Europejska Gwarancja dla młodych, czyli walka z bezrobociem
REKLAMA
Ponad 5 milionów młodych Europejczyków pozostaje bez pracy i to specjalnie dla nich opracowana została unijna Gwarancja dla młodzieży. 26 lutego posłowie pytali Komisję i Radę o to, w jaki sposób kraje członkowskie, zwłaszcza te z wysokim odsetkiem bezrobocia, wdrażają program.
REKLAMA
Gwarancja dla młodych
To unijna reforma, mająca na celu umożliwienie znalezienia pracy, szkolenia lub dalszej edukacji europejczykom w wieku poniżej 25 lat, pozostającym przynajmniej 4 miesiące po zakończeniu nauki, bez pracy. Program finansowany jest głównie przez państwa członkowskie, UE dokłada do tego fundusze z Europejskiego Funduszu Socjalnego oraz 6 miliardów euro w ramach Inicjatywy na rzecz Zatrudnienia Młodzieży (YEI). O dodatkowe dofinansowanie może starać się 20 państw członkowskich, z najwyższą stopą bezrobocia.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Czyny, nie słowa
Do tego momentu 19 krajów przedstawiło Komisji Europejskiej programy wdrożenia Gwarancji dla młodzieży i dokładne plany wykorzystania dodatkowych funduszy. Pozostałe kraje UE nie wypełniły kryteriów YEI. Wielka Brytania, która może wystąpić o pomoc, wciąż nie złożyła dokumentów.
O pracy podczas spotkania młodych w Strasburgu
Od 9 do 11 maja, Parlament Europejski organizuje European Youth Event (EYE) w Strasburgu. Młodzi uczestnicy z całej Europy będą między innymi mieli szansę przedyskutować zalety i wady Gwarancji dla młodzieży z ministrami z Portugalii i Austrii.
Zobacz również: Rusza program aktywizacji zawodowej 50+
REKLAMA
REKLAMA