REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Oflakowski
Zakup spółki
Zakup spółki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na Zachodzie zakup gotowych spółek to wygodny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zatem i handel nimi jest tam traktowany jak normalna forma aktywności biznesowej. U nas natomiast to młody rynek, który jednak rozwija się bardzo dynamicznie. Istnieją bowiem bardzo racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki powodujące, że zakup spółki bywa wyjątkowo opłacalną inwestycją.

REKLAMA

W państwach zachodnich to dobry sposób na start, w Polsce przyjętą praktyką jest natomiast zakup spółki, kiedy rzeczywiście istnieje ku temu pilna potrzeba, wynikająca z bardzo konkretnych uwarunkowań. Podmioty zainteresowane zakupem spółki to zarówno przedstawiciele rynku rodzimego, jak i zagraniczni klienci. Wśród nich znajdują się przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o unijne dotacje albo zakładają spółki celowe, potrzebne do wystartowania w przetargu, a także firmy zamierzające otworzyć na terenie kraju filie lub przedstawicielstwa – mówi Dawid Modro, Prezes Zarządu BiuroInter.pl sp. z o.o.

REKLAMA

W Polsce o zakupie spółek decyduje więc najczęściej potrzeba szybkiej rejestracji działalności gospodarczej w tej właśnie formie, ale nie tylko, gdyż ważne bywają względy strategiczne. Przykładem niech będzie tu utworzenie spółki córki przez firmę matkę w celu rozpoczęcia działalności w całkowicie nowej dziedzinie. Taką działalnością zdecydowanie łatwiej jest kierować, choćby ze względu na wydzieloną księgowość, wyodrębnione raportowanie itd.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Zakup spółek pod unijne dotacje

Liczba podmiotów zainteresowanych zakupem spółek w trakcie naboru wniosków o wsparcie w ramach Działania 8.1 POIG wyraźnie wzrasta i w tym kontekście kupno „gotowej”, czyli w pełni ukształtowanej pod względem prawnym i podatkowym spółki z o.o., wydaje się dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem pamiętać, że z udziału w konkursie wykluczone są spółki w organizacji. Dla spóźnialskich, którzy mają ciekawy pomysł na e-biznes, a którzy nie zdążą z zarejestrowaniem firmy spełniającej wymogi formalne, zakup takiej gotowej spółki to często ostatnia deska ratunku – dodaje Dawid Modro.

Zakładanie firmy w Polsce

Choć w ostatnim czasie procedura rejestracji firmy stała się szybsza i mniej uciążliwa, to wciąż gonimy światową czołówkę. Potwierdza to opublikowany niedawno raport Banku Światowego „Doing Business”, w którym w kategorii „ Zakładanie firmy ” znaleźliśmy się dopiero na 124. miejscu – to awans o zaledwie 5 pozycji w stosunku do roku ubiegłego. Optymizmem napawa jednak informacja, że w klasyfikacji ogólnej wspięliśmy się aż o 19 miejsc – z 74. na 55. pozycję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: biznes na wsi?" class="art-inner-link"> Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

REKLAMA

Przedstawione dane wciąż jeszcze nie zachwycają, a większość przedsiębiorców potraktowałaby je z gorzką ironią. Nieustannie słychać głosy, że urzędnicy dalej bywają opieszali albo odmiennie interpretują te same przepisy – w wypadku zakładania spółek nawet poszczególni referendarze w jednym sądzie rejestrowym.

Po Amber Gold niebywale wzrosła drobiazgowość badania przez urzędników wniosków pod względem formalnym, a rejestracja spółki z o.o. trwa, szczególnie w niektórych sądach, odczuwalnie dłużej niż uprzednio – mówi Dawid Modro z BiuraInter.pl.

Zakup spółki porady

Podjęcie starań o dotację powoduje najczęściej konieczność dostosowania się przedsiębiorcy do restrykcyjnie sformułowanych wymogów. O dofinansowanie z Działania 8.1 mogą ubiegać się jedynie firmy młode, czyli nie starsze niż 2-letnie, a w niektórych województwach nie starsze niż roczne. W tej sytuacji nabycie gotowej spółki, odpowiedniej pod względem daty rejestracji, umożliwia pozyskania pieniędzy z UE przez firmy istniejące dłużej. W innych znów programach środki z UE dostępne są tylko regionalnie, w tej sytuacji decyduje więc lokalizacja siedziby. Wpis podmiotu w konkretnym sądzie rejestrowym to czasem jedyny sposób na pozyskanie funduszy przez przedsiębiorców spoza regionu.

Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

W żadnych jednak okolicznościach decyzji o zakupie spółki nie wolno podejmować pochopnie, a do transakcji warto się przygotować, mając na względzie kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim spółki przeznaczone do sprzedaży muszą być pozbawione wad prawnych i objęte pełną rejestracją podatkową (czyli m.in. mieć nadane numery KRS, NIP i REGON), nie mogą mieć negatywnej historii gospodarczej, a więc jakichkolwiek zobowiązań prawnych, handlowych albo wynikających z zatrudniania pracowników. Powinny być także przygotowane do natychmiastowego podjęcia działalności w szerokim zakresie. Ponadto istotne jest, aby załatwianie formalności związanych z ich kupnem przebiegało profesjonalnie i szybko.

Warto zatem szukać firm o dobrej opinii, którym postawienie klienta w kłopotliwej sytuacji zwyczajnie się nie opłaca. Unikniemy w ten sposób nierzetelnych sprzedawców. Niektóre firmy oferują także usługi uzupełniające, choćby możliwość wynajęcia adresu rejestracyjnego spółki czy skorzystanie z usługi wirtualnego biura – warto dopytać o wszystkie dodatkowe możliwości, bo mogą one stanowić dobry argument przy negocjacji ceny. Najważniejszą jednak kwestią pozostaje wciąż kwestia przemyślanej decyzji o nabyciu spółki oraz możliwość otrzymania przy takim zakupie profesjonalnego wsparcia.

Zobacz serwis: Jak założyć firmę?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA

KPO ruszyło z kopyta: prawie 112 mld zł rozdysponowane, kolejne miliardy w drodze

Prawie 112 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy już zakontraktowane, ale to dopiero początek. Polska szykuje się na kolejną wypłatę – aż 28 mld zł może trafić do kraju jeszcze przed jesienią. Tymczasem wszystkie inwestycje z KPO są już uruchomione, a wypłaty nabierają tempa.

Prezes BCC: Przedsiębiorcy potrzebują przewidywalności i stabilności. Apel przedsiębiorców

1 czerwca 2025 roku odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której, najwięcej głosów otrzymał Karol Nawrocki. Oficjalne zaświadczenie o wyborze ma zostać wręczone 11 czerwca 2025 r. Po ogłoszeniu wyników przedstawiciele środowisk gospodarczych wyrazili oczekiwanie, że nowy prezydent będzie współpracował z rządem w sprawach istotnych dla polskiej gospodarki.

REKLAMA