Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2010

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Nikt nie ma wątpliwości, że zapoczątkowany w ubiegłym roku trend ostrożnościowej polityki kredytowej utrzyma się.
Nikt nie ma wątpliwości, że zapoczątkowany w ubiegłym roku trend ostrożnościowej polityki kredytowej utrzyma się.
Umiesz liczyć? Jeśli chcesz otrzymać kredyt konsumpcyjny, licz na swój bank – takie motto będzie przyświecało rynkowi pożyczek gotówkowych w 2010 r. Kredyty gotówkowe wciąż będą udzielane, ale z dużo mniejszym rozmachem niż w ostatnich latach. To już nie będzie przyrost o ponad 30 czy kilkanaście procent rocznie jak w latach 2008 i 2009 r., lecz co najwyżej około 10 procent – uważa Łukasz Molenda, dyrektor zespołu kredytów dla ludności w Banku Zachodnim WBK.

I to pod warunkiem, że wiarygodni i pożądani przez banki klienci będą mieli apetyt na tego typu pożyczki. Bowiem, zdaniem Łukasza Molendy, banki w większym stopniu niż wcześniej będą podejmowały próby wyselekcjonowania wśród swoich klientów osób, które mają potrzeby finansowe, a jednocześnie dają gwarancję spłaty. Takie dzialania już zresztą zapowiedział Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku (do BRE należą mBank i MultiBank). Zdaniem Michała Kuchty, Dyrektora Centrum Rozwoju Produktów Kredytowych db kredyt, w tym roku powodzeniem będą cieszyć się kredyty konsolidacyjne, których celem jest spłacenie zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Na te jednak szanse mają osoby, które radzą sobie z obsługą dotychczasowych kredytów.

Nikt nie ma wątpliwości, że zapoczątkowany w ubiegłym roku trend ostrożnościowej polityki kredytowej utrzyma się. Banki będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie właściwych proporcji między poziomem zadłużenia klientów a ich dochodem. Trudniej będzie otrzymać kredyt klientom o nieregularnych zarobkach i niższych dochodach. Można się także spodziewać, że banki położą jeszcze większy nacisk na skuteczność działań windykacyjnych, a także wszelkich procesów monitoringu bieżących spłat. Tym bardziej, że - jak pokazały dane Komisji Nadzoru Finansowego - z terminowym regulowaniem rat Polacy mają coraz większy problem. Z 154,5 mld zł kredytów konsumpcyjnych na koniec ubiegłego roku gospodarstwa domowe nie spłacały regularnie już 10,8 proc. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 6,6 proc. Oznacza to, że banki na koniec zeszłego roku miały problem z odzyskaniem 16,7 mld zł kredytów konsumpcyjnych (w tej definicji mieszczą się kredyty w rachunku bieżącym, na kartach kredytowych, ratalne, samochodowe i przede wszystkim gotówkowe).

Polecamy: Polacy nie dbają o swoje oszczędności

Drożeją pożyczki gotówkowe

W tej sytuacji nie dziwi, że kredyt gotówkowy jest coraz trudniej dostać i jest on coraz droższy. Jak wynika z zestawienia ofert 23 banków, przygotowanego przez niezależną firmę pośrednictwa finansowego Gold Finance, w styczniu średni koszt 3-letniej pożyczki w wysokości 10 tys. zł w „swoim” banku wyniósł 3248 zł. Był o 20 zł wyższy niż przed miesiącem. W przypadku „obcych” klientów średni koszt za nasz kredyt wzrósł o 25 zł, z 3461 zł do 3486 zł.

Podwyżki

W styczniu oferta kredytów gotówkowych podrożała w: Polbanku EFG, Getin Noble Banku, Euro Banku, Alior Banku i PKO BP. W efekcie doszło do sporego przemeblowania w naszym rankingu. Pozycję lidera stracił Polbank EFG, po podwyżkach na niższe miejsca spadli też Getin Noble Bank oraz Alior. Na atrakcyjności straciła również oferta PKO BP. Grudniowa przecena pożyczek gotówkowych w PKO BP okazała się chwilową zmianą. Od tego roku znów jest drożej. Jedyne spadki cen zafundowali klientom MultiBank, BPH i Bank Pocztowy. W ofertach obniżyły się koszty prowizji i ubezpieczeń.

W Polbanku EFG zakończyła się oferta z darmową prowizją i od nowego roku trzeba wyłożyć 3 proc. wartości kredytu. Oprocentowanie pozostało niezmienione. Efekt? Kredyt nie kosztuje już 1943 zł, lecz blisko 2300 zł. W Alior Banku skala podwyżek również była spora. Bank ujednolicił ofertę dla klientów znanych i nieznanych. Oprocentowanie dla tych pierwszych z 13 proc. wzrosło do 16 proc., prowizja skoczyła z 1 do 2 pkt proc. Ostatecznie koszt kredytu zwiększył się do ponad 3800 zł. Stracili przede wszystkim znani bankowi klienci. Podobnie w styczniu było w Euro Banku. Tam dla znanych klientów w górę poszło oprocentowanie z 11,5 do 12,5 proc. Oferta dla obcych klientów nie zmieniła się. Oprocentowanie i prowizja poszły w górę również w PKO BP. Dla swoich klientów bank podniósł odsetki z 15,65 do 17,99 proc., a prowizję z 4,5 do 5 proc. Dla „obcych” klientów odsetki z 15,65 proc. zwiększyły się do 19,99 proc. Prowizja pozostała na 5 proc. maksymalnym poziomie. Kredyty dla swojego klienta kosztował w największym banku 3669 zł, a dla obcego ponad 4 tys. zł

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Obniżki

W MultiBanku z 4 do 3 proc. spadła prowizja dla osób, które nie były wcześniej jego klientami i zrównała się z płaconą przez osoby znane bankowi. W efekcie koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata przez nieznaną bankowi czteroosobową rodzinę zarabiającą 6 tys. zł netto obniżył się do 3082 zł. Ale i tak pozostał wyższy niż dla stałego klienta banku. W BPH w jednej z ofert dla osób nie współpracujących wcześniej z bankiem mocno spadł koszt ubezpieczenia - z 1705 zł do niecałych 800 zł, czyli do poziomu płaconego przez stałych klientów banku. Koszty ubezpieczenia obniżył również Bank Pocztowy. Zamiast ponad 1500 zł, od stycznia ubezpieczenie kosztuje 1260 zł. Jeśli ktoś chce ubezpieczenia uniknąć może założyć w banku lokatę w wysokości pożyczki. Podobny wybór nieznanym sobie wcześniej klientom daje Millennium.

Dla znanych klientów najtaniej w BNP Paribas Fortis, BZ WBK i Millennium

Po cenowych zmianach na pierwszej pozycji rankingu Gold Finance znalazła się w styczniu oferta kredytu z BNP Paribas Fortis z kosztem 2032 zł. Bank za tyle samo pożyczy 10 tys. zł na 3 lata zarówno znanym, jak i nieznanym klientom. Atrakcyjną ofertę mają dla własnych klientów również BZ WBK, Millennium i Citi Handlowy, w których nasz 3-letni kredyt na 10 tys. zł kosztował niecałe 2500 zł.

Dla nieznanych klientów najtaniej jest w BNP Paribas Fortis i Polbanku EFG

Ranking najatrakcyjniejszych pożyczek gotówkowych dla nieznanych klientów tradycyjnie otwierają banki, które nie różnicują oferty w zależności od wcześniejszych relacji z klientem. Najtaniej osoba „z ulicy” z 4-osobowej rodziny i 6 tys. zł dochodu netto pożyczy 10 tys. zł na 3 lata w BNP Paribas Fortis oraz w Polbanku EFG. Kolejne dwie najkorzystniejsze oferty pochodzą z BZ WBK i Getin Noble Bank. Banki te inaczej traktują osoby znane i nieznane.

Zobacz: Czy warto brać pożyczki gotówkowe na małe kwoty?

Na 23 ankietowane przez Gold Finance banki, prowadzenie identycznej polityki cenowej wobec każdego klienta deklaruje 7 banków. Wśród instytucji stosujących takie samo podejście bez względu na relacje z zainteresowanym pożyczką znaleźli się w styczniu: Polbank EFG, BNP Paribas Fortis, Allianz, DB PBC (db kredyt), BOŚ, BPH, a od tego miesiąca również Alior Bank. Pozostali różnicują ofertę (choć nie zawsze widać to akurat na naszym przykładzie, tak jest np. w Getin Noble Banku). Obecnie różnice w ofertach dla sprawdzonego klienta i osoby „z ulicy” są najwyższe w Citi Handlowym - sięgają niemal 30 proc. Wysokie są również w Millennium. W mBanku i Euro Banku sięgają niemal 20 proc., a np. w BZ WBK, ING BSK i DnB Nord kilkunastu proc. W Lukasie i PKO BP jest to ok. 10 proc. różnicy. Średni koszt opisywanego przez nas kredytu dla „swojego” klienta wyniósł na koniec stycznia 3248 zł, a dla nieznanego 3486 zł.

Kalkulator rat kredytu

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Restrukturyzacja firmy. Po zmianach od 1 grudnia 2021 r
Restrukturyzacja firmy. Po zmianach od 1 grudnia 2021 r
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NBP: w marcu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł
  Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2022 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł – podał NBP w piątkowym komunikacie. W analogicznym miesiącu 2021 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 0,6 mld zł.
  GUS opublikował dane o inflacji w kwietniu 2022
  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,0 % w stosunku do marca i były jednocześnie o 12,4 % wyższe niż przed rokiem (w marcu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 11,0%).
  Wakacje kredytowe 2022 – warunki
  Wakacje kredytowe to forma rządowej pomocy dla kredytobiorców z kredytem hipotecznym w złotówkach. Dzięki niej będą mogli oni odroczyć płatność czterech rat swojego zobowiązania wobec banku w 2022 i 2023 roku. Na czym polegają?
  Najem instytucjonalny w Polsce
  Najem instytucjonalny w Polsce nie jest powszechnie znaną formą wynajmu mieszkania. Jakie są największe atuty korzystania z tego typu mieszkań, a co najemcy instytucjonalni woleliby zmienić? Na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich firma analityczno-badawcza Zymetria zbadała rynek wynajmu w Polsce.
  Wycena szkody? Sztuczna inteligencja w akcji
  Wycena szkody? Sztuczna inteligencja teraz zajmie się ocenieniem skali uszkodzeń i przygotowaniem wartości odszkodowania. I to w Polsce!
  Gdzie jest najwięcej wypadków? Lista powiatów.
  Gdzie jest najwięcej wypadków? To pytanie postanowił zadać sobie GUS. Odpowiadając na nie, przygotował listę najniebezpieczniejszych powiatów.
  Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego 2022
  Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego 2022. Czyli o co chodzi w tym dokumencie i jak go zdobyć?
  Więcej Polaków chce oszczędzać pieniądze, ale nie wszystkich na to stać
  Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do oszczędzania pieniędzy niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.
  Bentley Bentayga EWB. Brytyjski SUV z długimi drzwiami
  Bentley Bentayga EWB, czyli auto, które można skonfigurować na 24 miliardy sposobów. Co wiadomo o dłuższej wersji hitowego modelu Bentley`a?
  Wojna zmieniła warunki prowadzenia biznesu przez ukraińskich przedsiębiorców i ich kontrahentów
  W ubiegłym roku Polska stała się drugim największym partnerem gospodarczym Ukrainy. Agresja Rosji na ten kraj położyła kres wypracowanym procedurom współpracy i wstrzymała możliwość otrzymywania przez polskie firmy współpracujące z ukraińskimi przedsiębiorstwami wynagrodzenia za dostawy i usługi. Zablokowano główne szlaki handlowe przez porty czarnomorskie. 80 proc. ukraińskich firm zostało dotkniętych skutkami wojny.
  Sasin: magazyny gazu napełnione w 84 proc.
  Magazyny gazu mamy napełnione w 84 proc. - przekazał w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że Polska obywa się dziś bez gazu rosyjskiego
  Europejski rynek nieruchomości komercyjnych pozostaje odporny na inflację i wojnę w Ukrainie
  Rynek nieruchomości komercyjnych w regionie EMEA oparł się negatywnemu wpływowi inwazji Rosji na Ukrainę w I kw. 2022 r. Przyszłe konsekwencje wojny pozostają jednak trudne do przewidzenia.
  Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT
  Do tej pory zwolniony od VAT był wyłącznie wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe na rzecz ostatecznych najemców oraz na rzecz społecznych agencji najmu. Inne podmioty przyjmujące nieruchomości w najem, w tym Jednostki Samorządu Terytorialnego, nie mogły korzystać z takiego zwolnienia.
  Jak fiskus zastępuje dowody poszlakami, usiłując karać przedsiębiorców
  Znana polska spółka działająca w branży wrażliwej obrotu elektroniką została oskarżona przez skarbówkę o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT, w tzw. odwróconym łańcuchu dostaw.
  Nadpłata bądź wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a zwrot opłat – UOKiK sprawdza czy banki zwracają je kredytobiorcom
  Jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy. Prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków, w których sprawdza, czy prawidłowo rozliczają się z konsumentami.
  Rządowe wakacje kredytowe umożliwią wydanie na raty kredytu hipotecznego tyle co w 2021
  Zasady ustawowych wakacji kredytowych spowodują, że w drugiej połowie tego roku będzie można zapłacić tylko dwie raty zamiast sześciu. Z kolei w całym przyszłym roku osiem rat zamiast dwunastu. To spowoduje, że w skali całego roku wydatki na raty w 2022 r. będą bardzo zbliżone do tych z ubiegłego roku.
  Złoto inwestycyjne: sztabki i monety bulionowe od Mennicy Polskiej
  Złoto inwestycyjne jest obecnie jedną z najchętniej wybieranych form lokowania finansów. Nic dziwnego, zapewnia bowiem wysokie bezpieczeństwo oszczędności. Wartość złota nie tylko nie odnotowuje wysokich spadków, ale wręcz przeciwnie. Wystarczy przyjrzeć się jego kursom na przestrzeni lat, by zauważyć, że ten wyjątkowy kruszec ma stałą tendencję wzrostową. Inwestując w złoto, warto jednak dokładnie przemyśleć wybór jego formy – im wyższa próba, tym większa wartość. Biżuteria bywa pod tym względem zawodna, ale świetnym wyborem są sztabki złota oraz monety bulionowe Mennicy Polskiej.
  Pakiet wsparcia dla kredytobiorców - co zawiera?
  Rozszerzamy tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców – powiedział 10 maja premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że pomoc dla kredytobiorców nie będzie impulsem inflacyjnym.
  Pierwszy dzień lata w 2022 r.
  Kiedy w 2022 r. wypada pierwszy dzień lata w Polsce? Czy jest to najdłuższy dzień w roku? Co warto wiedzieć o tym czasie?
  Eko jazda dieslem. Jak oszczędzać paliwo?
  Eko jazda dieslem: czy różni się od eko jazdy benzyniakiem? O jakich zasadach powinien pamiętać kierowca? O tym opowiemy w naszym materiale.
  Licencja wspólnotowa, brak przewoźników i paraliż w Europie?
  Licencja wspólnotowa brak przewoźników. Pytanie na dziś brzmi: czy nowe przepisy mogą sparaliżować transport w Europie? Mogą. To realne widmo!
  Zmiany podatkowe dla przedsiębiorców wspierających Ukraińców
  Rząd wprowadził ulgi podatkowe dla przedsiębiorców udzielających pomocy Ukraińcom - w odpowiedzi na wspólny apel Rady Przedsiębiorczości i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Obejmują one m.in. możliwość odliczenia przekazanych na ten cel darowizn od podstawy opodatkowania PIT i CIT odpowiednio do kwoty 6% lub 10% dochodu, 0% stawkę VAT na dostawy pomocowe, czy zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów spółek.
  Ekspert: rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o około 15-20 proc. przez wojnę i sankcje
  Rosyjska gospodarka przez wojnę z Ukrainą oraz europejskie sankcje skurczy się w tym roku o ok. 15-20 proc. - ocenił w rozmowie z PAP Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak zwrócił uwagę Rybacki, przedsiębiorstwa przemysłowe ankietowane w badaniu PMI wskazują, że konieczna będzie największa redukcja zatrudnienia od czasów pandemii Covid-19, "a to prawdopodobnie dopiero początek depresji"
  Obowiązkowe naklejki na samochód. Mandat to 500 zł!
  Obowiązkowe naklejki na samochód? 4 maja 2022 roku w Polsce zaczął obowiązywać wzór naklejki dotyczącej strefy zeroemisyjnej.
  W jakich branżach mikrofirmy wystawiają mniej faktur w 2022 r.?
  W pierwszym kwartale 2022 r. mikrofirmy z wielu branż wystawiały mniej faktur niż w trzech pierwszych miesiącach zeszłego roku.