REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży
Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

REKLAMA

REKLAMA

„Szanse dla młodzieży" to nowa inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską. Nowe przedsięwzięcie ma zapewnić zwiększenie szans absolwentów na zdobycie pracy.

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

REKLAMA

Stopa bezrobocia młodych ludzi w krajach członkowskich Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, obecnie osiąga aż 21%. Paradoksalnie, z jednej strony jest to najbardziej poszukiwana grupa ludzi na rynku pracy, z drugiej zaś to właśnie młodzi ludzie mają największe problemy z wejściem na rynek. Okazuje się, że wyłącznie teoretyczna wiedza to za mało by zaistnieć. Sytuacja jest trudna, gdyż problem ten nie dotyczy wyłącznie osób z wykształceniem podstawowym oraz zawodowym, ale także tych, którzy skończyli studia wyższe, także na kilku kierunkach. Młodzi absolwenci szkół wyższych niestety bardzo licznie zasilają szeregi bezrobotnych.

REKLAMA

W związku z powyższym Komisja Europejska zapoczątkowała nową inicjatywę „Szanse dla młodzieży”. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki przez osoby młode oraz rozwój umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, a także promowanie szkoleń i kursów. Działania te mają ułatwić młodym osobom zdobycie doświadczenia oraz pierwszej pracy. KE chce w ten sposób zmobilizować państwa członkowskie do aktywnego przeciwdziałania temu niepokojącemu zjawisku, dąży również do tego, aby kraje Wspólnoty lepiej wykorzystywały środki finansowe pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Polecamy: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Działania finansowe w ramach inicjatywy „Szanse dla młodzieży"

Do działań finansowanych w ramach inicjatywy „Szanse dla młodzieży” zalicza się:

  • Przeznaczenie 4 milionów euro dla państw członkowskich UE w celu utworzenia systemu gwarancji dla młodych ludzi. Mają one umożliwić zatrudnienie, szkolenie lub kształcenie młodzieży w ciągu 4 miesięcy od ukończenia nauki.
  • Wykorzystanie 1,3 mln euro w celu wsparcia programu praktyk zawodowych  finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
  • Przydzielenie 3 mln euro na stworzenie systemów wsparcia osób młodych, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, a także osób prowadzących  przedsiębiorstwa społeczne w ramach pomocy technicznej EFS.
  • Przydział jak największej możliwej wielkości dofinansowania na staże w przedsiębiorstwach oraz zmierzanie do osiągnięcia w roku 2012 liczby 130 tys. staży realizowanych w ramach programu Erasmus oraz Leonardo da Vinci.
  • W ramach działania „Twoja pierwsza praca z EURESem” skierowanie pomocy finansowej do 5 tysięcy młodych osób w latach 2012-2013.
  • Przekazanie środków na wolontariat europejski w roku 2012, co wiąże się z utworzeniem co najmniej 10 tys. miejsc dla wolontariuszy.
  • Realizacja założeń wysokiej jakości staży w 2012 roku w Unii Europejskiej.
  • Zrealizowanie w roku 2012 w ramach programu „Erasmus dla przedsiębiorców” około 600 wymian.

Polecamy: Jak rozwinąć karierę naukową dzięki unijnym funduszom?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Być może inicjatywy realizowane w ramach programu „Szanse dla młodzieży” staną się początkiem długiej drogi rozwoju narzędzi mających na celu wspieranie młodzieży na rynku pracy. Należy mieć nadzieję, że tak też się stanie, bo jeśli obecna sytuacja nie ulegnie w najbliższym czasie poprawie, to może dojść do poważnych reperkusji społeczno-ekonomicznych.

Marta Klarkowska

Źródło: http://europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA