reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Fundusze unijne > Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Dynamikę rozwoju gospodarczego w dużym stopniu kształtuje zdolność innowacyjna przedsiębiorstw. O doniosłej roli innowacyjności mówiła  także wiceminister infrastruktury i rozwoju, Iwona Wendel podczas styczniowej konferencji inaugurującej unijny program Horyzont 2020 „Nowa perspektywa dla badań naukowych i innowacji w latach 2014-2020”. Zaznaczyła przy tym, że programem, w ramach którego, w największym stopniu, będzie można pozyskać środki finansowe na działalność badawczą-rozwojową, będzie „Inteligentny Rozwój”. W jego ramach ma się dokonać przekształcenie pomysłów w nowe produkty, usługi czy technologie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawowe źródła innowacji

Właściciele firm, którzy chcieliby skorzystać z nowej perspektywy finansowej, powinni skupić się przede wszystkim na tym, co może być źródłem innowacji w ich firmach. Jednym z ważniejszych są pewnością laboratoria naukowo-badawcze, które funkcjonują na styku nauki  i przemysłu. Wyniki ich prac są wykorzystywane przez firmy  do wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, produktowych i organizacyjnych. Warto zwrócić uwagę na genezę współpracy z laboratoriami. Zwykle bowiem mamy do czynienia z sytuacją, w której przedsiębiorcy podejmują współpracę z naukowcami w momencie, gdy rodzi się taka potrzeba. Niekiedy produkt przestaje spełniać swoją funkcję, nie jest zgodny z nowymi przepisami. W tym momencie rodzi się potrzeba innowacji w postaci modyfikacji np. standardowych procesów produkcji.

Ważnym źródłem innowacji są sami ludzie, a konkretnie – ich kompetencje, postawy oraz nawyki. Z tego też względu istotną rolę w procesie innowacji, sprzyjającą im, mogą stanowić nowi pracownicy. Niekiedy są to specjaliści zatrudnieni w ramach elastycznych form zatrudnienia, współpracujący nawet z kilkoma przedsiębiorstwami. Wynika to z faktu, że mobilność jednostek oraz ich pojawienie się w nowych całościach społecznych, jakimi są kolejne firmy, wiąże się także z przenoszeniem ich kompetencji i idei do nowych przedsiębiorstw. Nowy pracownik ma nie tylko świeży ogląd na działanie całości organizacji, ale może też zaproponować własne rozwiązania lub też umiejętnie wykorzystać posiadaną wiedzę na zupełnie nowym polu, na jakim działa dana firma, w której właśnie rozpoczyna on pracę.

Kredyt z gwarancją de minimis dla firm

Nowoczesna organizacja

Warto zwrócić uwagę na fakt, że źródłem innowacji jest też zmiana organizacyjna. Jej istotą jest umiejętność przełamywania własnych schematów działania. Na czym to polega? Przede wszystkim największe szanse na rozwój mają firmy, które nie boją się zmieniać swoich ram działania i funkcjonowania. Jest to nawiązanie do ideału tzw. organizacji uczącej się. Firma, która potrafi dostosować się nie tylko do aktualnej sytuacji na rynku, ale też potrzeb własnych pracowników, ma szansę na obiektywnie większe zyski niż przedsiębiorstwo, które tego nie robi. Przykładem może być sytuacja polegająca na elastycznym doborze godzin pracy. Pracownik, który chce pracować w nietypowych godzinach, nie będzie musiał rezygnować z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, a pracodawca nie straci lojalnego podwładnego. Należy jednak podkreślić przy tym, iż podstawą tego rodzaju sytuacji jest także wzajemne zaufanie. Zdolność współdziałania to rzeczywisty kapitał społeczny. Pracodawca, który ufa swoim podwładnym, nie boi się wdrażać nowych schematów działań, często opierając się na pomysłach swoich pracowników.

Źródłem innowacji w firmach jest też dyskurs rozumiany jako nowa idea czy też nowe spojrzenie na dotychczasowe przedmioty, usługi, zdarzenia. Ważną rolę w procesie innowacji pełnią jednak przede wszystkim właściciele i dyrektorzy, których zadaniem powinno być  wyposażenie przedsiębiorstw w mechanizmy oraz procedury, dzięki którym firmy będą wrażliwe na zmiany, jakie zachodzą wewnątrz organizacji, jak też w jej otoczeniu.

W sytuacji natomiast, gdy pojawi się nowy pomysł, powinien on zostać poddany analizie i zaprezentowany w różnych wariantach. Jeżeli zostanie pozytywnie oceniony i zaakceptowany zarówno przez kierownictwo firmy, jak też jej pracowników, powinien być wdrożony. Innowacje są motorem napędowym gospodarki, warto o tym pamiętać, planując inwestycje w swojej firmie.

Firma za fundusze unijne

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama