REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży
Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

REKLAMA

REKLAMA

„Szanse dla młodzieży" to nowa inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską. Nowe przedsięwzięcie ma zapewnić zwiększenie szans absolwentów na zdobycie pracy.

Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"

REKLAMA

Stopa bezrobocia młodych ludzi w krajach członkowskich Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, obecnie osiąga aż 21%. Paradoksalnie, z jednej strony jest to najbardziej poszukiwana grupa ludzi na rynku pracy, z drugiej zaś to właśnie młodzi ludzie mają największe problemy z wejściem na rynek. Okazuje się, że wyłącznie teoretyczna wiedza to za mało by zaistnieć. Sytuacja jest trudna, gdyż problem ten nie dotyczy wyłącznie osób z wykształceniem podstawowym oraz zawodowym, ale także tych, którzy skończyli studia wyższe, także na kilku kierunkach. Młodzi absolwenci szkół wyższych niestety bardzo licznie zasilają szeregi bezrobotnych.

REKLAMA

W związku z powyższym Komisja Europejska zapoczątkowała nową inicjatywę „Szanse dla młodzieży”. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki przez osoby młode oraz rozwój umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, a także promowanie szkoleń i kursów. Działania te mają ułatwić młodym osobom zdobycie doświadczenia oraz pierwszej pracy. KE chce w ten sposób zmobilizować państwa członkowskie do aktywnego przeciwdziałania temu niepokojącemu zjawisku, dąży również do tego, aby kraje Wspólnoty lepiej wykorzystywały środki finansowe pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Polecamy: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Działania finansowe w ramach inicjatywy „Szanse dla młodzieży"

Do działań finansowanych w ramach inicjatywy „Szanse dla młodzieży” zalicza się:

  • Przeznaczenie 4 milionów euro dla państw członkowskich UE w celu utworzenia systemu gwarancji dla młodych ludzi. Mają one umożliwić zatrudnienie, szkolenie lub kształcenie młodzieży w ciągu 4 miesięcy od ukończenia nauki.
  • Wykorzystanie 1,3 mln euro w celu wsparcia programu praktyk zawodowych  finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
  • Przydzielenie 3 mln euro na stworzenie systemów wsparcia osób młodych, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, a także osób prowadzących  przedsiębiorstwa społeczne w ramach pomocy technicznej EFS.
  • Przydział jak największej możliwej wielkości dofinansowania na staże w przedsiębiorstwach oraz zmierzanie do osiągnięcia w roku 2012 liczby 130 tys. staży realizowanych w ramach programu Erasmus oraz Leonardo da Vinci.
  • W ramach działania „Twoja pierwsza praca z EURESem” skierowanie pomocy finansowej do 5 tysięcy młodych osób w latach 2012-2013.
  • Przekazanie środków na wolontariat europejski w roku 2012, co wiąże się z utworzeniem co najmniej 10 tys. miejsc dla wolontariuszy.
  • Realizacja założeń wysokiej jakości staży w 2012 roku w Unii Europejskiej.
  • Zrealizowanie w roku 2012 w ramach programu „Erasmus dla przedsiębiorców” około 600 wymian.

Polecamy: Jak rozwinąć karierę naukową dzięki unijnym funduszom?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Być może inicjatywy realizowane w ramach programu „Szanse dla młodzieży” staną się początkiem długiej drogi rozwoju narzędzi mających na celu wspieranie młodzieży na rynku pracy. Należy mieć nadzieję, że tak też się stanie, bo jeśli obecna sytuacja nie ulegnie w najbliższym czasie poprawie, to może dojść do poważnych reperkusji społeczno-ekonomicznych.

Marta Klarkowska

Źródło: http://europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA