PKPP Lewiatan pozytywnie o ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych
REKLAMA
Ustawa przewiduje zmniejszenie dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym. "Popieramy tę ustawę, ponieważ różnicuje ona wsparcie dla osób niepełnosprawnych ze stopniem znacznym i ze stopniem lekkim" - powiedział PAP ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasiewicz. "Dotychczas to wsparcie nie było specjalnie zróżnicowane" - dodał.
REKLAMA
REKLAMA
"Osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym trudniej zorganizować pracę niż tej, która jest niepełnosprawna w stopniu lekkim" - powiedział Mordasiewicz. Jego zdaniem należy też zrównać dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej i na otwartym rynku pracy. Mordasiewcz pozytywnie ocenił likwidację zwolnienia zakładów pracy chronionej od podatku od nieruchomości.
Nowelizacja przewiduje, że dopłata do zatrudnienia niepełnosprawnych w znacznym stopniu ma wynosić 180 proc. najniższego wynagrodzenia, do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - 100 proc., a w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności - 40 proc. Obecnie pracodawca otrzymuje dopłatę w wysokości odpowiednio - 160 proc., 140 proc. i 60 proc. najniższego wynagrodzenia. Ustawa zalicza chorych na epilepsję do znacznego stopnia niepełnosprawności. Kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. w odniesieniu do osób chorych psychicznie, o zaburzonym rozwoju czy chorych na epilepsję.
Zgodnie z nowelizacją zaostrzone zostaną także wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać te zakłady, w których niepełnosprawni stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich zatrudnionych pracowników (w tym 20 proc. niepełnosprawni w stopniu znacznym). Obecnie jest to 40 proc. niepełnosprawnych, w tym 10 proc. w stopniu znacznym.
Nowelizacja przewiduje likwidację zwolnień z podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych dla zakładów pracy chronionej, a także zmianę redystrybucji podziału zwolnień z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (z 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacyjny i 10 proc. na PFRON do 50 proc. na fundusz zakładowy i 50 proc. na PFRON).
REKLAMA
REKLAMA