Kategorie

Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2010

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Nikt nie ma wątpliwości, że zapoczątkowany w ubiegłym roku trend ostrożnościowej polityki kredytowej utrzyma się.
Umiesz liczyć? Jeśli chcesz otrzymać kredyt konsumpcyjny, licz na swój bank – takie motto będzie przyświecało rynkowi pożyczek gotówkowych w 2010 r. Kredyty gotówkowe wciąż będą udzielane, ale z dużo mniejszym rozmachem niż w ostatnich latach. To już nie będzie przyrost o ponad 30 czy kilkanaście procent rocznie jak w latach 2008 i 2009 r., lecz co najwyżej około 10 procent – uważa Łukasz Molenda, dyrektor zespołu kredytów dla ludności w Banku Zachodnim WBK.
Reklama

I to pod warunkiem, że wiarygodni i pożądani przez banki klienci będą mieli apetyt na tego typu pożyczki. Bowiem, zdaniem Łukasza Molendy, banki w większym stopniu niż wcześniej będą podejmowały próby wyselekcjonowania wśród swoich klientów osób, które mają potrzeby finansowe, a jednocześnie dają gwarancję spłaty. Takie dzialania już zresztą zapowiedział Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku (do BRE należą mBank i MultiBank). Zdaniem Michała Kuchty, Dyrektora Centrum Rozwoju Produktów Kredytowych db kredyt, w tym roku powodzeniem będą cieszyć się kredyty konsolidacyjne, których celem jest spłacenie zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Na te jednak szanse mają osoby, które radzą sobie z obsługą dotychczasowych kredytów.

Nikt nie ma wątpliwości, że zapoczątkowany w ubiegłym roku trend ostrożnościowej polityki kredytowej utrzyma się. Banki będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie właściwych proporcji między poziomem zadłużenia klientów a ich dochodem. Trudniej będzie otrzymać kredyt klientom o nieregularnych zarobkach i niższych dochodach. Można się także spodziewać, że banki położą jeszcze większy nacisk na skuteczność działań windykacyjnych, a także wszelkich procesów monitoringu bieżących spłat. Tym bardziej, że - jak pokazały dane Komisji Nadzoru Finansowego - z terminowym regulowaniem rat Polacy mają coraz większy problem. Z 154,5 mld zł kredytów konsumpcyjnych na koniec ubiegłego roku gospodarstwa domowe nie spłacały regularnie już 10,8 proc. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 6,6 proc. Oznacza to, że banki na koniec zeszłego roku miały problem z odzyskaniem 16,7 mld zł kredytów konsumpcyjnych (w tej definicji mieszczą się kredyty w rachunku bieżącym, na kartach kredytowych, ratalne, samochodowe i przede wszystkim gotówkowe).

Polecamy: Polacy nie dbają o swoje oszczędności

Drożeją pożyczki gotówkowe

W tej sytuacji nie dziwi, że kredyt gotówkowy jest coraz trudniej dostać i jest on coraz droższy. Jak wynika z zestawienia ofert 23 banków, przygotowanego przez niezależną firmę pośrednictwa finansowego Gold Finance, w styczniu średni koszt 3-letniej pożyczki w wysokości 10 tys. zł w „swoim” banku wyniósł 3248 zł. Był o 20 zł wyższy niż przed miesiącem. W przypadku „obcych” klientów średni koszt za nasz kredyt wzrósł o 25 zł, z 3461 zł do 3486 zł.

Podwyżki

Reklama

W styczniu oferta kredytów gotówkowych podrożała w: Polbanku EFG, Getin Noble Banku, Euro Banku, Alior Banku i PKO BP. W efekcie doszło do sporego przemeblowania w naszym rankingu. Pozycję lidera stracił Polbank EFG, po podwyżkach na niższe miejsca spadli też Getin Noble Bank oraz Alior. Na atrakcyjności straciła również oferta PKO BP. Grudniowa przecena pożyczek gotówkowych w PKO BP okazała się chwilową zmianą. Od tego roku znów jest drożej. Jedyne spadki cen zafundowali klientom MultiBank, BPH i Bank Pocztowy. W ofertach obniżyły się koszty prowizji i ubezpieczeń.

