REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Joanna Niemyjska
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Dynamikę rozwoju gospodarczego w dużym stopniu kształtuje zdolność innowacyjna przedsiębiorstw. O doniosłej roli innowacyjności mówiła  także wiceminister infrastruktury i rozwoju, Iwona Wendel podczas styczniowej konferencji inaugurującej unijny program Horyzont 2020 „Nowa perspektywa dla badań naukowych i innowacji w latach 2014-2020”. Zaznaczyła przy tym, że programem, w ramach którego, w największym stopniu, będzie można pozyskać środki finansowe na działalność badawczą-rozwojową, będzie „Inteligentny Rozwój”. W jego ramach ma się dokonać przekształcenie pomysłów w nowe produkty, usługi czy technologie.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawowe źródła innowacji

REKLAMA

Właściciele firm, którzy chcieliby skorzystać z nowej perspektywy finansowej, powinni skupić się przede wszystkim na tym, co może być źródłem innowacji w ich firmach. Jednym z ważniejszych są pewnością laboratoria naukowo-badawcze, które funkcjonują na styku nauki  i przemysłu. Wyniki ich prac są wykorzystywane przez firmy  do wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, produktowych i organizacyjnych. Warto zwrócić uwagę na genezę współpracy z laboratoriami. Zwykle bowiem mamy do czynienia z sytuacją, w której przedsiębiorcy podejmują współpracę z naukowcami w momencie, gdy rodzi się taka potrzeba. Niekiedy produkt przestaje spełniać swoją funkcję, nie jest zgodny z nowymi przepisami. W tym momencie rodzi się potrzeba innowacji w postaci modyfikacji np. standardowych procesów produkcji.

Ważnym źródłem innowacji są sami ludzie, a konkretnie – ich kompetencje, postawy oraz nawyki. Z tego też względu istotną rolę w procesie innowacji, sprzyjającą im, mogą stanowić nowi pracownicy. Niekiedy są to specjaliści zatrudnieni w ramach elastycznych form zatrudnienia, współpracujący nawet z kilkoma przedsiębiorstwami. Wynika to z faktu, że mobilność jednostek oraz ich pojawienie się w nowych całościach społecznych, jakimi są kolejne firmy, wiąże się także z przenoszeniem ich kompetencji i idei do nowych przedsiębiorstw. Nowy pracownik ma nie tylko świeży ogląd na działanie całości organizacji, ale może też zaproponować własne rozwiązania lub też umiejętnie wykorzystać posiadaną wiedzę na zupełnie nowym polu, na jakim działa dana firma, w której właśnie rozpoczyna on pracę.

Kredyt z gwarancją de minimis dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesna organizacja

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę na fakt, że źródłem innowacji jest też zmiana organizacyjna. Jej istotą jest umiejętność przełamywania własnych schematów działania. Na czym to polega? Przede wszystkim największe szanse na rozwój mają firmy, które nie boją się zmieniać swoich ram działania i funkcjonowania. Jest to nawiązanie do ideału tzw. organizacji uczącej się. Firma, która potrafi dostosować się nie tylko do aktualnej sytuacji na rynku, ale też potrzeb własnych pracowników, ma szansę na obiektywnie większe zyski niż przedsiębiorstwo, które tego nie robi. Przykładem może być sytuacja polegająca na elastycznym doborze godzin pracy. Pracownik, który chce pracować w nietypowych godzinach, nie będzie musiał rezygnować z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, a pracodawca nie straci lojalnego podwładnego. Należy jednak podkreślić przy tym, iż podstawą tego rodzaju sytuacji jest także wzajemne zaufanie. Zdolność współdziałania to rzeczywisty kapitał społeczny. Pracodawca, który ufa swoim podwładnym, nie boi się wdrażać nowych schematów działań, często opierając się na pomysłach swoich pracowników.

Źródłem innowacji w firmach jest też dyskurs rozumiany jako nowa idea czy też nowe spojrzenie na dotychczasowe przedmioty, usługi, zdarzenia. Ważną rolę w procesie innowacji pełnią jednak przede wszystkim właściciele i dyrektorzy, których zadaniem powinno być  wyposażenie przedsiębiorstw w mechanizmy oraz procedury, dzięki którym firmy będą wrażliwe na zmiany, jakie zachodzą wewnątrz organizacji, jak też w jej otoczeniu.

W sytuacji natomiast, gdy pojawi się nowy pomysł, powinien on zostać poddany analizie i zaprezentowany w różnych wariantach. Jeżeli zostanie pozytywnie oceniony i zaakceptowany zarówno przez kierownictwo firmy, jak też jej pracowników, powinien być wdrożony. Innowacje są motorem napędowym gospodarki, warto o tym pamiętać, planując inwestycje w swojej firmie.

Firma za fundusze unijne

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA