REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Kradzież tożsamości to bardzo popularny proceder w Internecie. Ten rodzaj oszustwa ma na celu najpierw wyłudzenie danych osobowych od niczego niespodziewającej się ofiary, żeby podszywać się pod daną osobę w różnych celach. Znając wszystkie dane ofiary, cyberprzestępca może na przykład założyć fałszywy sklep internetowy, dokonywać zakupów na duże kwoty w serwisach aukcyjnych czy innych sklepach internetowych. Oczywiście wachlarz możliwości jest o wiele większy, ale jeśli nie chcemy poznać jego zasięgu powinniśmy uważać na każdym kroku i skorzystać z poniższych rad.

REKLAMA

W jaki sposób oszuści zdobywają tak poufne dane? To bardzo proste. Dane tego typu pozyskiwane są przez niefrasobliwych i niestety bardzo naiwnych użytkowników, którzy sami podają swoje poufne dane na różnych stronach WWW. Brzmi niewiarygodnie? Niestety dzieje się tak bardzo często. Najprostszym przykładem takiego procederu mogą być fałszywe akcje rekrutacyjne do dużych firm. Oferują one świetną pracę i zarobki, jednak zanim podejmiemy się zadania musimy przesłać kompletne CV. I tu pojawia się pewna wątpliwość. O ile w zwykłym CV przesyłanym do prawdziwej firmy, powinniśmy skupić się na umiejętnościach pozostawiając dane osobowe na drugim planie, to już w przypadku firm fałszywych, musimy zawrzeć kilka dodatkowych informacji „dla potrzeb rekrutacji”. Jak to się dzieje?

REKLAMA

Otóż zwabieni perspektywą dobrej pracy samoistnie usypiamy swoją czujność i podejrzliwość. To oczywiście wielki błąd, ale przejdźmy do rzeczy. Takie fałszywe firmy posługują się bardzo przebiegłą metodą manipulacji. Proszą one zwabionego pracownika o dokładny adres. Skoro jesteśmy uczciwi, nie mamy czego ukrywać i bez zastanowienia podamy nie tylko nasz adres, ale również PESEL i numer dowodu osobistego. Firma argumentuje takie dane tym, że chcą oni sprawdzić czy nie jesteśmy karani, nie mamy długów i nadajemy się na to stanowisko. Poza tym przesyłamy numer konta bankowego oraz kopię dowodu osobistego. Tym właśnie sposobem dajemy całą swoją tożsamość na tacy nieznanej osobie. Jakie mogą być tego skutki?

Zobacz również: Jak wybrać odpowiednią mysz do biura?

REKLAMA

Po otrzymaniu tylu danych oszust może bez wahania założyć fikcyjną firmę. Prawdziwy właściciel danych przez długi czas może być całkowicie nieświadomy tego, co się dzieje. Oszukana osoba, o swoim błędzie może dowiedzieć się w momencie, gdy do drzwi zapuka policja z pytaniem dlaczego dokonuje transakcji i rozliczeń handlowych na wielkie kwoty, z odroczonym terminem płatności, a potem nie spłaca należności. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, w najlepszym przypadku czekają nas długie godziny tłumaczenia, że to nie my dokonywaliśmy tych transakcji, że zostaliśmy oszukani etc. Na szczęście oszust rzadko kiedy działa wprost. Do dokonywania transakcji wykorzystuje najczęściej podstawione osoby, tak zwane „słupy”. Jak się obronić przed taką sytuacją?

Na samym początku zaznaczmy, że żaden, nawet najbardziej zaawansowany program komputerowy nie zabezpieczy nas przed taką sytuacją. Żaden program bowiem nie może zastąpić naszego zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Antywirus może obronić nasz komputer przed wirusem, ale przed sprytnym atakiem socjologicznym już nie. Dlatego też pamiętajmy! Nigdy nie odpowiadajmy na wiadomości, które są spamem. Skoro ktoś rozsyła wiadomości do wielkiej grupy osób, to znaczy, że szuka prawdziwych adresów e-mail i nie posiada żadnej bazy danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nieznana nam firma, prosi nas o CV poprzez e-mail, wymaga od nas danych poufnych, takich jak dowód osobisty, PESEL, etc., w żadnym wypadku nie odpowiadajmy na takie ogłoszenie. Podobnie powinniśmy reagować, jeśli wiadomość pochodzi z darmowej skrzynki pocztowej, np. O2, WP lub Gmail. Pamiętajmy. Jeśli nasze dane wyciekną do Internetu, ciężko będzie je potem skasować. 

Zobacz również: Jak zabezpieczyć własną sieć Wi-Fi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA