REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdolność kredytowa, Giełda

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynki finansowe działają normalnie

Mimo tragedii narodowej i tragicznej śmierci najważniejszych osób w państwie, w tym prezesa NBP Sławomira Skrzypka, rynki finansowe muszą pracować. Nie widać też specjalnej reakcji rynku walutowego i warszawskiej giełdy.

Pułapki szybkich pożyczek gotówkowych

Kryzys finansowy na świecie i spowolnienie gospodarcze dało się we znaki także zwykłym obywatelom. Coraz więcej „Kowalskich” ma problem z płynnością finansową. Prawdziwy renesans przeżywają różnorakie firmy pożyczkowe, proponujące szybkie kredyty gotówkowe bez zbędnych formalności, niestety często wykorzystują oni ludzką naiwność.

Hamuje ożywienie gospodarcze krajów rozwiniętych

Z szacunków Organizacji współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiającej najbogatsze państwa świata, wynika, że w trzech pierwszych miesiącach tego roku tempo ożywienia gospodarczego krajów zaliczanych do G7 znacząco wyhamowało w porównaniu z IV kwartałem 2009 r.

Ranking kredytów mieszkaniowych – kwiecień 2010

W marcu zapanowało pewne uspokojenie na rynku kredytów hipotecznych, banki nie zmieniały już tak aktywnie swoich ofert jak miesiąc wcześniej. Tym razem obniżki cen rzadziej dotyczą marży odsetkowej, bardziej zauważalne są promocje na prowizję.

REKLAMA

Australia chłodzi koniunkturę podnosząc stopy

Rynek amerykańskich obligacji nie schodzi z pola widzenia dużej części inwestorów. Jego perspektywy są dyskutowane nie tylko przez pryzmat podaży papierów skarbowych i wiarygodności emitentów, ale również w kontekście potencjalnego popytu. Z tego punktu widzenia ważne są rosnące rezerwy walutowe na świecie.

Fundusze inwestycyjne zyskały w pierwszym kwartale

Wyraźny wzrost jednostek funduszy inwestycyjnych w I kwartale zawdzięczać możemy zwłaszcza dobrym marcowym wynikom funduszy inwestujących w walory spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. To zasługa poprawy koniunktury na rynku akcji.

Kredyty hipoteczne dla emigrantów

Polskie banki wychodzą z ofertą kredytową do osób zarabiających za granicą. Większość banków chętnie udziela im kredytów hipotecznych osobom zarabiającym za granicą, ale w niektórych instytucjach taki klient musi mieć spory wkład własny.

Rośnie rentowność amerykańskich obligacji

W tym tygodniu zaplanowane są w Ameryce aukcje obligacji skarbowych o łącznej wartości 82 mld dolarów. Według prognoz analityków rentowność dziesięcioletnich obligacji w USA może wzrosnąć w tym roku do 4,2%.

REKLAMA

Na parkietach giełdowych zapanowała euforia

Rynki finansowe raczej nie są skłonne do ulegania Prima Aprilisowym żartom. Trudno więc za taki uznać to, co działo się dziś na giełdowych parkietach. Nie ma jednak wątpliwości, że na wielu z nich byka zastąpił zając. I nie o strach tu chodzi, lecz o dynamikę zmian kursów akcji i wartości indeksów. Zbyt wielu powodów do wzrostów nie było, ale z rynkiem się nie dyskutuje.

Kod genetyczny określi zdolność kredytową

Według amerykańskich naukowców, o skłonności ludzi do regularnej spłaty kredytów odpowiadać mogą geny. Już wkrótce to na ich weryfikacji opierać się może ocena zdolności kredytowej. Branża bankowa jest zainteresowana najnowszym odkryciem.

WIG20 walczy z barierą 2,5 tys. pkt

Cały czas brak zdecydowanych rozstrzygnięć na warszawskim parkiecie. Przewagę mają kupujący, jednak w ostatnich dniach tylko raz można było wyraźnie to zauważyć.

Trwa dobra passa na parkietach giełdowych

Największy wpływ na indeksy giełd europejskich będzie miał marcowy odczyt indeksów PMI dla sektora przemysłowego oraz usług. Dla Niemiec ten wskaźnik wyprzedzający koniunktury zaskoczył pozytywnie i podniósł się wyraźnie w porównaniu z lutym. To dobrze rokuje dla całej strefy euro.

Średnie i małe spółki coraz droższe

Stara giełdowa maksyma mówi, że zawsze gdzieś jest hossa. Nietrudno ją dostrzec, jeśli spojrzymy choćby na indeksy warszawskiej giełdy. mWIG40 bije kolejne rekordy przy wyraźnie zwiększonych obrotach. Od dołka z lutego ubiegłego roku podwoił swoją wartość. Pozostałe rynki borykają się z wiszącym nad nimi widmem korekty i malejącym zainteresowaniem inwestorów.

Lepsze nastroje w budownictwie

Obecny tydzień jest kolejnym, w którym nie ma zbyt wiele istotnych publikacji makroekonomicznych. To sprzyja falowaniu nastrojów na rynkach finansowych, ale przemawia przeciwko rozstrzygnięciom niepewnej sytuacji.

Dużo mniejsze obroty niż w piątek

Po piątkowych szaleństwach, nasz rynek powrócił do szarej codzienności. Tęsknota do niedawno przeżywanych emocji jest jednak raczej niewielka. Większość inwestorów doszła pewnie do wniosku, że lepszy w miarę przewidywalny marazm niż zaskakujące „ekscesy”. Została nam po nich jedynie korekta, która i tak się nam „należała”.

Bank może nie wliczyć premii i trzynastki do zdolności kredytowej

Banki udzielające kredytów hipotecznych w różny sposób podchodzą do dodatkowych składników wynagrodzenia jak premie i „trzynastki”. Często nie uwzględnia się w całości podwyżek i prowizji od sprzedaży.

Trzy wiedźmy na warszawskim parkiecie

Można sądzić, że gdyby nie dzień rozliczania kontraktów terminowych, indeksy na warszawskim parkiecie zaliczyłyby sporą korektę. Zanosiło się na to przez większą część dnia. Mocne spadki akcji sporej części spółek wchodzących w skład WIG20, błyskawicznie „poszły w niepamięć” i zamieniły się w mocne wzrosty. „Inwestorzy” nie zważali na pogorszenie się nastrojów ani na głównych giełdach europejskich, ani na Wall Street. Dziś nie liczyło się nic, poza rozliczeniem kontraktów.

Spada tempo ożywienia gospodarczego w USA

Najmniejszy wzrost od roku lutowych wskaźników wyprzedzających koniunktury w Stanach Zjednoczonych jest sygnałem, że tempo ożywienia tamtejszej gospodarki hamuje. Wskaźniki są tak skonstruowane, by dawać obraz koniunktury w perspektywie kolejnych 3-6 miesięcy.

Łagodna korekta na warszawskim parkiecie

Korekta obchodzi się na razie z trwającym ponad rok trendem bardzo łagodnie. Inwestorzy zachowują się tak, jakby żadnych zagrożeń dla jego kontynuacji nie dostrzegali. Trzeba jednak mieć świadomość, że ta sielska atmosfera może się lada moment zmienić. Póki co, akcje nie parzą nikogo w ręce, więc nie należy się spodziewać zbyt nerwowych ruchów. Tym bardziej, że w najbliższych dniach nie ma w planie publikacji istotnych danych makroekonomicznych.

Łatwiej kupić większe mieszkanie na kredyt

Rodzina zarabiająca dwie średnie pensje może kupić na kredyt w Łodzi mieszkanie o powierzchni ponad 86 m2. Sytuacja podobnej rodziny w Warszawie wygląda znacznie gorzej, przy takich samych zarobkach kredytu wystarczy zaledwie na 46m2.

Zła historia kredytowa w BIK nie przekreśla szansy na kredyt

Informacje o nieterminowym regulowaniu zobowiązań wobec banków trafiają do bazy Biura Informacji Kredytowej. Dane o zaległości w spłacie kredytu nie zawsze przekreślają szanse na nowy kredyt. Rozstrzygające może być to czy zaległość powstała z powodu niefrasobliwości kredytobiorcy, czy na przykład z powodu wypadku losowego.

Wzrost przy dużych obrotach

Wtorkowa euforia była dziś na warszawskim parkiecie kontynuowana jedynie do południa. Śmiały atak byków, dzięki któremu doprowadziły indeks największych spółek w pobliże rekordu całej ponad rocznej hossy, sprowokował część posiadaczy akcji do sprzedaży. Bardzo wysokie obroty świadczą, że nie była to mała grupa. Z drugiej jednak strony, ktoś przecież te papiery kupował, i to wcale nie po najniższych cenach, szczególnie jeśli spojrzeć na notowania walorów PKN Orlen.

WIG pozostaje w trendzie wzrostowym

Giełdowy tydzień zaczął się w taki sposób, jak można było z największym prawdopodobieństwem zakładać. Rynek poszedł trochę w dół, ale nie na tle, by zmienić układ sił na parkiecie.

Gdzie najszybciej dostaniemy duży kredyt

Powszechnie uważa się, że w bankach oferujących dobre warunki kredytu na decyzję o przyznaniu kredytu czeka się dłużej. Analitycy Home Broker sprawdzili w których bankach procedury kredytowe trwają najkrócej.

Szansa na nowe szczyty indeksu WIG

Wraz z dzisiejszą publikacją lutowej inflacji w Polsce rozpoczyna się okres, w którym poznamy dużą ilość danych o kondycji naszej gospodarki w drugim miesiącu tego roku.

Wyniki produktów strukturyzowanych w 2009 r.

Statystyka stóp zwrotu produktów strukturyzowanych w 2009 r. nie wygląda najlepiej. Co trzeci produkt zakończył ubiegły rok jedynie zwrotem zainwestowanego kapitału, co dziesiąta struktura przyniosła dwucyfrowy zysk.

Duży wzrost zdolności kredytowej

Znacznie wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W bankach, które najbardziej poluzowały kryteria przyznawania kredytu, 3-osobowa rodzina może kupić na kredyt mieszkanie nawet o 1 pokój większe .

Akcje drożeją mimo niepewności na rynku

Brak informacji makroekonomicznych zupełnie nie przeszkadza inwestorom w kontynuowaniu fali wzrostów. Być może jeszcze w tym tygodniu doczekamy się „konfrontacji” tego optymizmu z danymi o zasiłkach dla bezrobotnych za oceanem, sprzedaży detalicznej i nastrojach konsumentów. Niepewność tego, co się stanie, gdy główne indeksy osiągną nowe szczyty, wcale nie maleje.

Największe wzrosty na ukraińskiej giełdzie

Właśnie minął rok od momentu ustanowienia przez amerykański i globalny rynek akcji dołków bessy. Przez ten czas nie tylko bardzo mocno w górę poszły indeksy na świecie, ale również diametralnie odmieniło się spojrzenie inwestorów.

Niższe raty kredytów hipoteczych

W ostatnim miesiącu zauważyć można niewielki spadek oprocentowania kredytów złotowych. Umacniający się złoty wpływa także na obniżenie rat kredytów walutowych.

Niewielka korekta na światowych parkietach

Niewielkie obroty oraz brak chętnych do kupowania akcji sprawił, że we wtorek (9 marca br.) na głównych parkietach indeksy przez większą część dnia znajdowały się pod kreską.

Jakie zyski przyniosły akcje z indeksu WIG20

WIG20 jest indeksem cenowym, nie uwzględnia więc przychodów z dywidend i praw poboru. Analitycy firmy Expander, obliczyli ile wynosiłby dzisiaj indeks WIG20, gdyby uwzględnić wszystkie pożytki płynące z akcji znajdujących się w jego składzie. Wszystko to, aby ocenić wyniki pasywnej strategii opartej na tym indeksie.

Korekcyjny spadek złotego

Wtorek przynosi nieznaczne osłabienie naszej waluty. O godz. 10:00 notowania euro zbliżają się w okolice 3,88 zł, a dolar znalazł się powyżej 2,85. Do 2,65 zł wzrósł szwajcarski frank. Słabość złotego nie wynika bezpośrednio z czynników fundamentalnych – nie pojawiły się żadne negatywne informacje, a raczej jest zwykłym odreagowaniem po okresie dość wyraźnego umocnienia w ubiegłym tygodniu.

Wypełnione akcjami portfele amerykańskich funduszy

We wtorek nie pojawią się żadne istotne publikacje danych makroekonomicznych. Sytuacja na rynkach akcji coraz bardziej przypomina rekordy indeksów z jesieni 2007 roku.

Przesilenie na rynkach giełdowych

Po niewielkich wahaniach sesja w USA zakończyła się małym spadkiem indeksów, a ten sam obraz przyniosły notowania na giełdach azjatyckich. To dobry czas na zadanie pytania: Quo vadis?

Coraz trudniej o wzrosty na GPW

Bliskość ważnego poziomu oporu trochę ostudziła zapał byków w podnoszeniu indeksu największych spółek na coraz wyższe poziomy. Dynamika zwyżki trwającej już od siedmiu sesji z rzędu „musiała” ulec wyhamowaniu. Rynek znalazł się jednak w newralgicznym punkcie.

Kredyty najgorzej spłacają mieszkańcy zachodniopomorskiego i lubuskiego

Za portfel trzeba się szczególnie mocno trzymać, gdy prosi o pożyczkę rodzina i znajomi z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. To wciąż rejony, w których ryzyko pożyczenia pieniędzy jest największe – wynika z najnowszego raportu InfoDług, przygotowanego przez InfoMonitor.

Oczekiwana poprawa na rynku pracy w USA

Inwestorzy zgodnie z tradycją pierwszego piątku miesiąca wyczekiwać będą dziś na raport z amerykańskiego rynku pracy. Nie wydaje się jednak, żeby mógł ich zaskoczyć.

Indeksy mozolnie pną się do góry

W czwartek na giełdach można było obserwować jedynie niewielkie wahania w oczekiwaniu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Przekonanie, że będą one miały decydujący wpływ na losy rynków w najbliższym czasie jest tak powszechne, że trudno sobie wyobrazić, co się stanie, gdy okaże się, że ich wymowa nie będzie wcale „rozstrzygająca”. Wszystko wskazuje na to, że niewielką przewagę mają byki. Jednak siła niedźwiedzi i ich zamiary są sporą niewiadomą.

Rachunki osobiste w Nordea Bank

Nordea Bank Polska zaistniał na polskim rynku w 2001 roku. Oferuje swoim klientom aż cztery rodzaje zróżnicowanych rachunków osobistych – Nordea (podstawowy rachunek oferowany przez bank), Nordea Spektrum (nowoczesne konto internetowe), Nordea Progres (konto oszczędnościowe) oraz Nordea Waluta (jak sama nazwa wskazuje – konto walutowe).
Oprócz tego bank stosuje również program lojalnościowy Nordea Benefit, gdzie poszczególne grupy klientów uzyskują korzyści w postaci obniżenia niektórych opłat i prowizji oraz korzystniejszego oprocentowania.

Niepokój na parkiecie przed piątkowymi danymi

Giełdowe byki doskonale wykorzystały pierwsze dwa dni tygodnia do podciągnięcia indeksów. Sprzyjał im brak bardziej istotnych informacji i wydarzeń dotyczących gospodarki. Dziś już tak łatwo nie było. Wzrosła niepewność związana z jednej strony z oczekiwaniem na dane zza oceanu, z drugiej zaś z problemami Grecji.

Ranking funduszy inwestycyjnych - luty 2010

Luty nie był udanym miesiącem dla właścicieli jednostek funduszy inwestycyjnych. Największe straty przyniosły fundusze inwestujące w Turcji. Jest jednak spora szansa, że była to chwilowa słabość tego rynku. Kolejny miesiąc dobrze radziły sobie fundusze obligacji.

Udany początek marca na giełdzie

Luty kończył się w minorowych nastrojach, a inwestorzy spoglądali raczej na południe. Jednak początek marca przyniósł zdecydowaną odmianę nastrojów. Dalsze losy rynków wciąż jednak stoją pod dużym znakiem zapytania. Bykom pomóc mogą dobre informacje z amerykańskiego rynku pracy. W takim przypadku na Wall Street możliwy stałby się powrót w okolice poprzedniego szczytu z połowy stycznia. Pytanie jednak, czy wystarczy siły do jego pokonania. Gdyby się to nie udało, obawy będą jeszcze poważniejsze.

Zapowiada się kolejny miesiąc niepewności na giełdach

W nowy miesiąc giełdowy wkraczamy wiedząc, że rynko akcji odrabianie strat po przecenie z przełomu stycznia i lutego przychodzi z oporem. Trzeba to traktować jako objaw słabości rynków. Pozostają one wyraźnie pod wpływem sygnałów sprzedaży, jakie zostały wygenerowane w trakcie tamtych spadków. Jednocześnie środek ciężkości myślenia o akcjach przeniósł się z bieżących wiadomości na wyobrażenia dotyczące tego co może przynieść przyszłość.

Niepokój przed podwyżkami stóp procentowych

Inwestorzy z zainteresowaniem będą zapewne dziś przyglądać się danym o styczniowej inflacji w strefie euro. Dynamika wzrostu cen wciąż jeszcze nie jest na takim poziomie, by niepokoić.

Czy rekomendacja T utrudni dostęp do kredytów

Według najnowszych zaleceń KNF banki będą dokładniej badały zdolność kredytową klientów. Koniec z kredytami na dowód, koniec z promowaniem kredytów walutowych, koniec z przemilczaniem ryzyka dla klientów banków – oto skutki Rekomendacji T, którą przygotowała dla banków Komisja Nadzoru Finansowego.

Rosną koszty szybkich pożyczek gotówkowych

W ostatnim czasie znacznie podrożały koszty szybkich kredytów gotówkowych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy koszt kredytów gotówkowych wzrósł średnio o 6-9 proc.

Ceny domów w USA spadają wolniej

W kontekście lutowego badania koniunktury w naszej gospodarce, jak również styczniowych danych sprzedaży detalicznej i bezrobocia, zrozumiała staje się słabość warszawskiego parkietu w ostatnim czasie.

Kłopotów z odbiciem na giełdzie ciąg dalszy

Można odnieść wrażenie, że warszawska giełda znów zacznie tracić, jak tylko pojawią się gorsze wiadomości. Do takiego wniosku prowadzi obserwacja wydarzeń z ostatnich dni, kiedy nasz rynek próbuje odrabiać straty z przełomu stycznia i lutego, ale przychodzi mu to z dużym trudem.

Kto straci na rekomendacji T

Rekomendacja T nieznacznie wpłynie na zdolność kredytową przeciętnych kredytobiorców. Z analizy Expandera wynika, że po jej wprowadzeniu tylko 5 banków będzie musiała poważnie zmienić zasady obliczania maksymalnej kwoty kredytu hipotecznego. Dotyczy to BPS, Polbanku, Pekao, BOŚ i GBW. O kilkaset tysięcy złotych może spaść natomiast zdolność kredytowa osób o bardzo wysokich dochodach.

REKLAMA