REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Krzysztof Oflakowski
Zakup spółki
Zakup spółki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na Zachodzie zakup gotowych spółek to wygodny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zatem i handel nimi jest tam traktowany jak normalna forma aktywności biznesowej. U nas natomiast to młody rynek, który jednak rozwija się bardzo dynamicznie. Istnieją bowiem bardzo racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki powodujące, że zakup spółki bywa wyjątkowo opłacalną inwestycją.

REKLAMA

W państwach zachodnich to dobry sposób na start, w Polsce przyjętą praktyką jest natomiast zakup spółki, kiedy rzeczywiście istnieje ku temu pilna potrzeba, wynikająca z bardzo konkretnych uwarunkowań. Podmioty zainteresowane zakupem spółki to zarówno przedstawiciele rynku rodzimego, jak i zagraniczni klienci. Wśród nich znajdują się przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o unijne dotacje albo zakładają spółki celowe, potrzebne do wystartowania w przetargu, a także firmy zamierzające otworzyć na terenie kraju filie lub przedstawicielstwa – mówi Dawid Modro, Prezes Zarządu BiuroInter.pl sp. z o.o.

REKLAMA

W Polsce o zakupie spółek decyduje więc najczęściej potrzeba szybkiej rejestracji działalności gospodarczej w tej właśnie formie, ale nie tylko, gdyż ważne bywają względy strategiczne. Przykładem niech będzie tu utworzenie spółki córki przez firmę matkę w celu rozpoczęcia działalności w całkowicie nowej dziedzinie. Taką działalnością zdecydowanie łatwiej jest kierować, choćby ze względu na wydzieloną księgowość, wyodrębnione raportowanie itd.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Zakup spółek pod unijne dotacje

Liczba podmiotów zainteresowanych zakupem spółek w trakcie naboru wniosków o wsparcie w ramach Działania 8.1 POIG wyraźnie wzrasta i w tym kontekście kupno „gotowej”, czyli w pełni ukształtowanej pod względem prawnym i podatkowym spółki z o.o., wydaje się dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem pamiętać, że z udziału w konkursie wykluczone są spółki w organizacji. Dla spóźnialskich, którzy mają ciekawy pomysł na e-biznes, a którzy nie zdążą z zarejestrowaniem firmy spełniającej wymogi formalne, zakup takiej gotowej spółki to często ostatnia deska ratunku – dodaje Dawid Modro.

Zakładanie firmy w Polsce

Choć w ostatnim czasie procedura rejestracji firmy stała się szybsza i mniej uciążliwa, to wciąż gonimy światową czołówkę. Potwierdza to opublikowany niedawno raport Banku Światowego „Doing Business”, w którym w kategorii „ Zakładanie firmy ” znaleźliśmy się dopiero na 124. miejscu – to awans o zaledwie 5 pozycji w stosunku do roku ubiegłego. Optymizmem napawa jednak informacja, że w klasyfikacji ogólnej wspięliśmy się aż o 19 miejsc – z 74. na 55. pozycję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: biznes na wsi?" class="art-inner-link"> Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

REKLAMA

Przedstawione dane wciąż jeszcze nie zachwycają, a większość przedsiębiorców potraktowałaby je z gorzką ironią. Nieustannie słychać głosy, że urzędnicy dalej bywają opieszali albo odmiennie interpretują te same przepisy – w wypadku zakładania spółek nawet poszczególni referendarze w jednym sądzie rejestrowym.

Po Amber Gold niebywale wzrosła drobiazgowość badania przez urzędników wniosków pod względem formalnym, a rejestracja spółki z o.o. trwa, szczególnie w niektórych sądach, odczuwalnie dłużej niż uprzednio – mówi Dawid Modro z BiuraInter.pl.

Zakup spółki porady

Podjęcie starań o dotację powoduje najczęściej konieczność dostosowania się przedsiębiorcy do restrykcyjnie sformułowanych wymogów. O dofinansowanie z Działania 8.1 mogą ubiegać się jedynie firmy młode, czyli nie starsze niż 2-letnie, a w niektórych województwach nie starsze niż roczne. W tej sytuacji nabycie gotowej spółki, odpowiedniej pod względem daty rejestracji, umożliwia pozyskania pieniędzy z UE przez firmy istniejące dłużej. W innych znów programach środki z UE dostępne są tylko regionalnie, w tej sytuacji decyduje więc lokalizacja siedziby. Wpis podmiotu w konkretnym sądzie rejestrowym to czasem jedyny sposób na pozyskanie funduszy przez przedsiębiorców spoza regionu.

Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

W żadnych jednak okolicznościach decyzji o zakupie spółki nie wolno podejmować pochopnie, a do transakcji warto się przygotować, mając na względzie kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim spółki przeznaczone do sprzedaży muszą być pozbawione wad prawnych i objęte pełną rejestracją podatkową (czyli m.in. mieć nadane numery KRS, NIP i REGON), nie mogą mieć negatywnej historii gospodarczej, a więc jakichkolwiek zobowiązań prawnych, handlowych albo wynikających z zatrudniania pracowników. Powinny być także przygotowane do natychmiastowego podjęcia działalności w szerokim zakresie. Ponadto istotne jest, aby załatwianie formalności związanych z ich kupnem przebiegało profesjonalnie i szybko.

Warto zatem szukać firm o dobrej opinii, którym postawienie klienta w kłopotliwej sytuacji zwyczajnie się nie opłaca. Unikniemy w ten sposób nierzetelnych sprzedawców. Niektóre firmy oferują także usługi uzupełniające, choćby możliwość wynajęcia adresu rejestracyjnego spółki czy skorzystanie z usługi wirtualnego biura – warto dopytać o wszystkie dodatkowe możliwości, bo mogą one stanowić dobry argument przy negocjacji ceny. Najważniejszą jednak kwestią pozostaje wciąż kwestia przemyślanej decyzji o nabyciu spółki oraz możliwość otrzymania przy takim zakupie profesjonalnego wsparcia.

Zobacz serwis: Jak założyć firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA