REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewielka poprawa nastrojów inwestycyjnych

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers

REKLAMA

REKLAMA

Na światowych rynkach da się zaobserwować pewną poprawę nastrojów inwestycyjnych, co wpłynęło pozytywnie na kurs złotego, ale nie spowodowało jego zdecydowanego umocnienia. Kurs EUR/PLN wyrwał się z górnego ograniczenia płaskiego kanału spadkowego, w którym znalazł się trzy miesiące temu.

Mało tego, kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 3,9300. Można liczyć na to, że wartość euro względem złotego utrzyma się w tym samym kanale. Kurs USD/PLN powrócił dzisiaj pod poziom kluczowej bariery 2,9000, w związku z czym wcześniejsze sygnały do wzrostu w kierunku 3,0000 zostały zanegowane. W najbliższym czasie poziom 2,9000 pozostanie bardzo istotny dla notowań tej pary walutowej.

REKLAMA

Kurs złotego wciąż pozostaje w centrum zainteresowania przedstawicieli polskich władz monetarnych. Niemal w każdej wypowiedzi zwracają oni uwagę na to, jak ważny przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych jest kurs krajowej waluty. Natomiast wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, W. Koziński, stwierdził dzisiaj, iż warto rozważyć obecność NBP na rynku walutowym w celu ograniczenia dużych wahań kursowych.

Dowiedz się także: Jak wysokość stóp procentowych wpływa na ratę kredytu hipotecznego?

REKLAMA

Trudno dostrzec duże wahania na rynku, toteż interwencje walutowe nie wydają się być dobrze uzasadnione. Zachęcają do spekulowania przeciwko nim, niemniej słowa rodzimych władz monetarnych jak na razie przynoszą zamierzony skutek. W porównaniu do ostatnich kilkunastu miesięcy notowania EUR/PLN są bardzo stabilne. Z tego względu NBP prawdopodobnie zdecyduje się na wejście na rynek walutowy dopiero w momencie silniejszego umocnienie złotego. Jak. Tymczasem możliwa jest powolna aprecjacja polskiej waluty.

Dzisiaj o godz. 14.00 napłyną z Polski dane na temat dynamiki wynagrodzeń w październiku. Publikacja tego wskaźnika zwykle nie wywołuje większej reakcji złotego, tak też będzie prawdopodobnie i tym razem. Prognozy zakładają odczyt na poziomie zbliżonym do poprzedniego. Dynamika wynagrodzeń ma wpływ na ocenę presji inflacyjnej, panującej w naszym kraju, która z kolei wskazuje, jakie są szanse na podwyżkę stóp procentowych. Szanse te zmalały po tym, jak jeden z dotychczas największych zwolenników podwyżek stóp w szeregach RPP, A. Bratkowski, złagodził swoje nastawienie do polityki pieniężnej. Pomocne przy ocenie tego, jaką decyzję podejmie Rada w najbliższym czasie, mogą okazać się zapiski z jej ostatniego posiedzenia. One również zostaną przedstawione dzisiaj o godz. 14.00.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawa nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach, która nastąpiła na początku dzisiejszej sesji, może być spowodowana niewielkim zmniejszeniem obaw, związanych z sytuację Irlandii. Władze tego kraju rozpoczęły rozmowy z przedstawicielami UE i MFW na temat kondycji irlandzkiego sektora bankowego. Negocjacje powinny zaowocować stworzeniem programu pomocy dla tego sektora, na co liczą inwestorzy. Dopóki jednak nie zostaną podjęte ostateczne decyzje, negatywna presja może utrzymywać się w notowaniach ryzykowniejszych aktywów. W takich warunkach będzie trudno o trwalsze wzrosty na giełdach czy też w notowaniach EUR/USD.

Polecamy serwis: Inwestycje

REKLAMA

Wartość euro względem dolara podejmuje jednak próbę większego odbicia. Wzrosła ona już w okolice poziomu 1,3650. Dopóki kurs pozostaje pod 1,3700, zniżka w okolice 1,3350 jest w dalszym ciągu możliwa, lecz padły już pierwsze sygnały do wyhamowania spadków. Osłabienie euro względem dolara zatrzymało się bowiem przy dość istotnym wsparciu, wyznaczonym przez poziom 50 proc. zniesienia ostatniej fali wzrostowej, obserwowanej od sierpnia br. do początku listopada. Ponadto została przebita linia, wyznaczająca listopadową falę spadkową. Sygnał do powrotu do trwalszych wzrostów przyniesie dopiero przebicie wskazanego poziomu 1,3700.

Na dziś przypada termin publikacji danych największych gospodarek. Nie poznamy jedynie doniesień z Wielkiej Brytanii, m.in. na temat sprzedaży detalicznej. Nie powinno to mieć większego wpływu na rynek walutowy. O notowaniach EUR/USD w dalszym ciągu będą decydować spekulacje na temat Irlandii, w związku z czym odczyty wskaźników z USA, takich jak indeks wskaźników, wyprzedzających koniunkturę czy też indeks Fed, nie wywołają prawdopodobnie większej reakcji wartości euro względem dolara.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA