REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewielka poprawa nastrojów inwestycyjnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers

REKLAMA

REKLAMA

Na światowych rynkach da się zaobserwować pewną poprawę nastrojów inwestycyjnych, co wpłynęło pozytywnie na kurs złotego, ale nie spowodowało jego zdecydowanego umocnienia. Kurs EUR/PLN wyrwał się z górnego ograniczenia płaskiego kanału spadkowego, w którym znalazł się trzy miesiące temu.

Mało tego, kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 3,9300. Można liczyć na to, że wartość euro względem złotego utrzyma się w tym samym kanale. Kurs USD/PLN powrócił dzisiaj pod poziom kluczowej bariery 2,9000, w związku z czym wcześniejsze sygnały do wzrostu w kierunku 3,0000 zostały zanegowane. W najbliższym czasie poziom 2,9000 pozostanie bardzo istotny dla notowań tej pary walutowej.

REKLAMA

Kurs złotego wciąż pozostaje w centrum zainteresowania przedstawicieli polskich władz monetarnych. Niemal w każdej wypowiedzi zwracają oni uwagę na to, jak ważny przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych jest kurs krajowej waluty. Natomiast wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, W. Koziński, stwierdził dzisiaj, iż warto rozważyć obecność NBP na rynku walutowym w celu ograniczenia dużych wahań kursowych.

Dowiedz się także: Jak wysokość stóp procentowych wpływa na ratę kredytu hipotecznego?

REKLAMA

Trudno dostrzec duże wahania na rynku, toteż interwencje walutowe nie wydają się być dobrze uzasadnione. Zachęcają do spekulowania przeciwko nim, niemniej słowa rodzimych władz monetarnych jak na razie przynoszą zamierzony skutek. W porównaniu do ostatnich kilkunastu miesięcy notowania EUR/PLN są bardzo stabilne. Z tego względu NBP prawdopodobnie zdecyduje się na wejście na rynek walutowy dopiero w momencie silniejszego umocnienie złotego. Jak. Tymczasem możliwa jest powolna aprecjacja polskiej waluty.

Dzisiaj o godz. 14.00 napłyną z Polski dane na temat dynamiki wynagrodzeń w październiku. Publikacja tego wskaźnika zwykle nie wywołuje większej reakcji złotego, tak też będzie prawdopodobnie i tym razem. Prognozy zakładają odczyt na poziomie zbliżonym do poprzedniego. Dynamika wynagrodzeń ma wpływ na ocenę presji inflacyjnej, panującej w naszym kraju, która z kolei wskazuje, jakie są szanse na podwyżkę stóp procentowych. Szanse te zmalały po tym, jak jeden z dotychczas największych zwolenników podwyżek stóp w szeregach RPP, A. Bratkowski, złagodził swoje nastawienie do polityki pieniężnej. Pomocne przy ocenie tego, jaką decyzję podejmie Rada w najbliższym czasie, mogą okazać się zapiski z jej ostatniego posiedzenia. One również zostaną przedstawione dzisiaj o godz. 14.00.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprawa nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach, która nastąpiła na początku dzisiejszej sesji, może być spowodowana niewielkim zmniejszeniem obaw, związanych z sytuację Irlandii. Władze tego kraju rozpoczęły rozmowy z przedstawicielami UE i MFW na temat kondycji irlandzkiego sektora bankowego. Negocjacje powinny zaowocować stworzeniem programu pomocy dla tego sektora, na co liczą inwestorzy. Dopóki jednak nie zostaną podjęte ostateczne decyzje, negatywna presja może utrzymywać się w notowaniach ryzykowniejszych aktywów. W takich warunkach będzie trudno o trwalsze wzrosty na giełdach czy też w notowaniach EUR/USD.

Polecamy serwis: Inwestycje

REKLAMA

Wartość euro względem dolara podejmuje jednak próbę większego odbicia. Wzrosła ona już w okolice poziomu 1,3650. Dopóki kurs pozostaje pod 1,3700, zniżka w okolice 1,3350 jest w dalszym ciągu możliwa, lecz padły już pierwsze sygnały do wyhamowania spadków. Osłabienie euro względem dolara zatrzymało się bowiem przy dość istotnym wsparciu, wyznaczonym przez poziom 50 proc. zniesienia ostatniej fali wzrostowej, obserwowanej od sierpnia br. do początku listopada. Ponadto została przebita linia, wyznaczająca listopadową falę spadkową. Sygnał do powrotu do trwalszych wzrostów przyniesie dopiero przebicie wskazanego poziomu 1,3700.

Na dziś przypada termin publikacji danych największych gospodarek. Nie poznamy jedynie doniesień z Wielkiej Brytanii, m.in. na temat sprzedaży detalicznej. Nie powinno to mieć większego wpływu na rynek walutowy. O notowaniach EUR/USD w dalszym ciągu będą decydować spekulacje na temat Irlandii, w związku z czym odczyty wskaźników z USA, takich jak indeks wskaźników, wyprzedzających koniunkturę czy też indeks Fed, nie wywołają prawdopodobnie większej reakcji wartości euro względem dolara.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

REKLAMA

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA