reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Analiza budżetu rodzinnego

Analiza budżetu rodzinnego

Prowadząc własny budżet, tj. analizując swoje wydatki, po pewnym czasie (około 3 miesiącach), można dojść do bardzo ciekawych i konstruktywnych wniosków.

Wszystkie Twoje wydatki można podzielić na dwie, duże, bardzo ogólne kategorie: wydatki ważne i opcjonalne.

Ważne wydatki, to wszystkie te wydatki, które musisz ponieść, aby żyć na określonym poziomie. Nie ma co się tutaj zastanawiać: jeśli coś dla ciebie jest w życiu ważne, to kosztuje to określoną kwotę pieniędzy, którą „wykładasz”, bo to coś, co za to kupujesz jest dla ciebie ważne, potrzebne i pożyteczne.

Opcjonalne wydatki, to wszystkie te wydatki, które gdybyś ich nie poniósł, to nic się w twoim życiu by nie zmieniło. Są one opcjonalne, nie istotne, nie niosą ze sobą wielkiej wartości, ani znaczenia. Jeśli by ich nie było, to praktycznie byś tego nie zauważył, gdyż nie mają one zasadniczego znaczenia dla jakości Twojego życia, a fakt, że jednak je ponosisz wynika z Twojego przeświadczenia nabytego na drodze doświadczenia, przy czym te przeświadczenie nie jest samo w sobie słuszne, czy nie słuszne, bo to Ty sam swoją osobą nadajesz mu określone znaczenie lub go pozbawiasz.

Skąd masz wiedzieć, który wydatek jest który na twojej liście? Granica pomiędzy nimi jest bardzo płynna i wynika z systemu wyznawanych przez ciebie wartości.

Życiem każdego z nas kierują nasze wartości. Są to wszystkie rzeczy, które są dla nas naprawdę ważne, których potrzebujemy do tego, aby cieszyć się życiem, aby być z niego zadowolonym. Dla każdego z nas liczy się inny zestaw wartości, ale w obrębie różnych zestawów, same wartości się powtarzają. Co może być taką przykładową wartością? Najpopularniejsze to np.:

  • bezpieczeństwo;
  • wolność / wolność finansowa;
  • podróżowanie;
  • własny dom;
  • własna rodzina;
  • kariera zawodowa; itp.

Wszystko, co robimy w naszym życiu podyktowane jest wyznawanymi przez nas wartościami i to nawet pomimo faktu, że możemy sobie ich totalnie nie uświadamiać. To nie ma znaczenia, gdyż podświadomie działamy zawsze na rzecz ich spełnienia w naszym życiu.

Skoro tak, to bardzo ważne jest, aby zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne w życiu, czego od niego oczekujesz? Odpowiedzią na te pytania będzie zestaw Twoich wartości.

Znając je, możesz zrewolucjonizować sposób wydawania pieniędzy. Po prostu uświadom sobie, że każdy wydatek albo przybliża Cię do Twoich wartości (są to wydatki ważne), albo oddala (to są wydatki opcjonalne). Bazując na tej podstawie, możesz każdą okazję do wydania pieniędzy odpowiednio sklasyfikować i zadecydować, czy może lepiej zrezygnować z mało ważnego, opcjonalnego wydatku na rzecz poważnego, ale zarazem bardzo ważnego?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama