| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Zalety pożyczki hipotecznej

Zalety pożyczki hipotecznej

Nawet 320 tys. zł może pożyczyć na dowolny cel osoba, która dysponuje mieszkaniem wartym 400 tys. zł, pod warunkiem, że nie jest obciążone hipotecznie. W jednym banku zaciągając pożyczkę pod zastaw mieszkania, przez 10 lat można spłacać tylko odsetki. Środki na dowolny cel możemy też pozyskać ze znacznie tańszego kredytu hipotecznego pod warunkiem, że stosunkowo niedawno kupiliśmy mieszkanie za gotówkę.

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to dosyć podobne produkty. W obu przypadkach zabezpieczeniem jest nieruchomość. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku pożyczki bank nie wnika w to, na jaki cel wydane zostaną pieniądze. Kredyt hipoteczny zaciąga się natomiast na zakup nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu.

Pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na przykład na zakup drogiego samochodu, gdyż może to być najtańszy sposób finansowania. Można ją też zaciągnąć na remont mieszkania, a nawet zakup nieruchomości. Standardowo takie wydatki lepiej finansować z tańszego kredytu mieszkaniowego, jednak zdarzają się sytuacje, w których kredyt jest nieakceptowalny. Może tak być w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie chce przedstawiać w banku faktur, bądź w inny sposób rozliczać się z wydatkowania środków na remont (np. foto-inspekcje), bądź – w przypadku zakupu mieszkania – chce, aby ta nieruchomość miała „czystą” hipotekę.

Zdarzają się też inne przypadki, gdy pożyczka hipoteczna okazuje się najkorzystniejszym wyjściem. – Jeden z moich klientów budował dom i chciał sprzedać go na etapie stanu surowego zamkniętego. Standardowy kredyt na budowę zobowiązywałby go do doprowadzenia budowy do stanu deweloperskiego. Dzięki temu, że miał inną nieruchomość, pod którą zaciągną pożyczkę hipoteczną, mógł sprzedać do wcześniej – opisuje Kajetan Czyż, doradca finansowy Home Broker z Wrocławia. Wskazuje też inne sytuacje: zaciągnięcie pożyczki hipotecznej na zakup działki rolnej czy też zakup kilku samochodów przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Inny doradca z Wrocławia, Marcin Murzyński, wskazuje z kolei inny przykład wykorzystania pożyczki pod zastaw mieszkania przez osoby prowadzące własny biznes. – Jeden z moich klientów potrzebował 50 tys. zł na depozyt gwarancyjny przy otwieraniu franczyzy. Pożyczka hipoteczna była dla niego najtańszą formą pozyskania pieniędzy. Grzegorz Chojnacki, doradca z Warszawy, informuje z kolei o przypadkach zaciągania pożyczek przez osoby, które inwestują pozyskane środki.
Krótszy okres kredytowania niż przy kredycie hipotecznym.

Takie sytuacje nie są powszechne, dlatego też pożyczki hipoteczne cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem, niż kredyty hipoteczne. Pożyczkę można zaciągnąć maksymalnie na 50 lat. Taka opcja to jednak wyjątek na rynku (Alior Bank). Przeciętny okres kredytowania to 25 lat. Najbardziej restrykcyjne banki (BGŻ i Kredyt Bank) udzielą pożyczek na 15 lat. Generalnie jednak okres kredytowania jest krótszy niż w przypadku kredytów hipotecznych, gdzie przeciętnie można zaciągnąć dług na 40 lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK