REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spada tempo ożywienia gospodarczego w USA

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Najmniejszy wzrost od roku lutowych wskaźników wyprzedzających koniunktury w Stanach Zjednoczonych jest sygnałem, że tempo ożywienia tamtejszej gospodarki hamuje. Wskaźniki są tak skonstruowane, by dawać obraz koniunktury w perspektywie kolejnych 3-6 miesięcy.

Opublikowane w Stanach Zjednoczonych wskaźniki nie zrobiły dużego wrażenia na rynkach finansowych. Podobnie, jak w Europie, tak i w USA wiele słabszych danych można tłumaczyć srogą zimą. Równocześnie wskaźniki wyprzedzające odnotowały 11. kolejny wzrost, co jest najdłuższą taką serią od lat 2003-2004. Ten okres natomiast bardzo dobrze się kojarzy inwestorom. Zapoczątkował trwający przez kilka lat wzrost gospodarczy.

REKLAMA

Coraz liczniejsze są głosy o czekających strefę euro trudnościach. Wczoraj prognozę wzrostu gospodarczego dla niej obniżył Barcklays Capital. Teraz oczekuje rozwoju w tym roku w tempie 1,1% wobec szacunków na poziomie 1,5% z końca 2009 r. Strefa euro jest miejscem, w którym specjaliści tej firmy znaleźli najwięcej zagrożeń wskazujących na wystąpienie drugiego dna w gospodarce.

Wskaźniki makroekonomiczne

Tymczasem w Chinach trwają stress testy związane z wpływem ewentualnego umocnienia juana na tamtejsze przedsiębiorstwa. Pełne rezultaty mają zostać przedstawione przed końcem kwietnia. Bierze w nich udział ponad 1 tys. firm. Już teraz można powiedzieć, że najbardziej narażone na negatywny wpływ aprecjacji juana są branże elektroniczna i maszynowa. Kurs chińskiej waluty jest utrzymywany na podobnym poziomie od lipca 2008 r. Ma to pomagać przedsiębiorstwom przetrwać kryzys. Teraz wzrost wartości pieniądza miałby pomagać trzymać inflację w ryzach.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lutowa inflacja CPI w USA obniżyła się do 2,1%, a bazowa do 1,3%, co pozwala wierzyć, że wzrost cen nie jest obecnie problemem dla tamtejszej gospodarki i pozwala na utrzymywanie niskich stóp procentowych

Przypadający dziś Dzień Trzech Wiedźm, czyli wygasanie kontraktów terminowych i opcji, będzie sprzyjać atmosferze wyczekiwania na to, co przyniesie ostatnia godzina handlu

Rynki nieruchomości

REKLAMA

W lutym brytyjskie banki przyznały najmniej kredytów hipotecznych od 9 miesięcy. Było to 48 tys. wobec 49 tys. w styczniu. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w mroźnej zimie, która skutkuje odkładaniem decyzji o kupnie nowych domów. Znaczenie miała też podwyżka z początkiem tego roku podatków związanych z kupnem domu. Skłoniła ona wielu kupujących do przyspieszenia decyzji i zamknięcia transakcji jeszcze przed końcem 2009 r. To przełożyło się na wzrost przyznanych kredytów hipotecznych w końcówce minionego roku. Lutowe dane z rynku hipotecznego stanowią kolejny czynnik zwiększający niepewność związaną z przyszłą kondycją rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii.

Pesymistyczne prognozy dla hotelowej części segmentu nieruchomości komercyjnych przedstawił wczoraj Fitch. Niewypłacalność z tytułu papierów wartościowych emitowanych przez tego rodzaju przedsiębiorstwa ma podnieść się z obecnych 17% do 30% w 2012 r. Wartość hoteli od szczytu z 2007 r. spadła o 50%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA