REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosną koszty szybkich pożyczek gotówkowych

Michał Sadrak
Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Zaostrzona polityka kredytowa powoduje również, że banki inaczej kalkulują ryzyko.
Zaostrzona polityka kredytowa powoduje również, że banki inaczej kalkulują ryzyko.

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie znacznie podrożały koszty szybkich kredytów gotówkowych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy koszt kredytów gotówkowych wzrósł średnio o 6-9 proc.

Porównaliśmy ofertę kredytów gotówkowych z grudnia 2009, czyli tzw. kredytów świątecznych, z tym co banki oferują w lutym. Okazało się, że szybkie pożyczki znów podrożały. Przeanalizowaliśmy ofertę 20 banków pod kątem propozycji dla stałych klientów, jak i tych nowych. Pod uwagę wzięliśmy kredyt na 12 miesięcy w kwocie 5000 zł, zaciągany przez rodzinę 2+1 o dochodach sięgających 5000 zł netto.

REKLAMA

Zobacz też: Ranking kredytów gotówkowych

Okazało się, że w przypadku kredytów gotówkowych dla stałych klientów całkowity koszt, czyli to ile musimy bankowi oddać ponad to co pożyczyliśmy, wzrósł średnio o 8,7 proc. i wyniósł 596 zł. W przypadku oferty dla nowych klientów banku, całkowity koszt skoczył do 686 zł, czyli o 6,7 proc. Te zmiany to efekt podwyżek oprocentowania m.in. w Alior Banku. Z kolei w Banku Polskiej Spółdzielczości i w Eurobanku, skończyły się świąteczne promocje i kredyty są sprzedawane na standardowych, nieco gorszych warunkach. W Kredyt Banku i Polbanku do góry poszła prowizja za udzielenie kredytu. Niewielką obniżkę oprocentowania dało się zauważyć w Banku Ochrony Środowiska, gdzie jego wysokość jest uzależniona od rynkowej stopy WIBOR. Ofertę dla nowych klientów poprawił również Getin Bank.

Całkowity koszt kredytu gotówkowego