reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > RegioStars 2013

RegioStars 2013

Regiony korzystające z funduszy unijnych mogą wziąć udział konkursie REGIOSTARS. Komisja Europejska planuje nagrodzić innowacyjne projekty.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej budziło wiele kontrowersji. Jak każda taka sytuacja ta również ma swoje plusy i minusy. Jednym z „plusów” jest możliwość otrzymywania dofinansowania ze środków polityki spójności Unii Europejskiej. Specyfiką działania UE jest dążenie do zrównoważonego rozwoju wszystkich państw członkowskich. Szczególną uwagę zwraca na rozwój poszczególnych regionów stosując różnorodne programy i instrumenty wsparcia finansowego. Najwięcej, bo ponad 80% środków z budżetu unijnego trafia do krajów, które bez wsparcia nie osiągnęłyby średniego poziomu rozwoju. Nie zamyka to jednak drzwi przed państwami wysoko rozwiniętymi, a przeciwnie korzystanie z dofinansowania pozwala na ich dalszy rozwój.

W latach 2007-2013 na politykę regionalną UE przeznaczyła 308 mln euro. Pozyskanie środków jest możliwe na kilka różnych wariantów m.in. poprzez Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Społeczny czy Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, które wspomagają: rozwój małych przedsiębiorstw, infrastruktury, kapitału ludzkiego, edukacji, kultury itp.

Polecamy: Rozliczenie projektów unijnych

Regiony, które korzystają z wymienionych funduszy mogą wziąć udział w organizowanym przez Komisję Europejską konkursie REGIOSTARS.

Konkurs organizowany jest od 2008 roku, a jego celem jest nagradzanie najbardziej kreatywnych i innowacyjnych projektów dotyczących poszczególnych regionów. Zwyciężają oryginalne i nowatorskie pomysły finansowane w ramach unijnej polityki regionalnej, które prowadzą do zmniejszania różnic w rozwoju obszarów Unii Europejskiej, zmian demograficznych lub rozwoju obszarów miejskich. Dodatkowo wyróżnione projekty mogą stać się inspiracją dla pozostałych miast i regionów zwiększając ich aktywność oraz chęć wprowadzania zmian.

Polecamy: Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

Do 20 kwietnia 2012 roku przyjmowane są zgłoszenia do konkursu RegioStars 2013. Zgłosić można każdy ciekawy projekt dotyczący rozwoju regionalnego w jednej z 5 kategorii:

  • ROZWÓJ INTELIGENTNY: Powiązanie roli uniwersytetów ze wzrostem regionalnym;
  • ROZWÓJ ZRÓWNOWAŻONY: Wspieranie efektywnej gospodarki zasobami w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP);
  • ROZWÓJ SPRZYJAJĄCY WŁĄCZENIU SPOŁECZNEMU: Innowacje społeczne — kreatywna odpowiedź na wyzwania społeczne;
  • CITYSTAR: Zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich;
  •  INFORMACJA I KOMUNIKACJA: Promowanie polityki regionalnej UE za pomocą krótkich filmów.

Każda z kolejnych edycji konkursu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2011 roku do Komisji Europejskiej wpłynęło 107 aplikacji. Polskę reprezentował projekt Podlaskiego portalu www.efrr.erotapodlasia.pl, który znalazł się w gronie 24 finalistów (w kategorii Informacja i komunikacja). Do udziału w konkursie zachęca nagroda, którą jest udział oraz przedstawienie swojego projektu na 10 Europejskim Tygodniu Regionów i Miast – DNI OTWARTE 2012.

Polecamy: ABC małej firmy w 2012 roku

Agata Harasna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama