INTRASTAT – vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Czynnikiem decydującym o podleganiu obowiązkowemu składaniu deklaracji INTRASTAT decyduje wartość wymiany towarowej z krajami UE. Jeżeli jej wysokość jest wyższa od tzw. progów statystycznych ogłaszanych przez Prezesa GUS, wówczas przedsiębiorca powinien złożyć deklarację w ramach systemu INTRASTAT. Obowiązek dotyczy jedynie podatników VAT.
REKLAMA
Czy moja firma musi składać deklarację INTRASTAT?
Do składania deklaracji INTRASTAT zobowiązane są osoby fizyczne lub osoby prawne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które są podatnikiem VAT i realizuje wymianę towarową z krajami Unii Europejskiej. To czy firma musi składać deklarację INTRASTAT zależy więc od tego, czy wartość obrotu z kontrahentami z UE przekroczyła progi statystyczne oraz czy jest podatnikiem VAT.
Progi statystyczne INTRASTAT na 2012 rok
Wyróżnia się dwa rodzaje progów statystycznych:
- Próg podstawowy – jeżeli wartość dokonanych przez podmiot przywozów lub wywozów towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przekroczy wartość progu podstawowego na przedsiębiorcy ciąży obowiązek sprawozdawczy. Wówczas firma jest zobowiązana do składania deklaracji INTRASTAT.
- Próg szczegółowy – jeżeli wartość dokonanych przez podmiot przywozów lub wywozów towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przekroczy wartość progu szczegółowego na przedsiębiorcy ciąży obowiązek szczegółowej sprawozdawczości. Wówczas firma jest zobowiązana do składania deklaracji INTRASTAT wraz z podaniem dodatkowych danych.
Przeczytaj także: INTRASTAT – progi statystyczne 2012
Terminy składania deklaracji INTRASTAT
Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno być dokonane nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT.
Ostatnie zgłoszenie częściowe za dany okres sprawozdawczy musi być dokonanie nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT.
Przeczytaj także: INTRASTAT – termin składania
Składanie zgłoszeń INTRASTAT od 1 lutego 2011 r. następuje w formie elektronicznej, a wyjątkowo przedsiębiorcy mogą je złożyć pisemnie. Jak wypełnić deklarację? Jeżeli nie wskazano inaczej, zasady wypełniania poszczególnych pól zgłoszenia są takie same dla wywozu i przywozu. W zależności od kierunku obrotu towarowego (przywóz lub wywóz), należy dokonać wyboru odpowiedniego rodzaju dokumentu zgłoszenia.
Przeczytaj także: Poradnik: Jak wypełnić deklarację INTRASTAT?
Przeczytaj także: Jakie są szczególne przypadki postępowania w deklaracji INTRASTAT
Korekta deklaracji INTRASTAT
Korekta deklaracji INTRASTAT może polegać na:
- zastąpieniu w całości uprzednio dokonanego zgłoszenia - wówczas dokument zgłoszenia należy wypełnić w sposób, w jaki wypełnia się zgłoszenie;
- zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach zgłoszenia - wówczas należy wypełnić pola od 1 do 4, pole 5 - w przypadku dokonywania korekty przez przedstawiciela, oraz pola od 9 do 21; pola od 6 do 8 należy pozostawić w tym przypadku niewypełnione;
- dodaniu nowych pozycji w zgłoszeniu - wówczas należy wypełnić pola od 1 do 4, pole 5 - w przypadku dokonywania korekty przez przedstawiciela, oraz pola od 9 do 21; pola od 6 do 8 należy pozostawić w tym przypadku niewypełnione;
Przeczytaj także: W jaki sposób złożyć korektę deklaracji INTRASTAT?
Najczęstsze błędy w deklaracjach INTRASTAT
Jakie błędy najczęściej popełniają przedsiębiorcy, którzy składają deklaracje INTRASTAT?
Przeczytaj także: Najczęstsze błędy w deklaracjach INTRASTAT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.