W Polbanku EFG zakończyła się oferta z darmową prowizją i od nowego roku trzeba wyłożyć 3 proc. wartości kredytu. Oprocentowanie pozostało niezmienione. Efekt? Kredyt nie kosztuje już 1943 zł, lecz blisko 2300 zł. W Alior Banku skala podwyżek również była spora. Bank ujednolicił ofertę dla klientów znanych i nieznanych. Oprocentowanie dla tych pierwszych z 13 proc. wzrosło do 16 proc., prowizja skoczyła z 1 do 2 pkt proc. Ostatecznie koszt kredytu zwiększył się do ponad 3800 zł. Stracili przede wszystkim znani bankowi klienci. Podobnie w styczniu było w Euro Banku. Tam dla znanych klientów w górę poszło oprocentowanie z 11,5 do 12,5 proc. Oferta dla obcych klientów nie zmieniła się. Oprocentowanie i prowizja poszły w górę również w PKO BP. Dla swoich klientów bank podniósł odsetki z 15,65 do 17,99 proc., a prowizję z 4,5 do 5 proc. Dla „obcych” klientów odsetki z 15,65 proc. zwiększyły się do 19,99 proc. Prowizja pozostała na 5 proc. maksymalnym poziomie. Kredyty dla swojego klienta kosztował w największym banku 3669 zł, a dla obcego ponad 4 tys. zł

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Obniżki

W MultiBanku z 4 do 3 proc. spadła prowizja dla osób, które nie były wcześniej jego klientami i zrównała się z płaconą przez osoby znane bankowi. W efekcie koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata przez nieznaną bankowi czteroosobową rodzinę zarabiającą 6 tys. zł netto obniżył się do 3082 zł. Ale i tak pozostał wyższy niż dla stałego klienta banku. W BPH w jednej z ofert dla osób nie współpracujących wcześniej z bankiem mocno spadł koszt ubezpieczenia - z 1705 zł do niecałych 800 zł, czyli do poziomu płaconego przez stałych klientów banku. Koszty ubezpieczenia obniżył również Bank Pocztowy. Zamiast ponad 1500 zł, od stycznia ubezpieczenie kosztuje 1260 zł. Jeśli ktoś chce ubezpieczenia uniknąć może założyć w banku lokatę w wysokości pożyczki. Podobny wybór nieznanym sobie wcześniej klientom daje Millennium.

Dla znanych klientów najtaniej w BNP Paribas Fortis, BZ WBK i Millennium

Po cenowych zmianach na pierwszej pozycji rankingu Gold Finance znalazła się w styczniu oferta kredytu z BNP Paribas Fortis z kosztem 2032 zł. Bank za tyle samo pożyczy 10 tys. zł na 3 lata zarówno znanym, jak i nieznanym klientom. Atrakcyjną ofertę mają dla własnych klientów również BZ WBK, Millennium i Citi Handlowy, w których nasz 3-letni kredyt na 10 tys. zł kosztował niecałe 2500 zł.

Dla nieznanych klientów najtaniej jest w BNP Paribas Fortis i Polbanku EFG

Ranking najatrakcyjniejszych pożyczek gotówkowych dla nieznanych klientów tradycyjnie otwierają banki, które nie różnicują oferty w zależności od wcześniejszych relacji z klientem. Najtaniej osoba „z ulicy” z 4-osobowej rodziny i 6 tys. zł dochodu netto pożyczy 10 tys. zł na 3 lata w BNP Paribas Fortis oraz w Polbanku EFG. Kolejne dwie najkorzystniejsze oferty pochodzą z BZ WBK i Getin Noble Bank. Banki te inaczej traktują osoby znane i nieznane.

Zobacz: Czy warto brać pożyczki gotówkowe na małe kwoty?

Na 23 ankietowane przez Gold Finance banki, prowadzenie identycznej polityki cenowej wobec każdego klienta deklaruje 7 banków. Wśród instytucji stosujących takie samo podejście bez względu na relacje z zainteresowanym pożyczką znaleźli się w styczniu: Polbank EFG, BNP Paribas Fortis, Allianz, DB PBC (db kredyt), BOŚ, BPH, a od tego miesiąca również Alior Bank. Pozostali różnicują ofertę (choć nie zawsze widać to akurat na naszym przykładzie, tak jest np. w Getin Noble Banku). Obecnie różnice w ofertach dla sprawdzonego klienta i osoby „z ulicy” są najwyższe w Citi Handlowym - sięgają niemal 30 proc. Wysokie są również w Millennium. W mBanku i Euro Banku sięgają niemal 20 proc., a np. w BZ WBK, ING BSK i DnB Nord kilkunastu proc. W Lukasie i PKO BP jest to ok. 10 proc. różnicy. Średni koszt opisywanego przez nas kredytu dla „swojego” klienta wyniósł na koniec stycznia 3248 zł, a dla nieznanego 3486 zł.

Kalkulator rat kredytu

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Inflacja - maj 2021 r.

  Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polkom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zawieranie umów w formie elektronicznej, zarządzanie dokumentami online. Czy prawnicy pozbędą się papierów?

  Zawieranie umów w formie elektronicznej. Tak jak biznesmeni rozpoczynający swoją karierę w latach 80-tych i 90-tych są przyzwyczajeni do noszenia znacznej ilości gotówki w kieszeni, tak prawnicy są przyzwyczajeni do wszystkiego, co jest „na piśmie”, „stwierdzone pismem”, ma „formę pisemną”, itp. Jak słusznie wskazała Rzecznik Generalna TSUE (w swojej opinii w sprawie C-258/16), teksty zapisuje się od tysięcy lat na różnych nośnikach – na glinianych tabliczkach, papirusie, marmurze czy granicie. Współcześnie coraz powszechniej używa się jednak elektronicznych środków przekazu. Odchodzi się od utożsamiania formy pisemnej wyłącznie z formą papierową (wydrukiem papierowym).

  Jak firma powinna informować o realizacji zadania publicznego?

  Od 25 czerwca br. będą obowiązywały nowe regulacje dla beneficjentów programów finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, w tym z PFRON. Jakie obowiązki informacyjne ma firma?

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Czy przedsiębiorca może sprawdzić kto jest zaszczepiony?

  Była wojna o maseczki, będzie o dowody szczepienia? Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak sprawdzać czy klient jest zaszczepiony. Jakie obowiązki ma pracodawca, a jakie prawa pracownik?

  Co 4 firma ma kłopoty ze spłata rat kredytu lub leasingu

  Co druga firma z sektora MŚP w ciągu ostatnich trzech miesięcy poniosła w związku z pandemią dodatkowe koszty. Pojawiły się problemy ze spłatą rat leasingu. Ale te wydatki to nie jedyne zmartwienie firm. Jakie kłopoty finansowe mają firmy?

  Rynek konsumenta. Kto kupuje zdalnie, a kto stacjonarnie?

  Zakupy przez internet zyskały przez pandemię. W wyniku kolejnych obostrzeń nakładanych na branżę i wielu tygodni niemal całkowitego zakazu handlu drogą stacjonarną dla wielu sklepów handel internetowy był jedynym kanałem dystrybucji.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Kiedy ruszy Krajowy Rejestr Zadłużonych?

  Krajowy Rejestr Zadłużonych miał zacząć działać w lipcu tego roku, ale poczekamy jeszcze na jego uruchomienie. Kto trafi do Krajowego Rejestru Zadłużonych?

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.