REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIG pozostaje w trendzie wzrostowym

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Giełdowy tydzień zaczął się w taki sposób, jak można było z największym prawdopodobieństwem zakładać. Rynek poszedł trochę w dół, ale nie na tle, by zmienić układ sił na parkiecie.

Trzeba przypomnieć, że w trendzie wzrostowym, w jakim krótkoterminowo jest indeks WIG (w dłuższym okresie dominuje tendencja boczna), istotne jest nie to, czy dochodzi do odbicia od oporu, ale czy zostaje przełamane wsparcie. Do oporów przywiązujemy większe znaczenie w trendach bocznych i spadkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy zatem w specyficznej sytuacji, gdzie krótkoterminowi inwestorzy mają powody, by kupować akcje podczas korekt zniżkowych w nadziei na kontynuację ruchu w górę, a średnioterminowi - pozbywać się walorów w obawie przed pozostaniem w trendzie bocznym, co oznaczałoby odbicie od tegorocznego maksimum. Starcie pomiędzy tymi grypami inwestorów znajduje odzwierciedlenie w wysokich obrotach na dwóch ostatnich sesjach. Zapewne zajmie trochę czasu zanim nastąpi w tym względzie rozstrzygnięcie.

Bez większego echa przeszło ostrzeżenie agencji Moody’s przed obniżką ratingów dla USA i Wielkiej Brytanii. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy nie biorą takiej perspektywy na poważnie. Trzeba jednak pamiętać, że zmieniałaby ona znacząco układ sił na rynkach finansowych.

Spadek lutowej inflacji do 2,9% w naszym kraju będzie istotnym tłem dla dzisiejszej publikacji danych o lutowych zatrudnieniu i płacach. Jeśli prognozy w tym względzie sprawdzą się, to fundusz płac realnie spadnie.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnica między lutową inflacją i prognozami wynikała ze zmiany struktury koszyka dóbr konsumpcyjnych

Niskie oceny aktywności na rynku pierwotnym nieruchomości w USA nie pozwalają spodziewać się pozytywnych wiadomości po dzisiejszych danych o liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę

Czy Rezerwa Federalna utrzyma w komentarzu do dzisiejszej decyzji zapewnienie o utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy czas

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Mocnym rozczarowaniem okazał się marcowy indeks aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Choć spodziewano się jego utrzymania na poziomie 17 pkt, to obniżył się do 15 pkt. To pokazuje, jak trudno przychodzi ożywienie w segmencie mieszkaniowym rynku nieruchomości. Wynik poniżej 50 pkt oznacza, że ankietowani oceniają warunki na rynku jako słabe. 15 pkt to średni poziom indeksu z 2009 r., który był przecież bardzo trudny dla rynku nieruchomości w USA. Na marcowy wynik złożył się spadek wszystkich trzech składowych: bieżącej sprzedaży domów na rynku pierwotnym, oczekiwanej sprzedaży w perspektywie kolejnych 6 miesięcy oraz ocen ilości kupujących (tu wynik był najsłabszy od roku).

W Kanadzie w lutym sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła 2. kolejny miesiąc. Ceny były przy tym o 18% wyższe niż rok wcześniej. Obecna podaż jest wystarczająca do pokrycia 4,7 miesięcy sprzedaży. Liczba rozpoczętych budów w tym kraju w lutym była najwyższa od października 2008 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA