej, co do zasady odbywa się poprzez zapłatę odszkodowania. Co do zasady też odszkodowanie powinno odpowiadać wartości szkody. Istnieją jednak przypadki, w których jego wysokość jest modyfikowana.

Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, która nie jest objęta obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, mogą zdecydować się na zawarcie z towarzystwem ubezpieczeniowym takiej umowy dobrowolnie. Możliwość ta dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie będących osobami prawnymi.

Czym jest ubezpieczenie, czyli podstawowe informacje o umowie ubezpieczeniowej?

Każdy człowiek zetknął się chociaż raz w swoim życiu z umową ubezpieczenia. Nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę czym dokładnie jest ubezpieczenie. Dlatego też warto wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Unijne wsparcie dla zwalnianych pracowników na Mazowszu

Jak podnieść swoje kwalifikacje i zapewnić sobie sukces w biznesie? O tym między innymi dowiedzą się uczestnicy projektu „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie", który startuje już w grudniu. Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i skierowany jest do osób zwolnionych z pracy lub zagrożonych takim zwolnieniem.

Internet miejscem rozwoju firm

Ministerstwo Gospodarki zauważyło jak duże znaczenie ma dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw Internet. Korzyści wynikające z e-biznesu znacząco wpływają na rozwój gospodarki. 17 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Wprowadź się do Internetu – MG wspiera e-biznes”.

Branża tytoniowa apeluje

Motywem przewodnim konferencji Pracodawców RP, zorganizowanej 17 listopada 2010 r. w Warszawie, była  prezentacja Zielonej Księgi "Branża tytoniowa w polskiej gospodarce” oraz tzw. dyrektywy tytoniowej KE". Przedsiębiorcy tytoniowi wyrazili swoje zaniepokojenie unijnymi regulacjami.

Firmy realizujące zamówienia publiczne stracą na podwyżce VAT

Firmy realizujące zamówienia publiczne obawiają się, że stracą na planowanej od 2011 r. podwyżce VAT. Zdaniem pracodawców nowe przepisy są niezgodne z regulacjami unijnymi, bo VAT powinien być neutralny dla przedsiębiorstw. W ocenie MF wszystko jest w porządku.

Zmiany proponowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej są niewystarczające

Business Centre Club popiera projekt kolejnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Uważa jednak, że przedsiębiorcy potrzebują głębszych zmian w tym zakresie.

Ile kosztuje wypadek przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki dotyczące bhp. Ich niezapewnienie może skutkować m.in. koniecznością wypłaty poszkodowanemu pracownikowi odszkodowania czy renty.

Kto wystawia informację PIT-11 przejętym pracownikom

Od 1 października br. spółka z o.o. stała się właścicielem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyodrębnionej z innej spółki z o.o. (wykupiono oddział). Nastąpiło przejęcie 10 pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Kto ma obowiązek wystawić tym pracownikom PIT-11 za okres od stycznia do września? Jak wygląda sprawa z wystawieniem deklaracji PIT-4R?

POPON: zmiana przepisów doprowadzi do zwolnień niepełnosprawnych

Nowela ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych - którą poparł Senat - doprowadzi do zwolnień osób niepełnosprawnych, a nawet do upadku wielu firm - uważa Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPN).

Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustaw o PIT I CIT

Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT, dotyczące m.in. przepisów przejściowych adresowanych do firm, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą deregulacyjną

23 listopada rząd zajmie się projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który m.in. zastępuje oświadczeniami obecnie wymagane zaświadczenia - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

Jak przekształcić spółkę cywilną

Spółka cywilna to umowa cywilnoprawna między przedsiębiorcami, która ma na celu prowadzenie działalności gospodarczej. Na pewnym etapie działalności może dojść do potrzeby przekształcenia spółki w bardziej zaawansowaną formę prawną. Trzeba wtedy sporządzić nową umowę spółki i zarejestrować ją w rejestrze przedsiębiorców. Konieczne jest również zadbanie o odpowiednią sukcesję podatkową i cywilnoprawną – nowa spółka ma przecież stać się następcą prawnym nie tylko w zakresie mienia spółki cywilnej, ale przede wszystkim stroną w zawartych i wykonywanych umowach.

Jak zabezpieczyć własną sieć Wi-Fi?

Zabezpieczenie własnej sieci bezprzewodowej odpowiednim hasłem sprawia, że niepowołane osoby nie mogą się do niej dostać ani korzystać z łącza internetowego. Ustawienie hasła powinno być pierwszym krokiem podczas tworzenia sieci Wi-Fi w domu lub firmie. Niekiedy jednak samo hasło może nie wystarczyć. Co wtedy zrobić?

Panasonic Lumix Phone – aparat telefoniczny czy fotograficzny?

Już na początku przyszłego roku na rynek smartfonów wkroczy kolejny duży producent – Panasonic. Debiutanckie urządzenie japońskiego producenta będzie należeć do znanej już wszystkim fanom firmy serii Lumix. Jak dotąd, w skład owej serii wchodziły jedynie dobrej jakości aparaty fotograficzne. Na dobrą sprawę niewiele się zmieni, gdyż opisywane urządzenie to tak naprawdę aparat fotograficzny z funkcją smartfonu. Doskonale pamiętamy czasy, gdy aparat fotograficzny był dodatkiem do telefonu, już wkrótce może być zupełnie odwrotnie – to telefon może być dodatkiem do wielu innych urządzeń.

Jak wybrać drukarkę do dużego biura?

Wiemy już, jak wybrać drukarkę do małego biura. Wiemy również, że nie należy kupować pierwszego lepszego urządzenia zwracając uwagę jedynie na jego cenę. Drukarka to wbrew pozorom bardzo złożone urządzenie. Wydajność tego sprzętu zależy od wielu czynników. Wybierając drukarkę do większego biura powinniśmy tym bardziej poświęcić temu więcej czasu i uwagi. Nawet z pozoru błahy aspekt z perspektywy czasu może mieć bardzo duże znaczenie. Czym kierować się wybierając drukarkę do dużego biura?

Trendy z ostatnich miesięcy mogą mieć swoją kontynuację

Wprawdzie ruch spadkowy został zatrzymany, ale wsparcia, do których doszło na najważniejszych rynkach finansowych nie spowodowały istotnego odbicia. Amerykański S&P 500 utrzymuje się w okolicach 1180 pkt, europejski DJ Stoxx 600 w niewielkim stopniu odbił się od kilkumiesięcznej linii trendu zwyżkowego, zaś kurs EUR/USD, rynek surowców i WIG pozostają odporne na większe zmiany.

Na giełdzie bez większych zmian

W dniu dzisiejszym rynki uspokoiły, a notowania złotego nie zmieniły się w znaczący sposób. Obserwowaliśmy konsolidację kursu EUR/USD wokół poziomu 1,3500. Zarówno na światowych giełdach jak i w Polsce dzień upłynął bez większych przełomów.

Jak odliczyć VAT bez oryginału faktury?

Co zrobić, gdy oryginał faktury zapadnie się pod ziemię? Przed takim problemem staje niejeden przedsiębiorca. Z fiskusem trzeba jednak się rozliczyć. Jak sobie z tym poradzić?

17 listopada Ogólnopolskim Dniem bez Długów

Drugi raz Polska obchodzi Dzień bez Długów. Czy 17 listopada na stałe wpisze się w naszym kalendarzu jako data oddawania pożyczonych pieniędzy i spełniania zaciągniętych zobowiązań?

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Kupując mieszkanie, nabywcy przede wszystkim zwracają uwagę na to, czy lokal wyposażony jest w piwnicę i posiada przedpokój. Wiele osób szczególnie ceni sobie mieszkania w budynkach z windą oraz własne miejsca parkingowe. Połowa klientów nie kupi lokalu na parterze ani na ostatnim piętrze.

Co może popsuć firmową stronę WWW

Chcesz aby Twoja firma zaistniała w Internecie? Masz już wymarzona stronę WWW? Czy wiesz, że nierzadko strony internetowe mające zachęcić do skorzystania z prezentowanej oferty potrafią skutecznie do tego zniechęcić? Jak zatem tego uniknąć?

Unijne dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi - druga szansa

Pod koniec tego roku planowany jest kolejny, drugi nabór wniosków na odbudowę gospodarstw zniszczonych w tegorocznych powodziach. Rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w pierwszym terminie mają szansę zrobić to w grudniu. W zależności od wielkości poniesionych szkód w gospodarstwie będzie można otrzymać na odbudowę nawet do 300 tys. złotych.

Dlaczego przez Rekomendację S III może być trudno o kredyt walutowy?

Opublikowana 28 lipca nowelizacja Rekomendacji S II wywołała na rynku nie lada konsternację. Nowy projekt KNF-u również jest kontrowersyjny. Za zasłoną aktualizacji poprzednich wytycznych ukryte zostały zapisy, które mogą diametralnie zmienić oblicze rynku kredytowego w Polsce.

Jak firma może chronić się przed oczernianiem w internecie?

Internet, który rozwija się w zastraszającym tempie może być nośnikiem informacji oczerniających przedsiębiorcę. Jeżeli Twoja konkurencja zamieszcza nieprawdziwe informacje na temat prowadzonej przez Ciebie firmy, dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji i popełnia przestępstwo.

Kurs USD/PLN pokonuje kluczowy opór

Wczoraj na światowym rynku malał zapał do inwestycji, wskutek czego pozycja złotego osłabiła się. W ostatnich godzinach kurs USD/PLN testował kluczowy opór na poziomie 2,90, który udało się ostatecznie pokonać.

REKLAMA