REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy akt prawa unijnego można zaskarżyć?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
unia, UE
unia, UE
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidział możliwość zaskarżenia aktów legislacyjnych i regulacyjnych nie tylko dla instytucji unijnych i państw członkowskich, lecz także dla osób fizycznych i prawnych. Należy jednak spełnić szereg wymagań, by z takiej opcji skorzystać.

Żeby Trybunał Sprawiedliwości orzekł o nieważności aktu unijnego, musi być on wydany bezprawnie. Bezprawność w tym przypadku definiowana jest jako brak kompetencji danej instytucji do wydania aktu, naruszenie istotnych wymogów proceduralnych (np. brak koniecznego do spełnienia procedury zalecenia czy opinii), naruszenie Traktatów czy nadużycie władzy przez instytucję. Są to powody wystarczające dla instytucji unijnych do zgłaszania zastrzeżeń. W przypadku osób fizycznych i prawnych koniecznym jest jeszcze, by były adresatem aktu, lub by akt legislacyjny dotyczył ich bezpośrednio i indywidualnie, zaś akt regulacyjny tylko bezpośrednio.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Bezpośredniość i indywidualność

W celu uniknięcia nieporozumień Trybunał ustanowił w tzw. Formule Plaumanna definicję aktu, który dotyczy jednostki indywidualnie: „decyzja taka wpływa na ich sytuację prawną z racji pewnych cech im szczególnych lub z racji okoliczności faktycznych odróżniających pewne osoby od wszelkich innych osób i wyróżniających je indywidualnie w sposób identyczny jak przypadku osoby będącej adresatem decyzji”. Oznacza to, że adresat musi być wyróżniony poprzez specjalne cechy, które posiada, a które wyróżniają go na tle innych jednostek.

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Bezpośredni skutek aktu oznacza, że osoba prawna lub fizyczna może czerpać prosto z niego korzyści, powoływać się na obowiązki lub prawa, bez konieczności istnienia takiego aktu w systemie prawa krajowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akt legislacyjny i regulacyjny

Trybunał Sprawiedliwości przyjął bardzo korzystne dla jednostek rozwiązanie: wszystko, co nie jest aktem legislacyjnym, należy uznać za akt regulacyjny. Dzięki takiej interpretacji jednostki mogą łatwiej zaskarżyć większość aktów, gdzie muszą wykazać jedynie, że dotyczy ich bezpośrednio, gdyż wymóg indywidualności pozostawiony jest wyłącznie dla aktów legislacyjnych.

Procedura

REKLAMA

Termin na wniesienie skargi na nieważność jest stosunkowo krótki, bo upływa po 2 miesiącach od dnia opublikowania aktu lub jego notyfikowaniu osobie skarżącej, a jeśli akt nie podlegał publikacji ani notyfikacji – od dnia, kiedy jednostka dowiedziała się o takim akcie.

Organem właściwym do rozpoznania skargi osób fizycznych i prawnych na nieważność aktów prawa unijnego jest Sąd I instancji, działający przy Trybunale Sprawiedliwości UE, z siedzibą w Luksemburgu.

Dalsza ochrona

Prawo unijne pozwala skarżącym, po uznaniu ich skargi za zasadną, skorzystać z ochrony również na gruncie sądownictwa krajowego. Jednostka ma prawo kwestionować wyroki i orzeczenia kierowane wobec niej, a mające podstawę w akcie, którego bezprawność została stwierdzona wcześniej na poziomie unijnym.

Należy pamiętać również o możliwości uzyskania odszkodowania od organu, który wydał nieważny akt. Żądanie odszkodowania nie jest w żadnym stopniu zależne od wcześniejszego złożenia skargi na nieważność, stąd można z niego skorzystać właściwie w każdym czasie, jednak obostrzone pięcioletnim terminem od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego szkodę. Podobnie jak w przypadku skargi na nieważność, o odszkodowaniu rozstrzyga Sąd I instancji. 

Jak zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA