Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Joanna Niemyjska
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?
Fotolia
Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Dynamikę rozwoju gospodarczego w dużym stopniu kształtuje zdolność innowacyjna przedsiębiorstw. O doniosłej roli innowacyjności mówiła  także wiceminister infrastruktury i rozwoju, Iwona Wendel podczas styczniowej konferencji inaugurującej unijny program Horyzont 2020 „Nowa perspektywa dla badań naukowych i innowacji w latach 2014-2020”. Zaznaczyła przy tym, że programem, w ramach którego, w największym stopniu, będzie można pozyskać środki finansowe na działalność badawczą-rozwojową, będzie „Inteligentny Rozwój”. W jego ramach ma się dokonać przekształcenie pomysłów w nowe produkty, usługi czy technologie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawowe źródła innowacji

Właściciele firm, którzy chcieliby skorzystać z nowej perspektywy finansowej, powinni skupić się przede wszystkim na tym, co może być źródłem innowacji w ich firmach. Jednym z ważniejszych są pewnością laboratoria naukowo-badawcze, które funkcjonują na styku nauki  i przemysłu. Wyniki ich prac są wykorzystywane przez firmy  do wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, produktowych i organizacyjnych. Warto zwrócić uwagę na genezę współpracy z laboratoriami. Zwykle bowiem mamy do czynienia z sytuacją, w której przedsiębiorcy podejmują współpracę z naukowcami w momencie, gdy rodzi się taka potrzeba. Niekiedy produkt przestaje spełniać swoją funkcję, nie jest zgodny z nowymi przepisami. W tym momencie rodzi się potrzeba innowacji w postaci modyfikacji np. standardowych procesów produkcji.

Ważnym źródłem innowacji są sami ludzie, a konkretnie – ich kompetencje, postawy oraz nawyki. Z tego też względu istotną rolę w procesie innowacji, sprzyjającą im, mogą stanowić nowi pracownicy. Niekiedy są to specjaliści zatrudnieni w ramach elastycznych form zatrudnienia, współpracujący nawet z kilkoma przedsiębiorstwami. Wynika to z faktu, że mobilność jednostek oraz ich pojawienie się w nowych całościach społecznych, jakimi są kolejne firmy, wiąże się także z przenoszeniem ich kompetencji i idei do nowych przedsiębiorstw. Nowy pracownik ma nie tylko świeży ogląd na działanie całości organizacji, ale może też zaproponować własne rozwiązania lub też umiejętnie wykorzystać posiadaną wiedzę na zupełnie nowym polu, na jakim działa dana firma, w której właśnie rozpoczyna on pracę.

Kredyt z gwarancją de minimis dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesna organizacja

Warto zwrócić uwagę na fakt, że źródłem innowacji jest też zmiana organizacyjna. Jej istotą jest umiejętność przełamywania własnych schematów działania. Na czym to polega? Przede wszystkim największe szanse na rozwój mają firmy, które nie boją się zmieniać swoich ram działania i funkcjonowania. Jest to nawiązanie do ideału tzw. organizacji uczącej się. Firma, która potrafi dostosować się nie tylko do aktualnej sytuacji na rynku, ale też potrzeb własnych pracowników, ma szansę na obiektywnie większe zyski niż przedsiębiorstwo, które tego nie robi. Przykładem może być sytuacja polegająca na elastycznym doborze godzin pracy. Pracownik, który chce pracować w nietypowych godzinach, nie będzie musiał rezygnować z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, a pracodawca nie straci lojalnego podwładnego. Należy jednak podkreślić przy tym, iż podstawą tego rodzaju sytuacji jest także wzajemne zaufanie. Zdolność współdziałania to rzeczywisty kapitał społeczny. Pracodawca, który ufa swoim podwładnym, nie boi się wdrażać nowych schematów działań, często opierając się na pomysłach swoich pracowników.

Źródłem innowacji w firmach jest też dyskurs rozumiany jako nowa idea czy też nowe spojrzenie na dotychczasowe przedmioty, usługi, zdarzenia. Ważną rolę w procesie innowacji pełnią jednak przede wszystkim właściciele i dyrektorzy, których zadaniem powinno być  wyposażenie przedsiębiorstw w mechanizmy oraz procedury, dzięki którym firmy będą wrażliwe na zmiany, jakie zachodzą wewnątrz organizacji, jak też w jej otoczeniu.

W sytuacji natomiast, gdy pojawi się nowy pomysł, powinien on zostać poddany analizie i zaprezentowany w różnych wariantach. Jeżeli zostanie pozytywnie oceniony i zaakceptowany zarówno przez kierownictwo firmy, jak też jej pracowników, powinien być wdrożony. Innowacje są motorem napędowym gospodarki, warto o tym pamiętać, planując inwestycje w swojej firmie.

Firma za fundusze unijne

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

  Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

  Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

  Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

  Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

  Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

  11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

  Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

  Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

  Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

  75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

  Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

  W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

  Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

  Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

  Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

  Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

  Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

  Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

  Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

  Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

  Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

  Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

  Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

  Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

  Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

  30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

  Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

  Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

  31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

  31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

  Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

  Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

  Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

  Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

  Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

  Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

  Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

  W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

  Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

  W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?

  Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

  Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

  Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

  Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

  Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

  Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

  Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

  Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.