REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Kradzież tożsamości to bardzo popularny proceder w Internecie. Ten rodzaj oszustwa ma na celu najpierw wyłudzenie danych osobowych od niczego niespodziewającej się ofiary, żeby podszywać się pod daną osobę w różnych celach. Znając wszystkie dane ofiary, cyberprzestępca może na przykład założyć fałszywy sklep internetowy, dokonywać zakupów na duże kwoty w serwisach aukcyjnych czy innych sklepach internetowych. Oczywiście wachlarz możliwości jest o wiele większy, ale jeśli nie chcemy poznać jego zasięgu powinniśmy uważać na każdym kroku i skorzystać z poniższych rad.

REKLAMA

W jaki sposób oszuści zdobywają tak poufne dane? To bardzo proste. Dane tego typu pozyskiwane są przez niefrasobliwych i niestety bardzo naiwnych użytkowników, którzy sami podają swoje poufne dane na różnych stronach WWW. Brzmi niewiarygodnie? Niestety dzieje się tak bardzo często. Najprostszym przykładem takiego procederu mogą być fałszywe akcje rekrutacyjne do dużych firm. Oferują one świetną pracę i zarobki, jednak zanim podejmiemy się zadania musimy przesłać kompletne CV. I tu pojawia się pewna wątpliwość. O ile w zwykłym CV przesyłanym do prawdziwej firmy, powinniśmy skupić się na umiejętnościach pozostawiając dane osobowe na drugim planie, to już w przypadku firm fałszywych, musimy zawrzeć kilka dodatkowych informacji „dla potrzeb rekrutacji”. Jak to się dzieje?

REKLAMA

Otóż zwabieni perspektywą dobrej pracy samoistnie usypiamy swoją czujność i podejrzliwość. To oczywiście wielki błąd, ale przejdźmy do rzeczy. Takie fałszywe firmy posługują się bardzo przebiegłą metodą manipulacji. Proszą one zwabionego pracownika o dokładny adres. Skoro jesteśmy uczciwi, nie mamy czego ukrywać i bez zastanowienia podamy nie tylko nasz adres, ale również PESEL i numer dowodu osobistego. Firma argumentuje takie dane tym, że chcą oni sprawdzić czy nie jesteśmy karani, nie mamy długów i nadajemy się na to stanowisko. Poza tym przesyłamy numer konta bankowego oraz kopię dowodu osobistego. Tym właśnie sposobem dajemy całą swoją tożsamość na tacy nieznanej osobie. Jakie mogą być tego skutki?

Zobacz również: Jak wybrać odpowiednią mysz do biura?

REKLAMA

Po otrzymaniu tylu danych oszust może bez wahania założyć fikcyjną firmę. Prawdziwy właściciel danych przez długi czas może być całkowicie nieświadomy tego, co się dzieje. Oszukana osoba, o swoim błędzie może dowiedzieć się w momencie, gdy do drzwi zapuka policja z pytaniem dlaczego dokonuje transakcji i rozliczeń handlowych na wielkie kwoty, z odroczonym terminem płatności, a potem nie spłaca należności. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, w najlepszym przypadku czekają nas długie godziny tłumaczenia, że to nie my dokonywaliśmy tych transakcji, że zostaliśmy oszukani etc. Na szczęście oszust rzadko kiedy działa wprost. Do dokonywania transakcji wykorzystuje najczęściej podstawione osoby, tak zwane „słupy”. Jak się obronić przed taką sytuacją?

Na samym początku zaznaczmy, że żaden, nawet najbardziej zaawansowany program komputerowy nie zabezpieczy nas przed taką sytuacją. Żaden program bowiem nie może zastąpić naszego zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Antywirus może obronić nasz komputer przed wirusem, ale przed sprytnym atakiem socjologicznym już nie. Dlatego też pamiętajmy! Nigdy nie odpowiadajmy na wiadomości, które są spamem. Skoro ktoś rozsyła wiadomości do wielkiej grupy osób, to znaczy, że szuka prawdziwych adresów e-mail i nie posiada żadnej bazy danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nieznana nam firma, prosi nas o CV poprzez e-mail, wymaga od nas danych poufnych, takich jak dowód osobisty, PESEL, etc., w żadnym wypadku nie odpowiadajmy na takie ogłoszenie. Podobnie powinniśmy reagować, jeśli wiadomość pochodzi z darmowej skrzynki pocztowej, np. O2, WP lub Gmail. Pamiętajmy. Jeśli nasze dane wyciekną do Internetu, ciężko będzie je potem skasować. 

Zobacz również: Jak zabezpieczyć własną sieć Wi-Fi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA