REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawyżone prowizje od kredytów gotówkowych

Michał Sadrak
Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
Szukając kredytu gotówkowego sprawdzajmy więc jaki jest całkowity koszt udzielenia takiej pożyczki.
Szukając kredytu gotówkowego sprawdzajmy więc jaki jest całkowity koszt udzielenia takiej pożyczki.

REKLAMA

REKLAMA

Przy kredytach gotówkowych banki liczą prowizję na różne sposoby, niekiedy na niekorzyść kredytobiorcy.

Zaciągając pożyczkę gotówkową musimy pamiętać, że oprócz odsetek, czy ubezpieczenia będziemy jeszcze musieli zapłacić prowizję. Zgodnie z polskim prawem nie może ona przekroczyć 5 proc. kwoty kredytu. Nie jest jednak sprecyzowane, czy ma to być kwota brutto czy netto. Załóżmy, że chcemy pożyczyć 5 tys. zł, i ta suma będzie kwotą netto kredytu. Przyjmijmy, że prowizja za przyznanie pożyczki wynosi 5 proc. Teoretycznie będziemy więc musieli zapłacić 250 zł opłaty. Zazwyczaj ta prowizja może zostać skredytowana, czyli będzie doliczona do kosztu kredytu. Po prostu musimy od banku pożyczyć 5250 zł. I to już będzie kwota brutto. Część banków dopiero od tego policzy 5-proc. prowizję, czyli trzeba będzie zapłacić opłatę w wysokości 262 zł 50 groszy. A zatem kwota kredytu brutto wynosi już 5262,5. I co teraz? Teraz od tego liczymy 5 proc. prowizji co daje nam 263,13 groszy, czyli trzeba od banku pożyczyć 5263 zł 13 groszy. I tak dalej, i tak dalej. Wyliczona w ten sposób prowizja najczęściej wynosi 263,16 zł. Najczęściej, bo zależy, na którym etapie bank postanowi zaokrąglić opłatę.

REKLAMA

Zobacz: Pożyczki i kredyty gotówkowe we wrześniu 2011 - ranking

Różnica w sposobie wyliczania prowizji w naszym przykładzie wynosi nieco ponad 13 zł. Z punktu widzenia klienta to może niezbyt dużo, ale dla banku, który udziela tysięcy takich kredytów może to być przyzwoity dodatkowy dochód. I nie jest to kwestia jednego, czy dwóch banków. Ten sposób liczenia prowizji obowiązuje w 12 na 26 instytucjach, których ofertę kredytową analizowaliśmy. Na tej liście znajdują się: Alior Bank, BGŻ, BPH, BPS, BNP Paribas Fortis, BZ WBK, Eurobank, Getin Bank, Invest-Bank, Pekao, PKO BP, Nordea Bank.

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Oczywiście mniej korzystny sposób liczenia prowizji nie skreśla od razu oferty konkretnego banku. Liczy się również kwestia wysokości samej prowizji, nominalnego oprocentowania, czy dodawanych do kredytu ubezpieczeń. Całkowity koszt kredytu, czyli to ile musimy bankowi oddać ponad to co pożyczyliśmy, pokazuje doskonale, które kredyty są tanie, a które ciężko takimi nazwać. I ten parametr uwzględnia już wyższą prowizję wynikająca z mniej korzystnego sposobu wyliczania. Szukając kredytu gotówkowego sprawdzajmy więc jaki jest całkowity koszt udzielenia takiej pożyczki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA