REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duży wzrost zdolności kredytowej

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Znacznie wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W bankach, które najbardziej poluzowały kryteria przyznawania kredytu, 3-osobowa rodzina może kupić na kredyt mieszkanie nawet o 1 pokój większe .

Przeciętna zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny o dochodach 5 tys. zł netto wyniosła w marcu 384,5 tys. zł dla kredytu w złotych oraz 339,8 tys. zł dla kredytu w euro. W stosunku do stycznia oznacza to wzrost w pierwszym przypadku o 22,1 tys. zł, czyli o ponad 6%. W przypadku euro zmiana nie jest już tak znacząca (wzrost o 6 tys. zł, czyli niespełna 2%).

REKLAMA

Większa zdolność w 17 bankach

REKLAMA

Na 23 banki ujęte w zestawieniu zdolność kredytową dla kredytów w złotych podniosło 17, trzy jej nie zmieniły, a dwa obniżyły. Najbardziej spektakularnej zmiany dokonał Allianz Bank, który udziela tylko finansowania w złotych. Maksymalna zdolność rodziny z naszego przykładu podskoczyła między styczniem aż o 122 tys. zł.

Dziś bank deklaruje, że jest gotów pożyczyć rodzinie o dochodach 5 tys. zł netto nawet 458 tys. zł. Skąd taka zmiana? Allianz tłumaczy ją nową promocją, która weszła pod koniec lutego. Polega ona na obniżce marży o 0,6 pkt. proc. oraz zmniejszeniu prowizji. Promocja obowiązuje do końca tego tygodnia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana zdolności kredytowej (PLN) między marcem a styczniem 2010*

Allianz Bank Polska

121 969

Multibank

67 700

mBank

67 661

Deutsche Bank PBC

30 000

Getin Noble Bank - Oddział Hipoteczny

30 000

Raiffeisen Bank

28 000

Polbank

26 700

Bank Pocztowy

20 724

Euro Bank

16 000

PKO Bank Polski

14 400

BZ WBK

12 322

Pekao

6 700

ING Bank Śląski

5 209

Pekao Bank Hipoteczny

5 000

Bank BGŻ

4 951

Nordea Bank Polska

3 400

HSBC Bank Polska

208

Bank Millennium

Bank Ochrony Środowiska

Bank BPH

Kredyt bank

-12 000

BNP Paribas Fortis

-42 003

Mediana

22 090

*3-osobowa rodzina o dochodach 5 tys. zł netto, nie spłaca innych kredytów

W Allianz Banku dodatkowe … 20 metrów

Posiłkując się kredytem z Allianz Banku rodzina z naszego przykładu mogła kupić w styczniu średnio 43,2-metrowe mieszkanie w największych miastach. W marcu mogłaby sobie pozwolić na zakup … 60 metrów! Powierzchnia najbardziej wzrosła w przypadku Trójmiasta – o ponad 20 mkw. Największe mieszkanie, 68-metrowe, kredytobiorcy mogliby kupić w Poznaniu. W obliczeniach wzięliśmy pod uwagę ceny zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W stolicy Wielkopolski kredytobiorcy z naszego przykładu mogliby kupić 3-pokojowe mieszkanie z ub.r. w dzielnicy Grunwald, o powierzchni 65 mkw. Inna opcja to mieszkanie 70-metrowe na terenie Jeżyc z 1990 r.

Maksymalny kredyt w Allianz Banku - możliwości zakupu mieszkania w największych miastach

Miasto

Przeciętna powierzchnia mieszkania

W styczniu

W marcu

Różnica

Kraków

39,9

56,0

16,2

Poznań

49,1

68,0

18,9

Trójmiasto

46,3

66,5

20,2

Warszawa

36,5

49,7

13,2

Wrocław

44,1

60,2

16,1

Średnia

43,2

60,1

16,9

Źródło: Home Broker

…a w mBanku i Multibanku – dziesięć

Kolejne dwa banki, które w ostatnich tygodniach dokonały rewolucji w swojej ofercie kredytowej to mBank i Multibank. W ich przypadku zdolność dla kredytu w złotych podskoczyła o 67,7 tys. zł. Taka zmiana pozwala na zakup dodatkowych 10 m2. W przypadku Trójmiasta różnica wynosi ponad 12 mkw. Finansując się kredytem w mBanku lub Multibanku można kupić średnio 50,4-metrowe mieszkanie w największych miastach. Na poprawę oferty mBanku i Multibanku miało wpływ obniżenie z początkiem marca do 2% marży kredytowej.

Maksymalny kredyt w mBanku i Multibanku - możliwości zakupu mieszkania w największych miastach

Miasto

Przeciętna powierzchnia mieszkania

Różnica

w styczniu

w marcu

Kraków

37,6

47,0

9,4

Poznań

46,3

57,1

10,8

Trójmiasto

43,6

55,8

12,2

Warszawa

34,4

41,8

7,3

Wrocław

41,6

50,5

8,9

Średnia

40,7

50,4

9,7

Źródło: Home Broker

W przypadku kredytów w euro największe wzrost zdolności kredytowej miał miejsce w Nordea Banku. Dla rodziny z naszego przykładu podniosła się o 35,1 tys. zł. Pozwala to na zakup dodatkowych 5,5 mkw. Taka jest średnia dla największych miast, ale też dokładnie o tyle podniósł się dostępny metraż w Krakowie. W tym mieście kredytobiorcy z naszego przykładu mogliby kupić w Podgórzu o powierzchni 44 mkw. w ekskluzywnym budynku oddanym w ub.r.

Maksymalny kredyt w Nordea Banku - możliwości zakupu mieszkania w największych miastach

Miasto

Przeciętna powierzchnia mieszkania

Różnica

w styczniu

w marcu

Kraków

37,9

43,4

5,5

Poznań

46,7

52,6

5,9

Trójmiasto

44,0

51,5

7,5

Warszawa

34,7

38,5

3,8

Wrocław

42,0

46,6

4,6

Średnia

41,1

46,5

5,5

Źródło: Home Broker

Przeciętnie w przypadku kredytów w złotych rodzina z naszego przykładu może kupić obecnie 50,4-metrowe mieszkanie w największych miastach. W stosunku do stycznia daje to wzrost o 3,9 m2. W Trójmieście różnica wynosi prawie 6m2.

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA