REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży
Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

REKLAMA

REKLAMA

„Szanse dla młodzieży" to nowa inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską. Nowe przedsięwzięcie ma zapewnić zwiększenie szans absolwentów na zdobycie pracy.

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

REKLAMA

Stopa bezrobocia młodych ludzi w krajach członkowskich Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, obecnie osiąga aż 21%. Paradoksalnie, z jednej strony jest to najbardziej poszukiwana grupa ludzi na rynku pracy, z drugiej zaś to właśnie młodzi ludzie mają największe problemy z wejściem na rynek. Okazuje się, że wyłącznie teoretyczna wiedza to za mało by zaistnieć. Sytuacja jest trudna, gdyż problem ten nie dotyczy wyłącznie osób z wykształceniem podstawowym oraz zawodowym, ale także tych, którzy skończyli studia wyższe, także na kilku kierunkach. Młodzi absolwenci szkół wyższych niestety bardzo licznie zasilają szeregi bezrobotnych.

REKLAMA

W związku z powyższym Komisja Europejska zapoczątkowała nową inicjatywę „Szanse dla młodzieży”. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki przez osoby młode oraz rozwój umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, a także promowanie szkoleń i kursów. Działania te mają ułatwić młodym osobom zdobycie doświadczenia oraz pierwszej pracy. KE chce w ten sposób zmobilizować państwa członkowskie do aktywnego przeciwdziałania temu niepokojącemu zjawisku, dąży również do tego, aby kraje Wspólnoty lepiej wykorzystywały środki finansowe pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Polecamy: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Działania finansowe w ramach inicjatywy „Szanse dla młodzieży"

Do działań finansowanych w ramach inicjatywy „Szanse dla młodzieży” zalicza się:

 • Przeznaczenie 4 milionów euro dla państw członkowskich UE w celu utworzenia systemu gwarancji dla młodych ludzi. Mają one umożliwić zatrudnienie, szkolenie lub kształcenie młodzieży w ciągu 4 miesięcy od ukończenia nauki.
 • Wykorzystanie 1,3 mln euro w celu wsparcia programu praktyk zawodowych  finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
 • Przydzielenie 3 mln euro na stworzenie systemów wsparcia osób młodych, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, a także osób prowadzących  przedsiębiorstwa społeczne w ramach pomocy technicznej EFS.
 • Przydział jak największej możliwej wielkości dofinansowania na staże w przedsiębiorstwach oraz zmierzanie do osiągnięcia w roku 2012 liczby 130 tys. staży realizowanych w ramach programu Erasmus oraz Leonardo da Vinci.
 • W ramach działania „Twoja pierwsza praca z EURESem” skierowanie pomocy finansowej do 5 tysięcy młodych osób w latach 2012-2013.
 • Przekazanie środków na wolontariat europejski w roku 2012, co wiąże się z utworzeniem co najmniej 10 tys. miejsc dla wolontariuszy.
 • Realizacja założeń wysokiej jakości staży w 2012 roku w Unii Europejskiej.
 • Zrealizowanie w roku 2012 w ramach programu „Erasmus dla przedsiębiorców” około 600 wymian.

Polecamy: Jak rozwinąć karierę naukową dzięki unijnym funduszom?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Być może inicjatywy realizowane w ramach programu „Szanse dla młodzieży” staną się początkiem długiej drogi rozwoju narzędzi mających na celu wspieranie młodzieży na rynku pracy. Należy mieć nadzieję, że tak też się stanie, bo jeśli obecna sytuacja nie ulegnie w najbliższym czasie poprawie, to może dojść do poważnych reperkusji społeczno-ekonomicznych.

Marta Klarkowska

Źródło: http://europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA