REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakładanie działalności, Dofinansowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS

Minister Sprawiedliwości przedłożył projekt zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiany mają znacznie usprawnić rozpoczęcie prowadzenia działalności.

Założenie firmy będzie łatwiejsze

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany mające na celu ułatwienie zakładania firm. Chodzi tu m.in. o zautomatyzowanie i uproszczenie nadawania NIP i REGON. Jakie ułatwienia w zakładaniu firmy mają być jeszcze wprowadzone?

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Przyjęło się, że Samozatrudnionym nazywa się przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Wiele osób postrzega jednak samozatrudnienie przez pryzmat stosunku pracy, tj. wykonywania tych samych zadań, co w ramach stosunku pracy, w ramach umowy o współpracy pomiędzy wcześniejszym pracodawcom, a pracownikiem obecnie prowadzącym działalność gospodarczą.

Jakich zasad przestrzegać przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien przestrzegać zasad uczciwej konkurencji oraz poszanowania interesów konsumentów. Jakich obowiązków powinna ponadto dopełnić osoba prowadząca działalność gospodarczą?

REKLAMA

Rozszerzenie gwarancji de minimis

Program de minimis służy wzmocnieniu sektora mikro, małych i średnich firm. Pomaga również w ich rozwoju oraz planowaniu inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z 22 bankami w sprawie rozszerzenia udzielania gwarancji de minimis.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Założenie własnej firmy za pośrednictwem CEIDG trwa bardzo krótko. Przedstawiamy 8 kroków do założenia własnej firmy. Jak najprościej zarejestrować działalność gospodarczą?

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musimy dokonać jej rejestracji. W zależności od tego, w jakiej formie chcemy ją prowadzić, musimy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS).

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Zanim zdecydujemy się zakładać własną firmę, powinniśmy zastanowić się, która z dostępnych form prawnych będzie dla nas najkorzystniejsza. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy chce prowadzić indywidualną działalność gospodarczą, czy wejść w spółkę – osobową lub kapitałową.

REKLAMA

Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Ograniczenia finansowe są największą trudnością przy zakładaniu własnych firm przez Polaków. Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Analiza SWOT - cztery strony biznesu

Narzędzia, takie jak analiza SWOT, często są postrzegane jako moda, wzmacniana przez szkoły biznesu czy firmy zajmujące się doradztwem gospodarczym. Tymczasem to bardzo przydatna i wiarygodna technika, będąca jedną z najważniejszych części skutecznego biznesplanu. Z tego też powodu, jeśli z jakichś względów musimy przygotować macierz SWOT dla swojej firmy, nigdy nie kopiujmy istniejących analiz.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

W każdym polskim mieście rozwija się prywatna przedsiębiorczość w formie start-up. Firmy te mają stać się innowatorami na polskim rynku. Poprzez nowe formy prezentacji, sprzedaży, logistyki oraz współpracy rynkowej start-up powinien stać się nowym, innowacyjnym sektorem MSP. Dla realizacji tego projektu w ostatnich latach wprowadzano dofinansowania, preferencyjne kredyty oraz wsparcie szkół wyższych i instytucji, instytutów.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

Otwieranie firmy na próbę - bez podatku i składek ZUS

Sejm rozważa projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje ona możliwość otwierania firmy na próbę – bez podatku dochodowego i ZUS przez trzy miesiące.

Pieniądze na założenie firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi wydatkami już na starcie. Warto postarać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Gdzie szukać pieniędzy na start firmy?

Czy unijny przedsiębiorca może założyć oddział w Polsce?

Wielu unijnych przedsiębiorców zakłada oddziały swoich firm w Polsce. Jakie zasady zakładania firmy dotyczą przedsiębiorców z Unii Europejskiej?

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Umowa partnerska w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

Umowa partnerstwa zawierana jest między podmiotami w celu realizacji projektu i wymaga podjęcia uchwał właściwych organów. Każdy z partnerów może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Sama realizacja projektu na podstawie umowy partnerstwa wymaga ustanowienia lidera będącego beneficjentem projektu.

Firma za fundusze unijne

Założenie firmy wymaga pozyskania finansów na start. Fundusze unijne na zakładanie własnej działalności gospodarczej były tematem konferencji prasowej "Inwestujemy w młodych!" z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego oraz Władysława Kosiniak-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, która odbyła się 15 maja 2013 r. w siedzibie MRR.

Czym jest działalność agroturystyczna?

Do działalności agroturystycznej nie stosuje się ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jaka jest definicja działalności agroturystycznej?

Pomysł na biznes motoryzacyjny

Problemy na rynku motoryzacyjnym wcale nie oznaczają, że założenie firmy w tej branży jest nieopłacalne. Warto przeanalizować obecną sytuację na rynku i znaleźć swoją niszę. Dobrym pomysłem na biznes może okazać się założenie myjni samochodowej lub komisu samochodowego.

Wniosek o wpis do CEIDG - kiedy jest poprawny?

Wpisy do CEIDG następują na podstawie wniosku. Wniosek o wpis do CEIDG musi być złożony przez osobę uprawnioną oraz być poprawny w sensie formalnym. Kiedy wniosek do CEIDG jest prawidłowy?

Zakładanie firmy - import i obrót kamieniami szlachetnymi

Przedsiębiorca chcący założyć firmę zajmującą się importem i obrotem kamieniami szlachetnymi powinien spełnić kilka warunków. Jakie to warunki?

Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowuje wydatki firm przeznaczone na doradztwo w zakresie badań, produkcji, wprowadzania i sprzedaży produktów na rynek Unii Europejskiej. Jakie jeszcze działanie podejmuje PARP?

Dofinansowanie inwestycji w budynki przemysłowe

Ministerstwo Gospodarki i Pracy wprowadza projekt dofinansowania inwestycji w budynki przemysłowe oraz ich wyposażenie. Odpowiednie przygotowanie projektu oraz wycena poprzez wartość rynkową umożliwia ubieganie się o ministerialne środki.

Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajętym pomieszczeniu

Prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczyna się poprzez złożenie wniosku do CEIDG. Czy przedsiębiorca może prowadzić swoją działalność w wynajętym pomieszczeniu?

Łatwiej założyć własną firmę - weszły zmiany w prawie pracy

17 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ułatwiające zakładanie własnej działalności gospodarczej. Zmiana ta wchodzi wraz z nowelizacją Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Od teraz łatwiej będzie założyć własną firmę.

Prezydent Podpisał zmiany w Kodeksie pracy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2012 roku o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany wprowadza podpisana dziś przez Prezydenta ustawa?

Historia trójmiejskiej porównywarki ubrań, czyli o tym, jak inspirująca może być różnica zdań

Prowadzenie własnego przedsięwzięcia daje niezależność i wolność podejmowania decyzji. Stwarza możliwość twórczego podejścia do pracy i pełnego wykorzystania drzemiącego w każdym z nas potencjału.

Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Na Zachodzie zakup gotowych spółek to wygodny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zatem i handel nimi jest tam traktowany jak normalna forma aktywności biznesowej. U nas natomiast to młody rynek, który jednak rozwija się bardzo dynamicznie. Istnieją bowiem bardzo racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki powodujące, że zakup spółki bywa wyjątkowo opłacalną inwestycją.

Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Ponad 21 tysięcy złotych na założenie biznesu może dostać z urzędu pracy osoba, która straciła zatrudnienie i zarejestrowała się jako bezrobotna. Jakie warunki należy spełnić, żeby liczyć na pieniądze z urzędu pracy?

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Są pieniądze na biznes na wsi. Osoba, chcąca założyć własny biznes na wsi ma możliwość otrzymania nawet 300 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu LEADER. Jakie są warunki i formalności wymagane do uzyskania dofinansowania?

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Są pieniądze na biznes na wsi. Osoba, chcąca założyć własny biznes na wsi ma możliwość otrzymania nawet 300 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu LEADER. Jakie są warunki i formalności wymagane do uzyskania dofinansowania?

Będą dopłaty do eko-domów od 2013 r.

Nawet 50 tys. zł będzie można uzyskać budując na kredyt dom energooszczędny. W przypadku zakupu ekologicznego mieszkania kwota dofinansowania wyniesie 16 tys. zł. O pieniądze na eko-domy będzie można ubiegać się już od I kwartału 2013 roku.

Kocham antyki - o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej

Wizerunek kolekcjonera antyków kojarzy się z osobą starszą, trzymającą lupę w ręku i przeglądającą znaczki. Tak było. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej – o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej, redaktor naczelną kochamantyki.pl, rozmawia Marcin Milewski.

Nie bój się założenia firmy. Otwieramy działalność w 7 krokach

Masz pomysł na własny biznes, ale boisz się formalności związanych z założeniem własnej firmy? Pokazujemy jak założyć firmę w 7 krokach bez wychodzenia z domu.

Twoja pierwsza praca z EURES-em

21 maja 2012 r. wystartował projekt pilotażowy Komisji Europejskiej „Twoja pierwsza praca z EURES-em”. Program ten ma na celu pomoc młodym ludziom w znalezieniu pracy w innym państwie UE – na początek ma doprowadzić do zatrudnienia 5 000 osób. Cztery wstępnie wybrane służby zatrudnienia z Niemiec, Hiszpanii, Danii i Włochy będą pomagać młodym osobom w poszukiwaniu pracy w państwach członkowskich innych niż ich własne państwa.

Firmę założymy bez wychodzenia z domu - wicepremier Waldemar Pawlak dla Wieszjak.pl

- W CEIDG będzie można potwierdzić tożsamość przy użyciu pl.ID, czyli nowego elektronicznego dowodu osobistego. Pozwoli to uniknąć fizycznego kontaktu z urzędem - zapewnia w rozmowie z Wieszjak.pl wicepremier Waldemar Pawlak.

Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

Jeżeli planujesz otworzyć sklep, pizzerię, zakład fryzjerski lub inny biznes, musisz podjąć strategiczną decyzję dotyczącą lokalizacji. Smykałka do handlu nie wystarczy, aby ustrzec się błędu. Warto poznać kilka podstawowych zasad, stosowanych m.in. przez sieci sklepów.

Mieszkanie u dewelopera i rynek mieszkaniowy w lutym 2012

We wszystkich obszarach, monitorowanych przez GUS, odnotowano poprawę na rynku mieszkaniowym. Mieszkania są budowane głównie dzięki deweloperom – w lutym 2012 oddali oni do użytkowania 108,7% więcej lokali niż rok temu. Uruchomili też dużo nowych inwestycji mieszkaniowych.

Jak sporządzić dobry biznesplan?

Biznesplan definiuje cele i metody ich osiągnięcia. Ocenia i kontroluje wykorzystanie posiadanych środków finansowych, wyznacza zapotrzebowanie na źródła finansowania zewnętrznego. Określa kolejne etapy inwestycji dokładnie rozkładając je w czasie. Kalkuluje rentowność przedsięwzięcia i określa jego pozycję na tle konkurencji.

Concierge – pomysł na biznes

Concierge, czyli specjalista do zadań najróżniejszych. Jest ich niewielu, ale potrafią zdobyć wyprzedane bilety lub zabytkowe auto. Dowiedz się na czym polegają usługi concierge oraz co należy do zadań concierge.

38 proc. Polaków woli firmę niż etat

38 proc. Polaków woli założyć własną firmę niż pracować na etacie. Działalność gospodarczą planuje rozpocząć 36 proc. Polaków - wynika z badań GfK Polonia.

Najlepsze pożyczki hipoteczne – ranking

Pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego przede wszystkim tym, że można zaciągnąć ją na dowolny cel. Aby dostać pożyczkę hipoteczną, trzeba mieć wysoki wkład własny i nieruchomość, nieobciążoną hipotecznie. Jaka jest przewaga pożyczki hipotecznej nad kredytem hipotecznym i w którym banku warto ją zaciągnąć?

RegioStars 2013

Regiony korzystające z funduszy unijnych mogą wziąć udział konkursie REGIOSTARS. Komisja Europejska planuje nagrodzić innowacyjne projekty.

Czego nie wolno z „Rodziną na Swoim”?

Osoby, które chciałyby skorzystać z „Rodziny na Swoim”, muszą liczyć się z konsekwencjami. Eksperci odradzają „Rodzinę na Swoim” nabywcom, którzy chcieliby wynająć nową nieruchomość albo spodziewają się darowizny.

Jakie mieszkanie w Rodzinie na Swoim?

Zmienione zasady udzielania dofinansowania w ramach Rodziny na Swoim miały zachęcić nabywców do kupowania nowych mieszkań. W dalszym ciągu jednak mieszkańcy wielu województw chętniej wybierają używane lokale z Rodziną na Swoim. W styczniu ok. 60% pieniędzy, pożyczonych w Rodzinie na Swoim, trafiało na rynek wtórny.

S24, czyli spółka z o.o. w 24 godziny

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można już utworzyć za pośrednictwem Internetu. Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych weszła w życie 1 stycznia 2012 roku i wprowadziła tzw. tryb S24, którego celem jest przyśpieszenie i ułatwienie rejestracji oraz obniżenie jej kosztów.

Jakie wymogi dla karawanów?

Auta przerobione na samochody pogrzebowe muszą być dostosowane do przewozu zwłok i szczątków ludzkich. W przeciwnym wypadku karawan nie zostanie pozytywnie certyfikowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Nowe formularze KRS 2012

Nowe formularze KRS obowiązują od 1 stycznia 2012 roku. Pobierz potrzebny formularz KRS.

Znak „Euro 2012” zastrzeżony

Wykorzystywanie znaku towarowego „Euro 2012” bez zezwolenia uprawnionego jest niezgodne z prawem, łamie przepisy ustawy prawo własności przemysłowej i stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

REKLAMA