| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany proponowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej są niewystarczające

Zmiany proponowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej są niewystarczające

Business Centre Club popiera projekt kolejnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Uważa jednak, że przedsiębiorcy potrzebują głębszych zmian w tym zakresie.

Zdaniem BCC rządowy projekt zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw z nią powiązanych, ma znaczenie porządkujące i dostosowujące ustawę do realiów gospodarczych. Pozytywnie ocenia fakt, że Ministerstwo Gospodarki wyciąga wnioski z krytyki i dotychczasowej praktyki stosowania ustawy i dokonuje autokorekty, zwłaszcza w przepisach dotyczących wprowadzenia i eksploatacji Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG), która ma ruszyć 1 lipca 2011 r.


BCC popiera również rozwiązanie, że wniosek o wpis do CEIDG konsolidować będzie jeszcze jeden - obok wniosków do rejestrów REGON, NIP, do ZUS lub KRUS - dodatkowy element, jakim jest wybór formy opodatkowania.


Oczekiwaną przez przedsiębiorców zmianą jest także uzupełnienie przepisów o zawieszaniu działalności gospodarczej, szczególnie poprzez sprecyzowanie, że w przypadku prowadzenia więcej niż jednej formy działalności gospodarczej można zawiesić wybraną z nich. Jednak BCC zwraca uwagę na potrzebę regulacji w tym wątku zgłaszanych w publicznej dyskusji wątpliwości dotyczących możliwości opłacania w okresie zawieszenia składek z tytułu ubezpieczeń społecznych.


Ponadto środowiska biznesowe od lat zgłaszają postulat wprowadzenia do ustawy jawnej normy odpowiedzialności Skarbu Państwa za skutki działań umyślnych urzędników państwowych, w tym skarbowych. Brak takiego uregulowania i konieczność dochodzenia odszkodowań na zasadach ogólnych skutecznie ograniczają prawo przedsiębiorcy do efektywnego sądu.


BCC zwraca też uwagę na to, że urzędnik skarbowy, z którym przedsiębiorcy mają statystycznie najczęstsze konflikty, pozostaje poza katalogiem urzędników służby cywilnej. To chroni ich przed sankcjami lub konsekwencjami służbowymi, określonymi ustawą o Służbie Cywilnej. Dlatego należałoby wprowadzić zapis ustawowy o odpowiedzialności karnej urzędników za decyzje podejmowane z rażącym naruszeniem prawa oraz odpowiedzialności finansowej państwa za skutki tych decyzji.


Istotnym brakiem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozostaje również nadmiernie rozszerzony katalog wyłączeń od zasady tylko jednej kontroli w tym samym czasie. Szczególną uwagę zwraca zapis mówiący, że przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa... lub zabezpieczeniu dowodów jego popełnienia. Zdaniem BCC powinien on zostać bezwzględnie usunięty.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »