REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Joanna Niemyjska
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Dynamikę rozwoju gospodarczego w dużym stopniu kształtuje zdolność innowacyjna przedsiębiorstw. O doniosłej roli innowacyjności mówiła  także wiceminister infrastruktury i rozwoju, Iwona Wendel podczas styczniowej konferencji inaugurującej unijny program Horyzont 2020 „Nowa perspektywa dla badań naukowych i innowacji w latach 2014-2020”. Zaznaczyła przy tym, że programem, w ramach którego, w największym stopniu, będzie można pozyskać środki finansowe na działalność badawczą-rozwojową, będzie „Inteligentny Rozwój”. W jego ramach ma się dokonać przekształcenie pomysłów w nowe produkty, usługi czy technologie.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawowe źródła innowacji

REKLAMA

Właściciele firm, którzy chcieliby skorzystać z nowej perspektywy finansowej, powinni skupić się przede wszystkim na tym, co może być źródłem innowacji w ich firmach. Jednym z ważniejszych są pewnością laboratoria naukowo-badawcze, które funkcjonują na styku nauki  i przemysłu. Wyniki ich prac są wykorzystywane przez firmy  do wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, produktowych i organizacyjnych. Warto zwrócić uwagę na genezę współpracy z laboratoriami. Zwykle bowiem mamy do czynienia z sytuacją, w której przedsiębiorcy podejmują współpracę z naukowcami w momencie, gdy rodzi się taka potrzeba. Niekiedy produkt przestaje spełniać swoją funkcję, nie jest zgodny z nowymi przepisami. W tym momencie rodzi się potrzeba innowacji w postaci modyfikacji np. standardowych procesów produkcji.

Ważnym źródłem innowacji są sami ludzie, a konkretnie – ich kompetencje, postawy oraz nawyki. Z tego też względu istotną rolę w procesie innowacji, sprzyjającą im, mogą stanowić nowi pracownicy. Niekiedy są to specjaliści zatrudnieni w ramach elastycznych form zatrudnienia, współpracujący nawet z kilkoma przedsiębiorstwami. Wynika to z faktu, że mobilność jednostek oraz ich pojawienie się w nowych całościach społecznych, jakimi są kolejne firmy, wiąże się także z przenoszeniem ich kompetencji i idei do nowych przedsiębiorstw. Nowy pracownik ma nie tylko świeży ogląd na działanie całości organizacji, ale może też zaproponować własne rozwiązania lub też umiejętnie wykorzystać posiadaną wiedzę na zupełnie nowym polu, na jakim działa dana firma, w której właśnie rozpoczyna on pracę.

Kredyt z gwarancją de minimis dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesna organizacja

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę na fakt, że źródłem innowacji jest też zmiana organizacyjna. Jej istotą jest umiejętność przełamywania własnych schematów działania. Na czym to polega? Przede wszystkim największe szanse na rozwój mają firmy, które nie boją się zmieniać swoich ram działania i funkcjonowania. Jest to nawiązanie do ideału tzw. organizacji uczącej się. Firma, która potrafi dostosować się nie tylko do aktualnej sytuacji na rynku, ale też potrzeb własnych pracowników, ma szansę na obiektywnie większe zyski niż przedsiębiorstwo, które tego nie robi. Przykładem może być sytuacja polegająca na elastycznym doborze godzin pracy. Pracownik, który chce pracować w nietypowych godzinach, nie będzie musiał rezygnować z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, a pracodawca nie straci lojalnego podwładnego. Należy jednak podkreślić przy tym, iż podstawą tego rodzaju sytuacji jest także wzajemne zaufanie. Zdolność współdziałania to rzeczywisty kapitał społeczny. Pracodawca, który ufa swoim podwładnym, nie boi się wdrażać nowych schematów działań, często opierając się na pomysłach swoich pracowników.

Źródłem innowacji w firmach jest też dyskurs rozumiany jako nowa idea czy też nowe spojrzenie na dotychczasowe przedmioty, usługi, zdarzenia. Ważną rolę w procesie innowacji pełnią jednak przede wszystkim właściciele i dyrektorzy, których zadaniem powinno być  wyposażenie przedsiębiorstw w mechanizmy oraz procedury, dzięki którym firmy będą wrażliwe na zmiany, jakie zachodzą wewnątrz organizacji, jak też w jej otoczeniu.

W sytuacji natomiast, gdy pojawi się nowy pomysł, powinien on zostać poddany analizie i zaprezentowany w różnych wariantach. Jeżeli zostanie pozytywnie oceniony i zaakceptowany zarówno przez kierownictwo firmy, jak też jej pracowników, powinien być wdrożony. Innowacje są motorem napędowym gospodarki, warto o tym pamiętać, planując inwestycje w swojej firmie.

Firma za fundusze unijne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

REKLAMA

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA