Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"
REKLAMA
REKLAMA
Inicjatywa „Szanse dla młodzieży"
REKLAMA
Stopa bezrobocia młodych ludzi w krajach członkowskich Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, obecnie osiąga aż 21%. Paradoksalnie, z jednej strony jest to najbardziej poszukiwana grupa ludzi na rynku pracy, z drugiej zaś to właśnie młodzi ludzie mają największe problemy z wejściem na rynek. Okazuje się, że wyłącznie teoretyczna wiedza to za mało by zaistnieć. Sytuacja jest trudna, gdyż problem ten nie dotyczy wyłącznie osób z wykształceniem podstawowym oraz zawodowym, ale także tych, którzy skończyli studia wyższe, także na kilku kierunkach. Młodzi absolwenci szkół wyższych niestety bardzo licznie zasilają szeregi bezrobotnych.
REKLAMA
W związku z powyższym Komisja Europejska zapoczątkowała nową inicjatywę „Szanse dla młodzieży”. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki przez osoby młode oraz rozwój umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, a także promowanie szkoleń i kursów. Działania te mają ułatwić młodym osobom zdobycie doświadczenia oraz pierwszej pracy. KE chce w ten sposób zmobilizować państwa członkowskie do aktywnego przeciwdziałania temu niepokojącemu zjawisku, dąży również do tego, aby kraje Wspólnoty lepiej wykorzystywały środki finansowe pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Polecamy: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?
Działania finansowe w ramach inicjatywy „Szanse dla młodzieży"
Do działań finansowanych w ramach inicjatywy „Szanse dla młodzieży” zalicza się:
- Przeznaczenie 4 milionów euro dla państw członkowskich UE w celu utworzenia systemu gwarancji dla młodych ludzi. Mają one umożliwić zatrudnienie, szkolenie lub kształcenie młodzieży w ciągu 4 miesięcy od ukończenia nauki.
- Wykorzystanie 1,3 mln euro w celu wsparcia programu praktyk zawodowych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Przydzielenie 3 mln euro na stworzenie systemów wsparcia osób młodych, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, a także osób prowadzących przedsiębiorstwa społeczne w ramach pomocy technicznej EFS.
- Przydział jak największej możliwej wielkości dofinansowania na staże w przedsiębiorstwach oraz zmierzanie do osiągnięcia w roku 2012 liczby 130 tys. staży realizowanych w ramach programu Erasmus oraz Leonardo da Vinci.
- W ramach działania „Twoja pierwsza praca z EURESem” skierowanie pomocy finansowej do 5 tysięcy młodych osób w latach 2012-2013.
- Przekazanie środków na wolontariat europejski w roku 2012, co wiąże się z utworzeniem co najmniej 10 tys. miejsc dla wolontariuszy.
- Realizacja założeń wysokiej jakości staży w 2012 roku w Unii Europejskiej.
- Zrealizowanie w roku 2012 w ramach programu „Erasmus dla przedsiębiorców” około 600 wymian.
Polecamy: Jak rozwinąć karierę naukową dzięki unijnym funduszom?
Być może inicjatywy realizowane w ramach programu „Szanse dla młodzieży” staną się początkiem długiej drogi rozwoju narzędzi mających na celu wspieranie młodzieży na rynku pracy. Należy mieć nadzieję, że tak też się stanie, bo jeśli obecna sytuacja nie ulegnie w najbliższym czasie poprawie, to może dojść do poważnych reperkusji społeczno-ekonomicznych.
Marta Klarkowska
Źródło: http://europa.eu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.