REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą deregulacyjną

REKLAMA

23 listopada rząd zajmie się projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który m.in. zastępuje oświadczeniami obecnie wymagane zaświadczenia - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

W poniedziałek projekt zaaprobował Komitet Stały Rady Ministrów. We wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk zapowiadał, że rząd przyjmie projekt jeszcze tego samego dnia. "Okazało się, że w ostatniej chwili uwagi do niego zgłosiło Ministerstwo Finansów. Uznaliśmy więc, że bezpieczniej będzie poczekać tydzień z przyjęciem dokumentu" - poinformował w środę Pawlak.

REKLAMA

REKLAMA

"Projekt zakłada zamianę ponad 220 przypadków zaświadczeń na oświadczenia, lub zlikwidowanie tego typu obowiązków" - powiedział Pawlak dziennikarzom. Zapowiedział, że w najbliższych miesiącach resort skupi się na ograniczeniu obowiązków informacyjnych.

"W związku z kryzysem nie atakowaliśmy ministra finansów Jacka Rostowskiego tymi sprawami - miał głowę zajętą czymś innym. Teraz trzeba się będzie wziąć za te obowiązki informacyjne dotyczące rozliczania podatków i spraw finansowych" - powiedział Pawlak. "W przyszłym roku ten sektor będzie na celowniku zmian zmniejszających obowiązki informacyjne i zmniejszających koszty administracyjne przedsiębiorców" - dodał.

Pawlak powiedział, że część zmian chce przeprowadzić przez Sejm przy pomocy kierowanej obecnie przez Adama Szejnfelda komisji "Przyjazne Państwo". "Chcemy z tej szybkiej ścieżki legislacyjnej korzystać w bezpośrednim kontakcie z posłem Adamem Szejnfeldem. Nowe rozwiązania z przyjemnością będziemy prowadzili bezpośrednio drogą parlamentarną" - powiedział.

REKLAMA

"Ważne, by w prostych rozstrzygnięciach, gdzie sprawy dotyczą decyzji politycznej a nie administracyjnej, wykorzystać tę ścieżkę parlamentarną" - zaznaczył. Według niego, zamiana przewodniczącego komisji z Janusza Palikota na Szejnfelda to poważna i dobra zmiana. "Będzie mniej public relations, a więcej praktyki" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt, którym we wtorek zajmie się rząd, ma ograniczyć biurokrację, zmniejszyć faktyczne koszty działalności gospodarczej, zredukować liczbę zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczyć sprawozdawczość - zakłada ministerstwo gospodarki. Zmiany wprowadzane ustawą mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów - poinformowało biuro prasowe resortu.

Ministerstwo gospodarki przeanalizowało w sumie 209 obecnie obowiązujących ustaw. Zaproponowane zmiany dotyczą 96 z nich. W trzech ustawach znoszą one część sankcji karnych, a w 76 zastępują zaświadczenia obecnie wymagane od obywateli i przedsiębiorców - oświadczeniami. Projekt wprowadza też uproszczenia przepisów 26 ustaw.

Zgodnie z analizą MG, obecnie obowiązuje 129 ustaw wprowadzających różnego typu koncesje, zezwolenia, zgody, licencje, pozwolenia i rejestry działalności regulowanej. W ustawach tych znajdują się też przepisy, które co prawda nie ograniczają działalności gospodarczej, ale przewidują licencje bądź zezwolenia na konkretne działanie - np. na wycinkę krzewów.

Zmiana zaświadczeń na oświadczenia - jak mówił Pawlak - to nie jedyne zmiany proponowane w projekcie. Przewiduje on też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy, np. za stosowanie niedozwolonych praktyk, wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

Wśród rozwiązań proponowanych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej - obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych. Projekt ma też doprecyzować zasady leasingu konsumenckiego, by rozszerzyć taką formę sprzedaży.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie w połowie 2011 r.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA