REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki znów proponują lokaty z funduszami

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wyższe oprocentowanie depozytu w zamian za kupno jednostek funduszy może tylko z pozoru być opłacalną inwestycją.

REKLAMA

Od połowy lutego fundusze inwestycyjne znów przynoszą zyski. Według Analiz Online od tego czasu do końca sierpnia fundusze akcji zarobiły średnio prawie 68 proc. Nic więc dziwnego, że rośnie zainteresowanie tym sposobem inwestowania. Sierpień był czwartym miesiącem z rzędu kiedy Polacy więcej kupili jednostek uczestnictwa niż ich sprzedali.

REKLAMA

Banki zaczynają już reagować na tą sytuację i promują fundusze inwestycyjne. Odgrzały stary sprawdzony sposób, czyli lokaty z funduszami, dość popularne na szczycie ostatniej hossy. Produkt ten wygląda w ten sposób, że wpłacona przez klienta kwota jest dzielona według ustalonych proporcji między lokatę i jednostki funduszy. Zazwyczaj oprocentowanie takiego depozytu jest dużo wyższe niż rynkowy standard. Na przykład w MultiBanku wybierając wariant z trzymiesięczną lokatą, na którą trafia jedna czwarta środków, dostaniemy aż 10 proc. w skali roku. W Polbanku również możemy liczyć na tyle samo, jeśli zdecydujemy się na półroczną lokatę, na którą pójdzie połowa inwestycji. Banki mają różne warianty takich lokat, ale generalna zasada jest taka, że im mniej środków idzie na lokatę i im krótszy ma ona okres trwania, tym wyższe jest oprocentowanie. Jeśli bowiem depozyt jest mniej istotną częścią połączonego produktu, to bank może zaoferować wyższe oprocentowanie. Tak wysoka stawka lokaty często służy jednak jako haczyk na klienta.

Zobacz też serwis: Inwestycje

Inwestycja wiąże się bowiem z pewnymi kosztami. Trzeba ponieść opłatę dystrybucyjną za zakup jednostek funduszu. To kilka procent wartości inwestycji, w zależności od tego na jaki rodzaj funduszu się decydujemy. Najdroższe są te najbardziej agresywne, w przypadku których możemy zapłacić nawet 5 proc.

REKLAMA

I tu uwaga, bo niektórych klientów może bardziej kusić wysoka stawka lokaty, a nie będą oni zwracać tak dużej uwagi na koszty. Jak to z finansami bywa, zazwyczaj bardziej opłacalne będzie coś, co z pozoru tak nie wygląda. Ta zasada stosuje się również do lokat z funduszami. Może się bowiem okazać, że lepiej będzie założyć zwykłą lokatę i kupić jednostki funduszy bez prowizji. Niektóre towarzystwa zwalniają z opłat jeśli inwestuje się przez Internet. Prowizji nie pobierają również mBank, MultiBank i Deutsche Bank w swoich supermarketach funduszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza tym niektóre banki w samych lokatach z funduszami obniżają tę prowizję. Na przykład w ING Banku oprocentowanie lokaty nie jest mocno wyśrubowane, bo to 6 proc., czyli stawka dostępna na rynku dla najlepszych zwykłych lokat, ale za to bank nie pobiera opłaty manipulacyjnej przy zakupie jednostek. Trzeba więc skalkulować potencjalne korzyści i koszty. Policzyć o ile więcej zarobimy na lokacie, a ile będą nas kosztować prowizje za zakup funduszy.

Z punktu widzenia klienta taki połączony produkt to dobre rozwiązanie w momencie, kiedy sam myślał o dywersyfikacji środków, czyli jeśli sam chciał założyć sobie bezpieczny depozyt, a do tego dokupić bardziej ryzykowne fundusze. Wtedy może się zastanowić, czy nie wykorzystać propozycji banków, bo będzie miał możliwość założenia lokaty o stawce znaczenie przewyższającej rynkowe. Trzeba tyko pamiętać, że minimalne kwoty wpłat na takie lokaty z funduszami są dużo wyższe niż na standardowe depozyty. Często to co najmniej 5 czy 10 tys. zł, podczas gdy zwykłe lokaty zaczynają się zazwyczaj od 500 zł. Lokaty z funduszami różnią się jeszcze dostępnością strategii inwestycyjnych. Dość często wybór ten jest ograniczony do dwóch, czy trzech funduszy, a czasami wręcz do jednego. Tak jest w Invest Banku, gdzie pieniądze poza tym, że idą na lokatę trafiają do funduszu zrównoważonego. Na drugim biegunie mamy DnB Nord współpracujący z towarzystwem Union Investment, który oferuje aż 10 funduszy do wyboru.

//g1.infor.pl/p/_files/94000/zestawienie_lokat_z_funduszem_wrzesien_2009_9469.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: zestawienie lokat z funduszem - wrzesień 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA