REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Analiza budżetu rodzinnego

Paweł Sygnowski

REKLAMA

Prowadząc własny budżet, tj. analizując swoje wydatki, po pewnym czasie (około 3 miesiącach), można dojść do bardzo ciekawych i konstruktywnych wniosków.

Wszystkie Twoje wydatki można podzielić na dwie, duże, bardzo ogólne kategorie: wydatki ważne i opcjonalne.

REKLAMA

REKLAMA

Ważne wydatki, to wszystkie te wydatki, które musisz ponieść, aby żyć na określonym poziomie. Nie ma co się tutaj zastanawiać: jeśli coś dla ciebie jest w życiu ważne, to kosztuje to określoną kwotę pieniędzy, którą „wykładasz”, bo to coś, co za to kupujesz jest dla ciebie ważne, potrzebne i pożyteczne.

Opcjonalne wydatki, to wszystkie te wydatki, które gdybyś ich nie poniósł, to nic się w twoim życiu by nie zmieniło. Są one opcjonalne, nie istotne, nie niosą ze sobą wielkiej wartości, ani znaczenia. Jeśli by ich nie było, to praktycznie byś tego nie zauważył, gdyż nie mają one zasadniczego znaczenia dla jakości Twojego życia, a fakt, że jednak je ponosisz wynika z Twojego przeświadczenia nabytego na drodze doświadczenia, przy czym te przeświadczenie nie jest samo w sobie słuszne, czy nie słuszne, bo to Ty sam swoją osobą nadajesz mu określone znaczenie lub go pozbawiasz.

Skąd masz wiedzieć, który wydatek jest który na twojej liście? Granica pomiędzy nimi jest bardzo płynna i wynika z systemu wyznawanych przez ciebie wartości.

Życiem każdego z nas kierują nasze wartości. Są to wszystkie rzeczy, które są dla nas naprawdę ważne, których potrzebujemy do tego, aby cieszyć się życiem, aby być z niego zadowolonym. Dla każdego z nas liczy się inny zestaw wartości, ale w obrębie różnych zestawów, same wartości się powtarzają. Co może być taką przykładową wartością? Najpopularniejsze to np.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • bezpieczeństwo;
  • wolność / wolność finansowa;
  • podróżowanie;
  • własny dom;
  • własna rodzina;
  • kariera zawodowa; itp.

Wszystko, co robimy w naszym życiu podyktowane jest wyznawanymi przez nas wartościami i to nawet pomimo faktu, że możemy sobie ich totalnie nie uświadamiać. To nie ma znaczenia, gdyż podświadomie działamy zawsze na rzecz ich spełnienia w naszym życiu.

Skoro tak, to bardzo ważne jest, aby zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne w życiu, czego od niego oczekujesz? Odpowiedzią na te pytania będzie zestaw Twoich wartości.

Znając je, możesz zrewolucjonizować sposób wydawania pieniędzy. Po prostu uświadom sobie, że każdy wydatek albo przybliża Cię do Twoich wartości (są to wydatki ważne), albo oddala (to są wydatki opcjonalne). Bazując na tej podstawie, możesz każdą okazję do wydania pieniędzy odpowiednio sklasyfikować i zadecydować, czy może lepiej zrezygnować z mało ważnego, opcjonalnego wydatku na rzecz poważnego, ale zarazem bardzo ważnego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA