| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Zakład pogrzebowy > Jakie wymogi dla karawanów?

Jakie wymogi dla karawanów?

Auta przerobione na samochody pogrzebowe muszą być dostosowane do przewozu zwłok i szczątków ludzkich. W przeciwnym wypadku karawan nie zostanie pozytywnie certyfikowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Warunki jakim powinien odpowiadać samochód przeznaczony do przewozu zwłok i szczątków ludzkich określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich.

Zgodnie z jego postanowieniami środek transportu, który będzie wykorzystywany jako karawan powinien spełnić szereg wymagań technicznych i sanitarnych:

  • być trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie;
  • posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich;
  • posiadać zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu;
  • posiadać podłogę w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie wykonywaną z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących;
  • posiadać wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych.

Polecamy: Składki ZUS 2012

W przypadku karawanów ustawodawca nie dopuszcza możliwości zamontowania miejsc siedzących w części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich, a po każdym przewiezieniu zwłok albo szczątków ludzkich zobowiązuje przedsiębiorców do przeprowadzenia dezynfekcji środka transportu w części wykorzystywanej do przewożenia zwłok (szczątków). Środki czystości mają być preparatami o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym.

Przedsiębiorca nie może też myć samochodu pogrzebowego w dowolnie wybranym miejscu. Nie jest dopuszczalne zewnętrzne czyszczenie środka transportu drogowego przeznaczonego do przewozu zwłok i szczątków ludzkich w miejscach przypadkowych i prowizorycznie zorganizowanych myjniach.

Zgodnie z rozporządzeniem samochód pogrzebowy podlega też dodatkowym wymogom w zakresie procedury rejestracyjnej. Karawan powinien zostać zarejestrowany jako pojazd specjalny zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Warto również zauważyć, że przewóz szczątków powstałych ze spopielenia zwłok, umieszczonych w szczelnym, odpornym na uszkodzenia pojemniku może odbywać się dowolnym środkiem transportu, w sposób zapewniający ich poszanowanie.

Polecamy: Kapitał na start dla firm

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Doradztwo prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »