| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Zakład pogrzebowy > Jakie wymogi dla karawanów?

Jakie wymogi dla karawanów?

Auta przerobione na samochody pogrzebowe muszą być dostosowane do przewozu zwłok i szczątków ludzkich. W przeciwnym wypadku karawan nie zostanie pozytywnie certyfikowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Warunki jakim powinien odpowiadać samochód przeznaczony do przewozu zwłok i szczątków ludzkich określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich.

Zgodnie z jego postanowieniami środek transportu, który będzie wykorzystywany jako karawan powinien spełnić szereg wymagań technicznych i sanitarnych:

  • być trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie;
  • posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich;
  • posiadać zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu;
  • posiadać podłogę w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie wykonywaną z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących;
  • posiadać wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych.

Polecamy: Składki ZUS 2012

W przypadku karawanów ustawodawca nie dopuszcza możliwości zamontowania miejsc siedzących w części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich, a po każdym przewiezieniu zwłok albo szczątków ludzkich zobowiązuje przedsiębiorców do przeprowadzenia dezynfekcji środka transportu w części wykorzystywanej do przewożenia zwłok (szczątków). Środki czystości mają być preparatami o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym.

Przedsiębiorca nie może też myć samochodu pogrzebowego w dowolnie wybranym miejscu. Nie jest dopuszczalne zewnętrzne czyszczenie środka transportu drogowego przeznaczonego do przewozu zwłok i szczątków ludzkich w miejscach przypadkowych i prowizorycznie zorganizowanych myjniach.

Zgodnie z rozporządzeniem samochód pogrzebowy podlega też dodatkowym wymogom w zakresie procedury rejestracyjnej. Karawan powinien zostać zarejestrowany jako pojazd specjalny zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Warto również zauważyć, że przewóz szczątków powstałych ze spopielenia zwłok, umieszczonych w szczelnym, odpornym na uszkodzenia pojemniku może odbywać się dowolnym środkiem transportu, w sposób zapewniający ich poszanowanie.

Polecamy: Kapitał na start dla firm

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »