| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Największe wzrosty na ukraińskiej giełdzie

Największe wzrosty na ukraińskiej giełdzie

Właśnie minął rok od momentu ustanowienia przez amerykański i globalny rynek akcji dołków bessy. Przez ten czas nie tylko bardzo mocno w górę poszły indeksy na świecie, ale również diametralnie odmieniło się spojrzenie inwestorów.

Przez rok najwięcej zyskał ukraiński parkiet, który jest na poziomie 4 razy wyższym. Giełdy w Kazachstanie, Rumunii, Rosji, Estonii, na Cyprze i Węgrzech wzrosły więcej niż o 100%. Ceny akcji na dojrzałych parkietach podniosły się natomiast o 70%, po tym jak rok temu znalazły się na najniższym poziomie od 13 lat. Mieliśmy też takie rynki, jak na Słowacji, w Ekwadorze, czy Bahrajnie, które traciły. Amerykański parkiet jest 68% wyżej niż rok temu. Przebył przez ten okres dokładnie drogę od minimum do maksimum.

Z tych statystyk wynikają dwa wnioski. W górę najbardziej szły giełdy, które w trakcie bessy najmocniej traciły. Takie zachowanie skłaniałoby do ostrożności przy formułowaniu tez o rozpoczęciu się nowej wieloletniej hossy na rynkach akcji. Jednocześnie dotychczasowy przebieg wypadków na nich jest typowy dla okresów wychodzenia z recesyjnej zapaści. W tym względzie większość obecnego roku będzie stało pod znakiem prób przekonania się inwestorów o słuszności kontynuacji takich analogii.

Chodzi tu głównie o szanse na powrót na trwałe wzrostu gospodarczego do ponadprzeciętnych poziomów i uniknięcie scenariusza wydłużonego okresu rozwoju w słabym tempie. Występujące nierównowagi (geograficzne i sektorowe) w trakcie obecnego ożywienia pozostawiają wątpliwości co do szans na to.

Przez pierwszy rok od ustanowienia przez globalny rynek akcji minimum bessy najmocniej zyskiwały te giełdy, które wcześniej najbardziej traciły

Lutowa inflacja w Szwajcarii okazała się nico niższa od oczekiwań i wyniosła 0,9%. To oddala perspektywę podniesienia stóp procentowych w tym kraju

Sprzedaż nieruchomości na chińskim rynku wzrosła w dwóch pierwszych miesiącach tego roku o ponad 70%. Natomiast inwestycje w tym sektorze podniosły się o ponad 30%. Obie te informacje potwierdzają obawy przed narastaniem bąbla spekulacyjnego na tamtejszym rynku nieruchomości. Szczególnie ilość zawieranych transakcji może być dobrym miernikiem w tym względzie.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że w pierwszym tygodniu marca ceny mieszkań w Szanghaju obniżyły się o 10% porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Oczywiście z pojedynczych danych trudno wyciągać dalej idące wnioski, ale w ich kontekście można spodziewać się coraz baczniejszego przyglądania się inwestorów wszelkim doniesieniom z chińskiego rynku nieruchomości

Dziś uwagę będzie zwracać cotygodniowy raport o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w USA i to jak kształtować się będą relacje między ilością tych, które dotyczą refinansowania i kupna domów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »