REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, UE

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co 10 firma z UE pochodzi z Polski

Na unijnym rynku prawie co 10. firma pochodzi z Polski. Na zagraniczne rynki wchodzą już nie tylko duże koncerny, lecz także coraz chętniej małe firmy. Pomysłów na międzynarodowy biznes nie brakuje. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest innowacyjność, dobry plan i środki na ekspansję.

Dofinansowanie z UE na rozpoczęcie działalności – inicjatywa JEREMIE

Inicjatywa JEREMIE nie jest zwykłą formą dotacji z Unii Europejskiej. To wsparcie unijne, którego inicjatorem jest Komisja Europejska, a które przeznaczone jest dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą. Kto może skorzystać z dofinansowania?

Irlandia od 2015 roku nie będzie już podatkowym rajem

Irlandia znosi część ulg podatkowych. Minister finansów Irlandii Michael Noonan zapowiada zmiany w systemie podatkowym, który do tej pory pozwalał wielonarodowym firmom płacić mniejsze podatki.

Międzynarodowe standardy sprawozdań finansowych

Firmy, a przede wszystkim spółki zobowiązane są do sporządzania sprawozdań finansowych z prowadzonych przez siebie działalności. Dopełnienie wskazanego obowiązku poprzez bieżącą ewidencję działań finansowych pozwala w pełni monitorować kondycję finansową firmy.

REKLAMA

Transgraniczne łączenie się przedsiębiorstw – wymagane czynności

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozwój własnej firmy na arenie międzynarodowej i chcą przeprowadzić transgraniczne połączenie przedsiębiorstw zobowiązani są do dopełnienia kilku istotnych czynności. Przede wszystkim powinni sporządzić dwa sprawozdania a następnie zatwierdzić plan połączenia. Jakich czynności należy jeszcze dopełnić?

Transgraniczne połączenia przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terytorium państw członkowskich UE, którzy chcą rozwijać swoją firmę na skalę międzynarodową mogą skorzystać z możliwości połączenia przedsiębiorstwa z inną firmą. Który rodzaj połączenia warto wybrać?

Swoboda przepływu kapitału

Swoboda przepływu kapitału jest jedną z podstawowych swobód rynkowych Unii Europejskiej. Jest swobodą najmłodszą, ale jednocześnie mającą najszerszy zasięg terytorialny – obejmuje nie tylko przepływ kapitału między państwami członkowskimi, lecz także na linii państwa członkowskie-państwa trzecie.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Opatentowanie i uruchomienie innowacyjnego produktu może okazać się niespełnionym marzeniem, jeśli nie posiada się źródła finansowania. W odpowiedzi na potrzeby początkujących przedsiębiorców-wynalazców stworzono Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Cały czas przyjmowane są wnioski pożyczkowe od zarejestrowanych firm istniejących nie dłużej niż dwa lata, które potrzebują wsparcia na start.

REKLAMA

Czy akt prawa unijnego można zaskarżyć?

Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidział możliwość zaskarżenia aktów legislacyjnych i regulacyjnych nie tylko dla instytucji unijnych i państw członkowskich, lecz także dla osób fizycznych i prawnych. Należy jednak spełnić szereg wymagań, by z takiej opcji skorzystać.

Gwarancje na towary w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej konsument ma prawo do dwuletniej gwarancji na towar, zakupiony od przedsiębiorcy. W niektórych państwach członkowskich można udzielić gwarancji na dłuższy okres.

Prawo właściwie dla zobowiązań umownych

W przypadku umów zawieranych między kontrahentami z tego samego kraju sprawa jest prosta – zastosowanie ma tutaj prawo polskie oraz w określonym zakresie unijne. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy strony zobowiązania mieszkają na terenie dwóch różnych państw.

Co należy robić, jeśli harmonogramy pracy ulegają zmianie?

W stosunku do pracowników mobilnych ciężko jest ustalić odpowiedni i niezmienny harmonogram pracy. Co do zasady decyzja o wyborze ustawodawstwa mającego zastosowanie wobec pracowników państw członkowskich, nie powinna być zmieniana przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy.

Zabezpieczenie społeczne dla osób świadczących pracę w kilku państwach

W stosunku do osób świadczących pracę w kilku państwach członkowskich zastosowanie będą miały regulacje unijne służące ustaleniu, który system zabezpieczenia społecznego będzie miał zastosowanie. Z ustawodawstwa którego państwa członkowskiego będzie korzystał pracownik?

Niższe ceny za transfer danych w roamingu

Unia Europejska obniżyła opłaty za transfer danych w roamingu o ponad połowę. Już w te wakacje użytkownicy korzystają z niższych cen. Do 2016 r. UE planuje wyeliminować całkowicie opłaty.

Zmiany w VAT od usług świadczonych w UE

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowy tekst ustawy o podatku od towarów i usług. Nowelizacja uprości rozliczenie podatku VAT od usług świadczonych w innych krajach UE.

Unia Europejska wzywa do ochrony małych przedsiębiorców

UE wzywa do działań na rzecz ochrony małych dostawców żywności przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez niektórych większych producentów i supermarkety z branży spożywczej.

Nowa ustawa wdrożeniowa przyjęta przez Sejm

11 lipca 2014 r. Sejm przyjął założenia tzw. ustawy wdrożeniowej, której projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Przepisy ustawy mają stanowić podstawę realizacji zapisów Umowy Partnerstwa.

Zmiany w pomocy de minimis

Od 1lipca 2014 r. weszły w życie zmiany dotyczące udzielania przedsiębiorstwom gwarancji de minimis. Wprowadzone zostały rozporządzeniem Komisji Europejskiej 1407/2013/UE z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Nowe propozycje UE w walce z podwójnym opodatkowaniem

8 lipca 2014 r. Rada ECOFIN przyjęła dyrektywę, wprowadzającą zmiany w zakresie podwójnego opodatkowania spółek dominujących i zależnych w krajach UE. Wprowadzone zmiany mają zapobiegać podwójnemu nieopodatkowaniu dywidend w spółkach.

Jak skuteczne przygotować się do końcowej kontroli projektów unijnych?

Wszyscy beneficjenci projektów realizowanych ze wsparciem funduszy UE w toku realizacji inwestycji, jak i w okresie jej trwałości, muszą być przygotowani na kontrole: końcowe, warunkujące wypłatę ostatniej transzy dotacji i finalnego zatwierdzenia przedsięwzięcia, a także inne kontrole planowe i doraźne. W praktyce każdy beneficjent może spodziewać się przynajmniej 1 kontroli w toku realizacji dofinansowanego przedsięwzięcia.

Wspólny system opodatkowania spółek w UE

Podczas posiedzenia Rady ECOFIN nt. projektu budżetu UE na 2015 r. postanowiono wprowadzić wspólny system opodatkowania spółek dominujących i zależnych w UE oraz wdrożyć nowe regulacje dotyczące opodatkowania przedsiębiorstw. Dodatkowo planowane jest większe wsparcie we wzroście zatrudnienia.

Od lipca niższe opłaty za roaming

Wakacje to czas urlopów i zagranicznych wyjazdów. Od lipca w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostały obniżone opłaty roamingowe. Tańsze będą połączenia, smsy i mmsy oraz transmisja danych.

UE chce ograniczyć biurokarację i pomóc w tworzeniu miejsc pracy

Komisja Europejska przedstawiła propozycję ograniczenia biurokracji stwarzając warunki wzrostu gospodarczego. Wskazane działania obejmuje program sprawności, który również pomoże w tworzeniu nowych miejsc pracy.

Co warto wiedzieć o eIDAS?

Parlamentu Europejski i Rada pracują nad rozporządzeniem w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Parlament Europejski dnia 3 kwietnia br. przyjął w pierwszym czytaniu projekt tego rozporządzenia, w skrócie zwanego właśnie eIDAS. Co warto o nim wiedzieć?

Unia Europejska zamierza poprawić warunki pracy pracowników

W Europie odnotowuje się zbyt wysoki odsetek wypadków przy pracy pracowników. Skutkuje to zwolnieniami lekarskimi na okres powyżej trzech dni. Unie Europejska chce wprowadzić w życie regulacje dotyczące poprawy warunków pracy pracowników w Europie i lepszej ochrony ich zdrowia.

Wzrost eksportu wpływa na poprawę gospodarki

GUS przedstawił dane, z których wynika, iż eksport stale rośnie. W okresie od stycznia do kwietnia 2014 r. wzrósł o 6,6 proc. r/r do 53,43 mld euro. Import natomiast o 3,3 proc r/r do 52,72 mld euro.

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w dostawach energii

Unia Europejska chce wprowadzić nowe metody w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii. Zwiększenie bezpieczeństwa w tym sektorze związane jest z ostatnimi wydarzeniami na świecie.

Fundusze Europejskie 2015 r.

23 maja 2014 r. Komisja Europejska zatwierdziła umowę partnerstwa, na mocy której Polska będzie mogła zainwestować 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Z nowego budżetu będzie można jednak skorzystać dopiero od 2015 r. Na jakie działania będą przeznaczone fundusze?

Dotacje dla państw na rozwój przemysłu

Unia Europejska chce ożywić wzrost gospodarczy w państwach członkowskich poprzez zmianę przepisów. Przewidywane jest wsparcie finansowe przedsiębiorstw i możliwość inwestowania w większą liczbę inwestycji.

Nowa europejska inicjatywa obywatelska

21 maja weszły w życie przepisy ustawy o europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Dają one możliwość obywatelom Unii zgłaszania petycji o podjęcie działań legislacyjnych. Ustawa umożliwia realizację w Polsce rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z 16 lutego 2011 r.

Staż unijny dla absolwentów

Często nawet po ukończeniu z dobrymi wynikami studiów, pomimo odbycia praktyk niezbędnych do zaliczenia roku absolwenci uczelni wyższych stają przed problemem ze znalezieniem pracy. Najczęstszą przyczyną, podnoszona zwłaszcza przez pracodawców, jest brak doświadczenia. Student, który podczas studiów poświęcał czas tylko na naukę i nie prowadził w tym czasie żadnego rodzaju działalności związanej z przyszłą karierą ma zazwyczaj nikłe doświadczenie i zostaje bezrobotnym.

Swobodniejszy przepływ pracowników w UE

14 kwietnia 2014 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła projekt dyrektywy przedstawiony przez Parlament Europejski. Projekt dotyczy środków ułatwiających korzystanie z praw pracowników w kontekście swobodniejszego przepływu pracowników w Unii.

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+

W celu zwiększenia bezpieczeństwa takich produktów jak zabawki, wyroby medyczne, sprzęt RTV Unia planuje wprowadzić nową procedurę zakładającą sprawdzenie towaru przez niezależną stronę trzecią, sprawdzone i zgodne z nową dyrektywą towary będą otrzymywały nowe oznaczenie CE+ czyli "EU Safety Tested" gwarantujące konsumentowi wyższe bezpieczeństwo.

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Zakaz testów kosmetyków na zwierzętach

11 marca 2013 upłynął ostateczny termin wycofywania na terenie Unii testów na zwierzętach składników kosmetyków. Przepis został wprowadzony już w 2009 roku, ale na prośbę firm kosmetycznych jego wprowadzenie w życie zostało przesunięte w czasie do 2013 roku. Opóźnienie to uzasadnione było potrzebą dostosowania produkcji do braku możliwości testowania swoich produktów na zwierzętach.

Ograniczenia swobody przepływu towarów

Zasada swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i pracowników to najważniejsze zasady Unii Europejskiej, ich ograniczenia są, co do zasady niezgodne z prawem unijnym. Istnieją jednak sytuacje, w których traktat dopuścił w Państwach Członkowskich stosowanie ograniczeń, te szczególne przypadki unormowane są w art. 36 TFUE.

Jak wnieść skargę indywidualną do Komisji Europejskiej

Jednym z głównych zadań Komisji Europejskiej jest kontrola przestrzegania przez państwa członkowskie prawa wspólnotowego oraz zobowiązań z niego wynikających. Możliwość wniesienia skargi do Komisji ma każda osoba fizyczna i przedsiębiorstwo, niezależnie od tego czy naruszenie prawa bezpośrednio wpływa na ich sytuację czy też nie.

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej

Swoboda przedsiębiorczości oraz swoboda świadczenia usług wliczane są do najważniejszych swobód gwarantowanych członkom Unii Europejskiej w ramach współpracy gospodarczej państw, o ich randze może stanowić fakt uregulowania w Traktacie o Funkcjonowaniu UE stanowiącym najważniejsze źródło prawa unijnego dla państw członkowskich.

Unia pomoże przedsiębiorstwom europejskim

Przedsiębiorstwa europejskie w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na pomoc Unii Europejskiej. Jest to nowa strategia Unii, która pomoże głównie nowym, początkującym przedsiębiorcom.

Jak założyć spółkę europejską?

Kiedy planujemy prowadzić swój biznes nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju powinniśmy rozważyć możliwość założenia tzw. spółki europejskiej (łac. Societas Europaea - SE). Ta forma prawna wiąże się z potencjalnymi korzyściami takimi jak możliwość prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez potrzeby otworzenia nowej fili. Spółka może zostać zawiązana w obrębie terytorium UE w formie europejskiej spółki akcyjnej na warunkach i w sposób określony przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r.

Zaakceptowano porozumienie dotyczące delegowanie pracowników

Komitet stałych przedstawicieli rządów państw Unii Europejskiej zaakceptował porozumienie dotyczące projektu dyrektywy wykonawczej dotyczącej delegowania pracowników. Jakie są postanowienia projektu? Czy są one korzystne dla Polski?

Czym jest gwarancja europejska?

Gwarancja europejska oznacza dokument gwarancyjny wystawiony najczęściej przez producenta, który jest ważny na terenie wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Termin gwarancji europejskiej jest terminem potocznym i występuję jedynie w praktyce.

Europejska Gwarancja dla młodych, czyli walka z bezrobociem

Największy odsetek osób bezrobotnych można odnaleźć wśród młodych. Unia Europejska przygotowała w tym celu projekt reformy Gwarancja dla młodych, który wzmocni rynek pracy i pomoże młodym osobom w znalezieniu zatrudnienia.

Unia Europejska przewiduje wzrost gospodarczy

Kryzys finansowy w sektorze gospodarki widoczny jest każdym państwie członkowskim Unii. Niemniej jednak UE prognozuje wzrost gospodarczy o różnym natężeniu. Jest to zjawisko nietrwałe, ale z pewnością pozytywne.

Rynek aplikacji mobilnych zanotował znaczny wzrost

Unijny rynek aplikacji mobilnych pnie się w górę. Z badań wynika, iż dzięki niemu w najbliższych latach może zanotować znaczny wzrost dochodów aż o 63 mld euro. Dodatkowo przybędzie 5 mln nowych miejsc pracy.

Unia Europejska zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

Unia Europejska wznawia program walki z oszustwami związanymi z podatkiem VAT. Najwięcej oszustw podatkowych wykrywa się w sektorze usług internetowych. Unia Europejska chce zwiększyć kontrolę szczególnie w branży telekomunikacyjnej.

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Program Kapitał Ludzki oferowany przez Unię Europejską pomaga rozwinąć się nowym przedsiębiorcom w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wyróżniamy tutaj wsparcie pomostowe i doradztwo w założeniu firmy.

Fundusze Unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Pozyskanie funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej możliwe jest dzięki Unii Europejskiej. Dla wielu osób pragnących ową działalność rozpocząć sen z powiek spędza zawiłość procedur, niewiedza czy najważniejsze brak środków na taką działalność. Jak pozyskać fundusze unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw

W kolejnych latach samorządy, instytuty badawcze i firmy będą wprowadzać politykę innowacyjności. Projekty tego typu są wsparte na finansowaniu unijnych i wsparciu prawnym. Celem tej polityki jest zbudowanie trwałej i istotnej współpracy między firmami i instytutami badawczymi i technicznymi oraz uczelniami.

Unia Europejska zaostrza walkę z korupcją

Zjawisko korupcji staje się problemem na skalę międzynarodową. Aby skutecznie zapobiegać korupcji Unia Europejska chce wdrożyć więcej mechanizmów umożliwiających walkę z nią, m.in. zwiększenie skuteczności sądów czy opracowanie stosownych programów dla krajów europejskich.

REKLAMA