Kategorie

Ile czasu zajmują bankowe formalności

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jerzy Węglarz
Łącznie ok. 53 minut – tyle czasu potrzeba na wypełnienie wniosków o kredyt hipoteczny, pożyczkę gotówkową, umowę ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym oraz lokatę – obliczył Expander. Na wypłatę środków z pożyczki trzeba jednak poczekać czasem nawet kilka dni.

Expander sprawdził, jakie formalności związane z finansami osobistymi może załatwić w ciągu jednej godziny Kowalski. Zmierzyliśmy, ile czasu zajmuje wypełnienie wniosków o:

 • kredyt hipoteczny
 • pożyczkę gotówkową
 • ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym
 • lokatę bankową

Dwa pierwsze dokumenty miały formę papierową, a dwa pozostałe – elektroniczną. Mierzyliśmy wyłącznie czas wypełniania wniosków, nie badaliśmy natomiast, ile pod czasu zajęło klientowi przeanalizowanie oferty rynkowej czy podjęcie decyzji, który produkt wybrać. Co ważne – klient miał przy sobie wszystkie dane potrzebne do wypełnienia wniosków. Ponadto, przeczytał wcześniej wszystkie ważne dokumenty, np., regulaminy, oświadczenia czy ogólne warunki ubezpieczenia (czasu potrzebnego na zapoznanie się z nimi nie wliczaliśmy do czasu wypełniania wniosków).

Najwięcej formalności przy kredycie hipotecznym

Reklama

Najdłużej – 20 minut – trwa wypełnienie wniosku o kredyt hipoteczny. Tyle czasu zajęło to klientowi, który wystąpił w badaniu Expandera i samodzielnie wypełnił wniosek. Jeśli pomagałby mu przy tym doradca finansowy – czas zmniejszyłby się do 10 minut i 30 sekund. Tyle czasu potrzebował na wypełnienie tego samego wniosku w imieniu klienta Maciej Ciechomski, doradca Expander Prestige, mający kilkuletni staż zawodowy. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku ubiegania się o pożyczkę hipoteczną.

Wypełniając wniosek o kredyt hipoteczny trzeba podać dane osobowe (imię i nazwisko, datę urodzenia, PESEL, stan cywilny, miejsce zameldowania, NIP, serie i numer dowodu tożsamości), a także informacje dotyczące poziomu wykształcenia, liczby osób w gospodarstwie domowym, liczby osób osiągających dochód czy statusu zamieszkania (własne mieszkanie, wynajem, u rodziców, itp.). Kolejne dane dotyczą źródła dochodów kredytobiorcy (forma zatrudnienia). W przypadku prowadzenia własnej działalności trzeba podać jej rodzaj, formę prawną, sposób rozliczania, a także liczbę zatrudnianych osób, udział kredytobiorcy w przedsiębiorstwie, określić liczbę podpisanych umów z odbiorcami czy liczbę klientów.Kolejny rozdział wniosku dotyczy samego kredytu (waluta, okres kredytowania, kwota, oprocentowanie, forma wypłaty, itd.). Następnie kredytobiorca musi podać informacje dotyczące celu kredytowania, określić, jaki podmiot jest zbywcą (np. deweloper, osoba fizyczna, spółdzielnia mieszkaniowa) i jakiego typu jest nieruchomość (mieszkanie, dom jednorodzinny, itp.). Kolejne elementy wniosku dotyczą tytułu prawnego do nieruchomości, księgi wieczystej czy praw obciążających nieruchomość. Na tym nie koniec. W dalszej kolejności pojawiają się jeszcze pytania dotyczące docelowego i przejściowego zabezpieczenia kredytu, a także majątku kredytobiorcy oraz jego miesięcznych dochodów i wydatków (koszty utrzymania, koszty mieszkaniowe, koszty utrzymania samochodu, alimenty, itd.). Następny punkt to obecne zobowiązania kredytowe. Ta część tabeli może być bardzo szczegółowa – bank chce poznać rodzaje spłacanych kredytów i pożyczek, wysokość miesięcznej raty dla każdego z nich, datę umowy i datę spłaty, itp.

Kredytobiorca z naszego przykładu nie miał innych zobowiązań. Gdyby jednak je posiadał, czas wypełniania wniosku o kredyt hipoteczny wzrósłby znacząco.

Kalkulator rat kredytu

Forma papierowa szybsza niż elektroniczna

Reklama

Wniosek o pożyczkę gotówkową klient z naszego przykładu składał drogą elektroniczną. Jak się okazało, wypełnianie dokumentu na ekranie komputera trwa zdecydowanie dłużej niż w formie papierowej, nawet jeżeli robi to doświadczony doradca. Jeśli jednak klient korzystał już wcześniej z produktu i bierze go powtórnie, wtedy komputer niezaprzeczalnie wiedzie prym. Ponowna aplikacja o pożyczkę gotówkową może trwać nawet minutę. Wypełnienie pierwszego wniosku dla naszego klienta zajęło doradcy 7 minut i 40 sekund.

W przypadku pożyczki gotówkowej formalności jest znacznie mniej, niż przy kredycie na zakup mieszkania. Klient musi podać dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, itp.), stan cywilny, wykształcenie, status mieszkaniowy, liczbę osób na utrzymaniu liczbę posiadanych samochodów i formę ich własności. Kolejne pozycje we wniosku dotyczą rodzaju osiąganego dochodu, okresu zatrudnienia, wysokości miesięcznego dochodu (podstawowego i ewentualnie dodatkowego). Kredytobiorca podaje ponadto dane pracodawcy (NIP, nazwa, branża, forma prawna, dane kontaktowe, itp.). Kolejne pozycje dotyczą zobowiązań (np. inne kredyty, alimenty, udzielone poręczenia). Częścią wniosku jest też oświadczenie kredytobiorcy, w ramach którego osoba ta zgadza się na przetwarzanie jej danych osobowych, potwierdza, że przeciwko niej nie jest toczone postępowanie egzekucyjne czy akceptuje to, że bank może odmówić jej udzielenia kredytu bez podania przyczyny, itp.

Najprostszy wniosek o otwarcie lokaty

Drogą elektroniczną nasz klient złożył też wniosek o lokatę bankową. Dokładnie była to „dyspozycja otwarcia lokaty”. Przy pierwszej rejestracji (nowy klient dla banku) aplikacja zajęła doradcy 5 minut. Większość tego czasu zajęło wpisywanie danych osobowych i kontaktowych. W przypadku kolejnej aplikacji wystarczyła już tylko minuta, gdyż nie było potrzeby wpisywania powyższych danych. Oprócz nich we wniosku podaje się tylko informacje dotyczące lokaty (kwota, oprocentowanie,, okres, waluta, kapitalizacja, itp.). Do tego dochodzi oświadczenie klienta, dotyczące danych osobowych czy potwierdzenia otrzymania regulaminu.
Wniosek wypełnia się szybko, więcej trwa czytanie regulaminów.

Kalkulator zysków z lokaty

W formie papierowej klient wypełnił natomiast wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia z funduszem kapitałowym. Chodzi o produkt służący do regularnego oszczędzania. Klientowi zajęło to 13 minut i 40 sekund. Doradca wypleniając wniosek w imieniu klienta może skrócić potrzebny czas do 9 minut.

We wniosku oprócz danych osobowych i adresu trzeba określić wysokość składki i częstotliwość jej opłacania. Kolejne pytania dotyczą stanu zdrowia ubezpieczonego. W dalszej kolejności klient określa alokację składek (jaka część wpłacanej kwoty ma trafiać do jakiego funduszu), wskazuje uposażonych (potrzebne są dane osobowe tych osób), a następnie składa oświadczenie dotyczące m.in. przekazywania danych osobowych, otrzymania ogólnych warunków ubezpieczenia czy konsekwencji odstąpienia od umowy.

Przed wyplenieniem wniosku dotyczącego produktu oszczędnościowego doradca musi zbadać profil ryzyka klienta, który jest podstawą do wskazania najlepiej dopasowanego produktu. Wypełnienie ankiety, na podstawie której doradca profil ryzyka zajęło naszemu klientowi 7 minut. W ramach unikalnej ankiety opracowanej przez licencjonowanego doradcę inwestycyjnego Rafała Lerskiego Expander pyta m.in. o horyzont inwestycyjny, wiek, czas pozostały do emerytury, doświadczenie w inwestowaniu czy gotowość do poniesienia straty z inwestycji.

Decyzja kredytowa w kilka minut

Obok samego czasu potrzebnego na wypełnienie wniosków – co jak pokazuje nasze badanie nie jest zajęciem bardzo czasochłonnym – z okazji zmiany czasu na zimowy Expander sprawdził też, jak szybko banki są w stanie wydać decyzję dotycząca przyznania pożyczki gotówkowej, a także, jak długo klient musi czekać na wypłatę kredytu. Zwróciliśmy się do banków aby same określiły te terminy. Założyliśmy, że klient złożył kompletny wniosek kredytowy.

Badanie przeprowadziliśmy dla dwóch przypadków:

 •  PRZYPADEK I: o kredyt wnioskuje osoba będąca długoletnim klientem banku, która przeszłości spłacała terminowo kredyty w tym banku
 • PRZYPADEK II. O kredyt wnioskuje osoba niebędąca klientem banku, która w przeszłości terminowo spłaciła pożyczkę gotówkową w innym banku (informacja jest w BIK)

Bankiem, który zadeklarował najszybsze wydanie decyzji kredytowej jest BZ WBK, który w 90% przypadków potrzebuje tylko 10 minut od momentu złożenia kompletnego wniosku. Niewiele wolniejszy jest BGŻ, który potrzebuje 13 minut. Eurobank deklaruje, że wyda decyzję w 15 minut, podobnie, jak ING Bank. Przynajmniej 15 minut potrzebuje Fortis, ale zaznacza, że może potrzebować aż dwóch dni (zależnie od produktu). mBank i Millennium podają, że podejmują decyzje w czasie kilku-kilkunastu minut. Tymczasem w Volkswagen Banku na decyzję trzeba czekać do dwóch dni, podobnie, jak w BOŚ. W Kredyt Banku, w którym standardowy czas to 30 minut, najszybciej udało się udzielić kredytu (włącznie z przelewem środków na rachunek klienta) w 7 minut i 53 sekundy!

Nawet kilka dni trzeba natomiast poczekać czasem na udostępnienie środków z tytułu pożyczki. To, ile bank będzie na to potrzebował czasu zależy od formy wypłaty – gotówka czy przelew. Eurobank deklaruje, że wypłaci środki natychmiast po podjęciu decyzji kredytowej. W Fortis Banku klient może czekać na przelew maksymalnie do 6 dni. Tabela z zestawieniem danych z poszczególnych banków w załączniku.

Zobacz też serwisy: Kredyty, Lokaty

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?