REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokaty znów niżej oprocentowane

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Michał Sadrak

REKLAMA

REKLAMA

Banki nasyciły się pieniędzmi, więc obniżają oprocentowanie lokat. Sytuację klientów ratują antypodatkowe depozyty.

REKLAMA

Opłacalność bezpiecznych depozytów znów spadała, bo aż 11 z 33 banków, których ofertę analizujemy, obniżyło oprocentowanie. Mniej za lokaty i polisolokaty płacą we wrześniu: AIG Bank, BGK, BOŚ, Fortis Bank, Getin Bank, Invest Bank, Meritum Bank, PKO BP, Toyota Bank oraz Kredyt Bank i Polbank. Te dwie ostatnie instytucje równocześnie podniosły oprocentowanie niektórych depozytów. Najciekawsze, bo na największą skalę, są jednak obniżki w jednym z największych polskich banków, czyli w PKO BP. Tu stawki oprocentowania spadły o 0,2-0,25 punktu procentowego i przy lokatach trwających nie dłużej niż rok można liczyć na 4,5-4,6 proc. To jednak i tak dużo w porównaniu z tym, co znajdziemy w tabelach oprocentowania Banku Pekao. Na lokacie kwartalnej i półrocznej na przykład dostaniemy tam… 1 proc.

REKLAMA

Jeśli spojrzymy na drugi biegun, czyli najlepsze lokaty, to widać, że ich oprocentowanie się trzyma. Na początku sierpnia można było nawet znaleźć kilka depozytów przynoszących 7 proc. w skali roku i sporo oprocentowanych powyżej 6 proc. Teraz najlepsze stawki to nawet 7,4 proc., tyle że banki oferują je kosztem fiskusa. To efekt coraz większej popularności depozytów z dzienną kapitalizacją. Dopisywane co 24 godziny odsetki mają stosunkowo niewielkie kwoty i jeśli nie przekraczają 2 zł 49 groszy, to podatek jest zaokrąglany do zera.

Korzyści z takich lokat widać, jeśli spojrzymy na oprocentowanie brutto i netto. Z tym zresztą wiąże się zmiana w metodologii naszego rankingu. Oprocentowanie z bankowej tabeli, czy reklamy to oprocentowanie brutto. Od tego trzeba jeszcze zapłacić 19 proc. podatek od zysków kapitałowych zwany podatkiem Belki. To oznacza, że klient do ręki dostanie mniej, niż by to wynikało ze stawki oprocentowania. Niestety docierają do nas sygnały, że nadal niektórzy klienci banków nie zdają sobie z tego sprawy. Dlatego pokazujemy oprocentowanie netto, czyli ile naprawdę klient banku dostanie odsetek. I na tej podstawie ocenialiśmy banki w rankingu. W przypadku polis lokacyjnych i lokat z dzienną kapitalizacją pokazujemy oprocentowanie ubruttowione, czyli z tradycyjnej lokaty, która gwarantowałaby takie same odsetki po zapłaceniu podatku Belki.

Najlepsze depozyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nazwa Banku

Rodzaj depozytu

Oprocentowanie

Brutto

Netto

5 tys. PLN na 3 miesiące

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA ***

7,41 **

6,00

Meritum

LOKATA

6,23 **

5,05

5 tys. PLN na 6 miesięcy

Noble Bank

LOKATA INTERNETOWA ***

7,41 **

6,00

Meritum

LOKATA

6,3 **

5,10

5 tys. PLN na 12 miesięcy

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

5,35

Meritum

LOKATA

6,36 **

5,15

5 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

5,10

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,9

4,78

20 tys. PLN na 3 miesiące

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,1

4,94

VW Bank direct

LOKATA INTERNETOWA

6,05 *

4,90

20 tys. PLN na 6 miesięcy

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,4

5,18

Invest Bank

LOKATA

6,06

4,91

20 tys. PLN na 12 miesięcy

Lukas Bank

POLISOLOKATA

6,6

5,35

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

5,10

20 tys. PLN na 24 miesiące

Toyota Bank

LOKATA INTERNETOWA

6,3

5,10

AIG Bank

LOKATA INTERNETOWA

5,95

4,82

Noble Bank

POLISOLOKATA

5,8

4,70

* obowiązkowe konto
** lokata z dzienną kapitalizacją
*** lokata internetowa Noble Banku dostępna wyłącznie za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl
Stan ma 2 września 2009 r.; źródło: Open Finance.

REKLAMA

Gdzie zatem znajdziemy najlepsze lokaty? Jeśli chcemy zdeponować 5 tys. zł na kwartał to może to być internetowa lokata Noble Banku na 6 proc., właśnie z dzienną kapitalizacją. Podobny depozyt w tym banku będzie też najlepszy na pół roku. Z kolei na rok 5 tys., a także 20 tys. zł najlepiej ulokować na polisolokacie w Lukas Banku, która przyniesie 5,35 proc. Jeśli z takimi sumami chcielibyśmy poszukać lokaty dwuletniej to w Toyota Banku dostaniemy 5,1 proc. netto.

Ktoś kto chce ulokować 20 tys. zł na kwartał może znaleźć lokatę w AIG na 6,1 proc., co daje 4,94 proc. do ręki. Najlepszy depozyt półroczny dla tej kwoty znajdziemy również w AIG i zarobimy 5,18 proc. netto w skali roku. Trzeba jednak pamiętać, że czasami zamiast jednej lokaty na większą kwotę można założyć kilka mniejszych, ale zwolnionych z podatku Belki.

//g2.infor.pl/p/_files/94000/rating_lokat_wrzesien_2009_9465.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Rating lokat - wrzesień 2009
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA