REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozwinąć karierę naukową dzięki unijnym funduszom?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak rozwinąć karierę naukową dzięki unijnym funduszom?
Jak rozwinąć karierę naukową dzięki unijnym funduszom?

REKLAMA

REKLAMA

Zdobycie unijnego stypendium wcale nie jest niemożliwe. Świadczą o tym sukcesy poprzednich edycji Programu „TEAM”, który realizowany jest w Polsce przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Młodzi naukowcy zainteresowani rozwojem swojej kariery naukowej będą mogli składać formularze aplikacyjne już na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Ale pod pewnymi warunkami – i o tym między innymi w artykule.

Co to jest Program „TEAM”?

„TEAM” jest programem unijnym realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem Programu „TEAM” jest zwiększenie zaangażowania młodych naukowców w pracach badawczych oraz podniesienie atrakcyjności kariery naukowej w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie mogą uzyskać projekty, w których uczestniczą studenci, doktoranci i uczestnicy staży podoktorskich realizowane w najlepszych zespołach i laboratoriach w Polsce. Projekty badawcze zgłaszane do dofinansowania w ramach Programu „TEAM” muszą być realizowane przez zespoły badawcze. O dofinansowanie z tego Programu nie mogą ubiegać się pojedynczy naukowcy.

W ramach Programu „TEAM” projekty mogą być realizowane w trzech obszarach tematycznych:
1. Bio
• Biotechnologia i bioinżynieria/ biotechnology and bioengineering
• Postęp biologiczny w rolnictwie i ochrona środowiska/ biological progress in agriculture and environmental protection
• Nowe wyroby i techniki medyczne/ new medical products and techniques
2. Info
• Technologie informacyjne i telekomunikacyjne/ information and telecommunication technologies
• Sieci inteligentne, telekomunikacyjne i teleinformatyczne nowej generacji/ intelligent, telecommunication and data communication networks of new generation
• Optoelektronika/ optoelectronics
• Nauki obliczeniowe/ computational sciences
3. Techno
• Nowe materiały i technologie/ new materials and technologies
• Nanotechnologie/ nanotechnology
• Projektowanie systemów specjalizowanych/ designing specialised systems
• Mechatronika/mechatronics
• Technologia i inżynieria chemiczna/ chemical technology and engineering

Jak zostać uczestnikiem Programu “TEAM”?

W ramach Programu „TEAM” należy wyróżnić kierownika projektu – wnioskodawcę oraz członków zespołu badawczego.
Kandydatem na kierownika projektu może być wyłącznie osoba, która posiada stopień naukowy. Wniosek składa jednostka naukowa, w której realizowany będzie projekt wraz z kandydatem na kierownika projektu. W ramach projektu kierownik zobowiązany jest do przeprowadzenia otwartego naboru członków zespołu otrzymujących stypendium ze środków na realizację projektu.

Członkami zespołu badawczego mogą być studenci, doktoranci (uczestnicy studiów doktoranckich) i młodzi doktorzy (do 4 lat po uzyskaniu stopnia doktora).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skład zespołu mogą wchodzić także inni pracownicy naukowi (nie wybierani w drodze otwartego naboru). Przewidywana liczba pracowników naukowych zaangażowanych w projekt powinna uwzględniać m.in. potrzebę zapewnienia opieki naukowej młodym naukowcom realizującym prace badawcze w zespole.

Polecamy serwis: Mała firma

Nabór członków zespołu badawczego przeprowadzany przez kierownika projektu powinien odbywać się przy poszanowaniu następujących zasad:

REKLAMA

- Ogłoszenie o konkursie musi być dostępne w całym kraju oraz za granicą,
- Na stronie internetowej jednostki w której będzie realizowany projekt powinno zostać zamieszczone ogłoszenie przedstawiające profil kandydata na uczestnika zespołu badawczego,
- Na potrzeby wyboru kandydata powinna zostać powołana komisja rekrutacyjna, składająca się z co najmniej 3 członków. Rekrutacja powinna odbywać się według mierzalnych kryteriów, które zostały opisane we wniosku aplikacyjnym. Jednym z etapów procesu rekrutacyjnego powinna być rozmowa kwalifikacyjna prowadzona w języku angielskim.
- Z rekrutacji uczestników powinien zostać sporządzony protokół.

Wymogi stawiane podczas naboru kandydatów mogą na pierwszy rzut oka wydawać się restrykcyjne. Jednakże musimy pamiętać, że służą one zapewnieniu bezstronności i mają na celu wybór najlepszych kandydatów na członków zespołu badawczego. Musimy pamiętać, że w procesie rekrutacji mogą wziąć udział przedstawiciele organizatora konkursu.

Projekty mogą trwać od 2 do 4 lat (jednak nie dłużej niż do końca czerwca 2015 r.

Co otrzymuje się dzięki uczestnictwu w Programie „TEAM”?

- Imienne stypendia naukowe dla członków zespołu (w wysokości odpowiednio: dla studenta - 1 000 zł, dla doktoranta - 3 000 zł, dla młodego doktora - 5 000 zł miesięcznie), lub
- grant badawczy w wysokości zależnej od liczby doktorantów i młodych doktorów przyjętych do zespołu oraz od rzeczywistych kosztów prowadzonego projektu, jednak nie większy niż 35 000 zł rocznie dla jednego doktoranta oraz 80 000 zł dla jednego uczestnika stażu podoktorskiego (z grantu opłacane może być m.in. wynagrodzenie dla kierownika zespołu i innych stałych pracowników).

VIII edycja Programu „TEAM” została zaplanowana na przełom lipca i sierpnia bieżącego roku. W tym okresie należy składać wnioski o dofinansowanie wraz z wymaganymi w dokumentacji konkursowej załącznikami. Aplikowanie o dotację odbywa się za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku, który dostępny jest na stronie internetowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, pod adresem: http://www.fnp.org.pl

Na wskazanej powyżej stronie internetowej można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące aktualnych wymogów naboru projektów. Znajdują się tam także wskazania w jaki sposób należy przygotować dokumentację aplikacyjną aby w największym stopniu spełniała wymagania konkursowe. Zapewnienie zgodności z wymogami konkursu zwiększa nasze szansę na otrzymanie dotacji.

Polecamy: E-usługi znów z szansą na unijne dotacje

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA