REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki nie doceniają lojalnych klientów

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych

REKLAMA

REKLAMA

Regularne wpływy wynagrodzenia na konto mają dla banku dużą wartość. Niestety większość klientów nic z tego nie ma.

REKLAMA

Na większość bankowych rachunków co miesiąc wpływa pensja. Bankowcy lubią takie regularne wpływy, bo to dla nich tanie źródło kapitału. Pieniądze trafiają na bardzo nisko oprocentowane konta i przez jakiś czas leżą tam bezczynnie. W tym czasie banki mogą te pieniądze puszczać w obieg, np. kreując kolejne pożyczki. Jak podawaliśmy w jednym z wcześniejszych raportów z tytułu wynagrodzeń na rachunki w polskich bankach wpływa ponad 35 mld zł, a więc niebagatelna kwota. Niestety w większości przypadków, klienci którzy zapewniają bankowi środki nie są za to wynagradzani. Jeśli jednak dobrze rozejrzymy się po rynku, to znajdziemy banki, które są jednak w stanie docenić klienta za regularne zasilanie konta. Warto wykorzystać to, co są w stanie zaoferować.

REKLAMA

Generalnie wpływy na konto są jednym z czynników uwzględnianych przez banki przy udzielaniu kredytów. Jeśli co miesiąc zasilamy rachunek możemy liczyć na to, że analityk kredytowy spojrzy na nas łaskawszym okiem. Uproszczoną procedurę przy zaciąganiu pożyczek obiecują m.in. Alior Bank, BGŻ, Millennium, czy PKO BP. Czasami można też liczyć na niższe oprocentowanie kredytu.

REKLAMA

W Alior Banku będzie to preferencyjne oprocentowanie kart kredytowych czy pożyczek. W Citibanku dla klientów przelewających wynagrodzenie jest pożyczka z oprocentowaniem obniżonym o 1 punkt procentowy. W Deutsche Banku oprocentowanie kredytu w rachunku będzie zależało od wysokości wpływów na to konto. W Millennium klienci starający się kredyt odnawialny będą zaś zwolnieni z opłaty przygotowawczej, czyli zaoszczędzą co najmniej 50 zł. W MultiBanku również można liczyć na niższe oprocentowanie kredytów. Solidny klient będzie miał obniżone oprocentowanie pożyczki gotówkowej o 1 punkt procentowy, a kredytu samochodowego o 0,5 punktu. W Banku Pocztowym można zaś liczyć na niższą prowizję przy udzieleniu kredytu gotówkowego. Na korzystniejsze warunki mogą też liczyć aktywni klienci Volkswagen Bank direct.

Poważne korzyści zaczynają się jednak, jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem hipotecznym. Banki premiują klientów przelewających wynagrodzenia na konto oferując im tańsze kredyty. Na przykład Deutsche Bank może zaoferować niższą marżę przy kredycie na mieszkanie. Standardowo obniżka sięga 0,5 punktu procentowego. Podobnie jest w MultiBanku, gdzie dla klientów zasilających regularnie konto marża przy kredycie hipotecznym może być nawet o połowę niższa.

Z kolei w Polbanku oprocentowanie może być obniżone o 1 punkt procentowy. Na podobne korzyści można jeszcze liczyć w Nordea Banku, Lukas Banku, czy Raiffeisen Banku. Jeśli ktoś nie zamierza brać kredytu, a po prostu chce korzystać z bankowego rachunku, to też może zyskać na przelewaniu pensji na konto. Są banki, które takie zachowanie premiują obniżając opłatę za jego prowadzenie. Tak będzie w Banku Zachodnim WBK, Citbanku, Lukas Banku, MultiBanku i Nordea Banku. Z kolei w Banku DnB Nord przelew wynagrodzenia daje możliwość zakupu pakietów usług, które są tańsze niż koszty za usługi kupowane osobno, a do tego wiążą się z promocyjnymi ofertami dla klientów. To o ile mniej można zapłacić w poszczególnych bankach za prowadzenie rachunku pokazuje poniższa tabela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank

Konto

Min. wpływ (PLN)

Opłata standardowa (PLN/m-c)

Opłata po obniżce (PLN/m-c)

BZ WBK

Wydajesz&Zarabiasz *

1 000

7

Konto24

1 000

7,5

5

Citi Handlowy

CitiKonto

1 500

6,99

CitiOne Direct

2 500

6,99

CitiOne

5 000

17,99

Euro Bank

Konto Online

800

4

Lukas Bank

e-konto PRO

2 000

11

7

e-konto PRO

5 000

11

Konto Wygodne

1 200

8

6

MultiBank

Multikonto ja lub my, taryfa Active

2 500

9,5

Nordea Bank

Nordea Spektrum

1 500

8

* dotyczy kont założonych w promocji dla klientów, którzy nie posiadają jeszcze ROR w BZ WBKźródło: Open Finance

Szukając korzyści oferowanych przez banki za przelewanie pensji na rachunek natkniemy się jeszcze na ofertę Citibanku, który proponuje kredyt w koncie nieoprocentowany przez 7 dni w miesiącu, a także tańszy pakiet ubezpieczenia medycznego.

Czasami można też zyskać na produktach oszczędnościowych. Regularne wpływy na konto w Lukas Banku dają dostęp do promocyjnej oferty konta oszczędnościowego. Oprocentowanie wzrasta do 5,1 proc. z 3,5-4,5 proc.

Wspomniane korzyści mogą dać znaczne oszczędności. Jeśli nie będziemy musieli zapłacić za prowadzenie rachunku, to możemy zaoszczędzić nawet ponad 100 zł rocznie. Z kolei obniżona marża przy kredycie hipotecznym może oznaczać oszczędności nawet kilkuset złotych miesięcznie. Warto więc szukać banków, które zapłacą nam za naszą pensję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA