reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > ABC małej firmy w 2012 roku

ABC małej firmy w 2012 roku

W 2012 roku przedsiębiorcy mogą cieszyć się z uproszczeń związanych z likwidacją niektórych formalności. Złą informacją jest gwałtowny wzrost wysokości składek ZUS.

Ułatwienia dla firm

Uproszczenia dla przedsiębiorców w 2012 roku to efekt kolejnej ustawy deregulacyjnej. Od 1 stycznia obowiązują zmiany, na które firmy czekały od dawna. Chodzi o likwidację niepotrzebnych  obowiązków informacyjnych oraz poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej. Resort gospodarki zapowiada, że zmiany zawarte w II ustawie de regulacyjnej mogą zmniejszyć wydatki obywateli i firm o ok. 3 mld zł rocznie.

Z jakich uproszczeń przedsiębiorcy mogą już korzystać?

Polecamy: Ułatwienia dla przedsiębiorców w 2012 roku

ZUS RMUA raz w roku

Nowelizacja przepisów wprowadzi zniesienie uciążliwego dla przedsiębiorców i pracowników obowiązku comiesięcznego wystawiania druku ZUS RMUA. Poza wskazywaniem  informacji o wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ZUS RMUA stanowi dla służby zdrowia potwierdzenie prawa pacjenta do bezpłatnego leczenia. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do przekazywania ZUS RMUA co miesiąc jedynie na wniosek pracownika.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Składki ZUS 2012

W 2012 roku składki ZUS wzrosły w skali roku o co najmniej 873,24 zł. Oznacza to, że miesięcznie do ZUS-s przedsiębiorca będzie przelewał o co najmniej 72,77 zł więcej niż dotychczas. Po uwzględnieniu wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne obciążenia przedsiębiorcy w 2012 roku wyniosą 975,76 zł miesięcznie od lutego (w styczniu - z uwagi na wysokość składki rentowej przed zmianą - mniej 933,45 zł).

Polecamy: Składki ZUS 2012

Wzrost składki rentowej

Od 1 lutego 2012 wzrosła o 2 pkt. proc. składka rentowa.  Z dotychczasowych 6 do 8 proc.

Wyższa składka spowoduje wzrost wydatków ponoszonych przez pracodawców na pracowników. Każde 1500 zł brutto to 20 zł więcej odprowadzane przez przedsiębiorcę.

Podwyżka to efekt podpisanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ustawy z dnia 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Polecamy: Od lutego firmy płacą wyższą składkę rentową

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama