REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowa wartość kredytów zagrożonych

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

REKLAMA

REKLAMA

Według danych Narodowego Banku Polskiego wartość nie spłacanych w terminie kredytów wzrosła w styczniu o prawie 1,1 mld zł. Pobity został niechlubny rekord z lipca 2009 roku, kiedy wartość złych kredytów wzrosła o 1,063 mld zł.

W efekcie na koniec stycznia w kategorii kredytów, które nie są spłacane w terminie, banki miały po stronie gospodarstw domowych już łącznie prawie 23,5 mld zł z 412,4 mld zł wszystkich kredytów. Wśród kredytów ludności uznanych za zagrożone znajdują się kredyty poniżej standardu, czyli spłacane z opóźnieniem od 1 do 3 miesięcy (2,69 mld zł), wątpliwe, które regulowane są 3 do 6 miesięcy po terminie (2,73 mld zł). Najwięcej jednak jest straconych, czyli nieoddawanych przez ponad 6 miesięcy. Ich wartość wzrosła w styczniu o 650 mln zł (do 18,1 mld zł). Odsetek złych kredytów w całości zadłużenia doszedł już z 5,45 proc. na koniec 2009 r. do 5,70 proc. Oznacza to, że na każde pożyczone gospodarstwom 100 zł, niecałe 6 zł do banku już nie wraca. Jak niedawno sygnalizowała Komisja Nadzoru Finansowego, największy problem banki mają z nierzetelną obsługą kredytów konsumpcyjnych. Na koniec 2009 r. klienci nie spłacali w terminie prawie 11 zł na każde pożyczone 100 zł (10,8 proc.).

REKLAMA

W firmach tym razem było nieźle

Tym razem przedsiębiorcy dali bankom odetchnąć. Wartość zagrożonych kredytów udzielonym firmom zwiększyła się w styczniu o mniej niż 4 mln zł (wzrosła do niecałych 23,995 mld zł). W efekcie odsetek złych kredytów w całości zadłużenia przedsiębiorstw (ponad 209 mld zł) spadł z 11,57 proc. w grudniu do 11,48 proc. w styczniu. Czy to już koniec kłopotów przedsiębiorstw? Trudno kategorycznie stwierdzić, bo miesiące poprawy statystyk zdarzały się już wcześniej, m.in. jako efekt sprzedaży przez banki portfeli złych kredytów. Nie można też zapominać, że firmy mocno dały się bankom we znaki w grudniu. Wtedy wartość ich złych kredytów skoczyła o 1,25 mld zł. Łącznie zagrożone kredyty gospodarstw domowych i firm stanowiły na koniec minionego miesiąca blisko 47,5 mld zł, podczas gdy kredyty gospodarstw i firm stanowiły 621,4 mld zł.

12 mld zł rezerw, a niecałe 9 mld zł zysku

Banki odpisują i płaczą. Jak przyrost zagrożonych należności negatywnie odbija się na wynikach banków, było już mocno widać po opublikowanych ostatnio rezultatach BRE, Kredyt Banku czy Millennium. W tym pierwszym odpisy na utratę wartości i rezerwy pochłonęły 1,1 mld zł, w Kredyt Banku 803 mln zł, a w Millennium 436 mln zł. W najlepszym dotychczas ING BSK było to jedynie 304,5 mln zł i ostatecznie jego zysk skonsolidowany wyniósł 595 mln zł. BRE w rubryce zysk netto grupy zostało jedynie 126 mln zł, Kredyt Bankowi 35 mln zł, a Millennium 1,5 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj też: Zawyżone prowizje od kredytów gotówkowych

Na całym rynku w 2009 r. banki przeznaczyły na utratę wartości i rezerwy 12 mld zł. Zysk netto całego sektora wyniósł 8,7 mld zł. Banki tym samym zrobiły krok wstecz do 2005 r., kiedy to udało się im zarobić ok. 9 mld zł.

Kalkulator rat kredytu

//g1.infor.pl/p/_files/95000/kredyty_zagrozone_styczen_2010_16892.xls
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Kredyty zagrożone - styczeń 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA