REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Krzysztof Oflakowski
Zakup spółki
Zakup spółki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na Zachodzie zakup gotowych spółek to wygodny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zatem i handel nimi jest tam traktowany jak normalna forma aktywności biznesowej. U nas natomiast to młody rynek, który jednak rozwija się bardzo dynamicznie. Istnieją bowiem bardzo racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki powodujące, że zakup spółki bywa wyjątkowo opłacalną inwestycją.

REKLAMA

W państwach zachodnich to dobry sposób na start, w Polsce przyjętą praktyką jest natomiast zakup spółki, kiedy rzeczywiście istnieje ku temu pilna potrzeba, wynikająca z bardzo konkretnych uwarunkowań. Podmioty zainteresowane zakupem spółki to zarówno przedstawiciele rynku rodzimego, jak i zagraniczni klienci. Wśród nich znajdują się przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o unijne dotacje albo zakładają spółki celowe, potrzebne do wystartowania w przetargu, a także firmy zamierzające otworzyć na terenie kraju filie lub przedstawicielstwa – mówi Dawid Modro, Prezes Zarządu BiuroInter.pl sp. z o.o.

REKLAMA

W Polsce o zakupie spółek decyduje więc najczęściej potrzeba szybkiej rejestracji działalności gospodarczej w tej właśnie formie, ale nie tylko, gdyż ważne bywają względy strategiczne. Przykładem niech będzie tu utworzenie spółki córki przez firmę matkę w celu rozpoczęcia działalności w całkowicie nowej dziedzinie. Taką działalnością zdecydowanie łatwiej jest kierować, choćby ze względu na wydzieloną księgowość, wyodrębnione raportowanie itd.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Zakup spółek pod unijne dotacje

Liczba podmiotów zainteresowanych zakupem spółek w trakcie naboru wniosków o wsparcie w ramach Działania 8.1 POIG wyraźnie wzrasta i w tym kontekście kupno „gotowej”, czyli w pełni ukształtowanej pod względem prawnym i podatkowym spółki z o.o., wydaje się dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem pamiętać, że z udziału w konkursie wykluczone są spółki w organizacji. Dla spóźnialskich, którzy mają ciekawy pomysł na e-biznes, a którzy nie zdążą z zarejestrowaniem firmy spełniającej wymogi formalne, zakup takiej gotowej spółki to często ostatnia deska ratunku – dodaje Dawid Modro.

Zakładanie firmy w Polsce

Choć w ostatnim czasie procedura rejestracji firmy stała się szybsza i mniej uciążliwa, to wciąż gonimy światową czołówkę. Potwierdza to opublikowany niedawno raport Banku Światowego „Doing Business”, w którym w kategorii „ Zakładanie firmy ” znaleźliśmy się dopiero na 124. miejscu – to awans o zaledwie 5 pozycji w stosunku do roku ubiegłego. Optymizmem napawa jednak informacja, że w klasyfikacji ogólnej wspięliśmy się aż o 19 miejsc – z 74. na 55. pozycję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: biznes na wsi?" class="art-inner-link"> Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

REKLAMA

Przedstawione dane wciąż jeszcze nie zachwycają, a większość przedsiębiorców potraktowałaby je z gorzką ironią. Nieustannie słychać głosy, że urzędnicy dalej bywają opieszali albo odmiennie interpretują te same przepisy – w wypadku zakładania spółek nawet poszczególni referendarze w jednym sądzie rejestrowym.

Po Amber Gold niebywale wzrosła drobiazgowość badania przez urzędników wniosków pod względem formalnym, a rejestracja spółki z o.o. trwa, szczególnie w niektórych sądach, odczuwalnie dłużej niż uprzednio – mówi Dawid Modro z BiuraInter.pl.

Zakup spółki porady

Podjęcie starań o dotację powoduje najczęściej konieczność dostosowania się przedsiębiorcy do restrykcyjnie sformułowanych wymogów. O dofinansowanie z Działania 8.1 mogą ubiegać się jedynie firmy młode, czyli nie starsze niż 2-letnie, a w niektórych województwach nie starsze niż roczne. W tej sytuacji nabycie gotowej spółki, odpowiedniej pod względem daty rejestracji, umożliwia pozyskania pieniędzy z UE przez firmy istniejące dłużej. W innych znów programach środki z UE dostępne są tylko regionalnie, w tej sytuacji decyduje więc lokalizacja siedziby. Wpis podmiotu w konkretnym sądzie rejestrowym to czasem jedyny sposób na pozyskanie funduszy przez przedsiębiorców spoza regionu.

Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

W żadnych jednak okolicznościach decyzji o zakupie spółki nie wolno podejmować pochopnie, a do transakcji warto się przygotować, mając na względzie kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim spółki przeznaczone do sprzedaży muszą być pozbawione wad prawnych i objęte pełną rejestracją podatkową (czyli m.in. mieć nadane numery KRS, NIP i REGON), nie mogą mieć negatywnej historii gospodarczej, a więc jakichkolwiek zobowiązań prawnych, handlowych albo wynikających z zatrudniania pracowników. Powinny być także przygotowane do natychmiastowego podjęcia działalności w szerokim zakresie. Ponadto istotne jest, aby załatwianie formalności związanych z ich kupnem przebiegało profesjonalnie i szybko.

Warto zatem szukać firm o dobrej opinii, którym postawienie klienta w kłopotliwej sytuacji zwyczajnie się nie opłaca. Unikniemy w ten sposób nierzetelnych sprzedawców. Niektóre firmy oferują także usługi uzupełniające, choćby możliwość wynajęcia adresu rejestracyjnego spółki czy skorzystanie z usługi wirtualnego biura – warto dopytać o wszystkie dodatkowe możliwości, bo mogą one stanowić dobry argument przy negocjacji ceny. Najważniejszą jednak kwestią pozostaje wciąż kwestia przemyślanej decyzji o nabyciu spółki oraz możliwość otrzymania przy takim zakupie profesjonalnego wsparcia.

Zobacz serwis: Jak założyć firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA